Spartan Race v Maďarsku očami troch Slovákov
18.4.2015 sa zišlo takmer 3 000 odvážlivcov z 18-tich krajín na pretekoch v Budapešti. Nechýbalo ani zastúpenie zo Slovenska.
V Budapešti na známom okruhu Hungaroring vládlo nepríjemné počasie. Teplota okolo 10 stupňov Celzia (pocitová ešte nižšia), po zdolaní prekážok v studenej vode, dala zabrať aj tým najlepším. Prekonávať ďalšie bariéry s ľadovými nohami, ako napríklad skok a šplhanie sa z jamy plnej blata, si vyžadovalo siahnutie až na hranice vlastných síl. S prekážkami sa trápili rovnako muži i ženy.
Pre Moniku a Silviu to bol adrenalín a neuveriteľný zážitok
Hoci nežnejšie pohlavie tvorilo medzi zúčastnenými menšinu, nedalo sa zahanbiť. Medzi dámami nechýbali ani dve kamarátky zo Slovenska, konkrétne z obce Láb. Zatiaľ čo Monika mala dovtedy skúsenosti s pretekmi Spartan Race iba na Slovensku, Silvia sa ich zúčastnila po prvýkrát vo svojom živote.
V čom boli tieto preteky výnimočné? „Boli tu dve nové prekážky, s ktorými som sa zatiaľ nestretla a najhoršie počasie, aké som doteraz zažila. No a novinkou bola aj skutočnosť, že som preteky absolvovala so svojou kamarátkou,“ prezrádza Monika Valúchová. Prvýkrát na pretekoch bojovala s lezeckou stenou v tvare trojuholníka, na ktorej boli z jednej strany umiestnené reťaze. „Museli sme zdolávať viac vodných prekážok a jednou z najťažších disciplín bolo rúčkovanie,“ dopĺňa Monika. Prekážky tohto typu preveria silu v hornej časti tela. Aj preto Monika dostala za nezvládnutie trest v podobe 30-tich angličákov, ktoré stoja súťažiacich veľa času i energie.
Ako vníma svoje prvé preteky Spartan Race Silvia? „Bála som sa, pretože na jednom preteku Spartan Race na Slovensku som sprevádzala Moniku. Bolo to vo Valčianskej doline. Tam som videla, ako to celé prebieha, a preto som mala strach. Viem o tom, že nie som až tak fyzicky zdatná a budú padať aj tresty. Náročné to bolo aj časovo. Nakoniec som bola prekvapená sama zo seba, že som to takto zvládla,“ hovorí Silvia Vajarská, ktorá mala najväčší strach zo silových disciplín. Za nesplnenie štyroch prekážok musela počas pretekov urobiť 90 angličákov.
Obe mladé ženy sa na vlastnej koži presvedčili, aké je siahnuť na hranicu svojich síl a zistili, kde majú rezervy. Chcú sa viac zamerať na silový tréning hlavne v oblasti horných končatín. Čo je však na tom všetkom najlepšie? „Bol to neuveriteľný adrenalín a zážitok, na ktorý nikdy nezabudneme,“ zhodli sa obe.
Spartan Sprint pohľadom chlapa
Okrem dvoch dám sa s dojmami z pretekov podelil aj Šimon Škreptač, ktorého príbeh sme vám predstavili pred niekoľkými týždňami. Tento mladý chalan má za sebou už niekoľko podujatí a patrí medzi skúsenejších účastníkov. Napriek tomu sa našli skutočnosti, ktoré ho mierne prekvapili. „Zaujímavá bola dĺžka, teda 8,5 kilometra, to je na Spartan Sprint nevídané, čiže doteraz to bola najdlhšia trasa. Organizátori sa snažia každý pretek ozvláštniť novou prekážkou, inak tomu nebolo ani tu,“ hovorí Šimon, ktorého na pretekoch vyčerpali hlavne tresty, teda robenie angličákov. Tomuto by sa chcel na ďalších pretekoch vyhnúť. „90 burpees na Spartan Sprint je vražedná vec, ktorá sa nemôže stávať,“ dodáva na svoju adresu kriticky Šimon. Napriek tomu celé podujatie hodnotí pozitívne. Zaujalo ho miesto konania pretekov a ocenil aj dobrú organizáciu.