Smart TV aj pre ľudí s aktívnym životným štýlom
Sedenie pred televíziou a sledovanie obľúbených relácií, filmov a seriálov je pre mnoho ľudí každodennou rutinou. Avšak smart TV nie je iba televízor. Ponúka totiž funkcie, ktoré ocení každý a ani aktívni ľudia a športovci nie sú výnimkou.
V mnohých prípadoch môže byť práve smart televízia pri vašej aktivite skvelým pomocníkom, pretože ponúka viac než len sledovanie obľúbených televíznych relácií. Poďme sa spoločne o tom presvedčiť a naskočiť aj s televíziou na vlnu zdravého pohybu a životného štýlu.
Smart TV je viac ako televízor
Máte doma klasický televízor, ktorý vám umožňuje sledovať aktuálne programy, nahrávanie alebo sledovanie vysielania z archívov televízií? Všetky tieto možnosti sú fajn, ale smart tv dokáže oveľa viac.
Smart TV, teda inteligentná TV, pripomína svojimi funkciami skôr smartfóny či tablety. Stačí ho pripojiť na internet a začať objavovať všetky jeho možnosti. Ovládať sa dá pomocou diaľkového ovládača, pri niektorých operačných systémoch je možné stiahnuť si do mobilu aplikácie na ovládanie, využiť sa dajú aj bluetooth klávesnice, myši alebo hlasové ovládanie.
Funkcie smart TV
Okrem funkcií klasickej televízie môžete prostredníctvom smart TV počúvať aj rádio, dostanete sa na sociálne siete, na YouTube, môžete sledovať streamovacie služby ako Netflix, HBO, Disney+, Voyo, Amazon Prime a podobne. Viacerí vám určite potvrdia, že s mnohými z týchto obľúbených platforiem sa cvičí doma a udržiava aktívny životný štýl omnoho lepšie.
To však zďaleka nie je všetko. Inteligentná TV umožňuje aj prehliadanie internetu, dostanete sa k mailom a samozrejme si môžete užiť aj hranie hier, ktoré precvičujú váš mozog. Smart TV majú intuitívne operačné systémy, takže prostredie je pre užívateľa naozaj priateľské a ovládanie jednoduché.
Výhodou je aj to, že inteligentné televízie je možné prepojiť bezdrôtovo pomocou Bluetooth či WiFi, ale aj prostredníctvom slotu na pamäťové karty. Vďaka bohatej ponuke funkcií si môžete pustiť napríklad tréningový video program alebo si pohľadať tipy na zaujímavý výlet alebo túru. Televízia vám v tomto smere nahradí notebook alebo mobil.
Ako vybrať smart televízor?
Pri klasických aj smart televízoroch je určite dôležitá kvalita obrazu. Z tohto hľadiska zohráva významnú úlohu uhlopriečka a rozlíšenie TV. Najmenšie televízory majú 24“, teda asi 60 cm, najväčšie až 100“, čo je 254 cm. Optimálna veľkosť uhlopriečky závisí nielen od priestoru, ktorý máte k dispozícii, ale aj od pozorovacej vzdialenosti.
Vo všeobecnosti platí, že vzdialenosť medzi TV a miestom z ktorého ju sledujete by mala byť 2,3 – 3-násobok uhlopriečky. Zohľadniť treba aj rozlíšenie, môžete sa riadiť tým, že vzdialenosť medzi vami a TV má byť dostatočne veľká na to, aby ste nerozpoznali mriežku pixelov.
Čo sa týka rozlíšenia obrazovky platí, že čím viac pixelov má, tým je obraz ostrejší. Stále sú dostupné TV s rozlíšením HD Ready alebo Full HD, najbežnejšie sú však 4K Ultra HD, ktoré majú rozlíšenie 3 840×2 160 pixelov. Dobrá správa je, že 4K televízory sú cenovo dostupné a kvalita obrazu vysoká. Ak chcete niečo viac a nemáte problém si za to priplatiť, vyberte si 8K Ultra HD s rozlíšením 7 680×4 320 pixelov. Treba však počítať aj s tým, že ponuka zatiaľ nie je taká veľká ako v prípade 4K.
Zdroj obrázku: aslysun / Shutterstock.com