Var rýchlo a chutne s knihou ZDRAVÉ RÝCHLOVKY 2.

Roztočte jeseň na bicykli – stačí správne vrstviť!

Advertoriál

Je to oficiálne! Nastala jeseň a spolu s ňou tie najzábavnejšie tréningy v prírode. Ranná hmla, slnko, dážď, blato, večerné mrazíky. Ani chvíľka nudy! Aj vy milujete jesenné výjazdy?

Roztočte jeseň na bicykli – stačí správne vrstviť!
Zdroj: PR, Endorphin Republic
12. OKT 2022

Pepa Dressler, majster sveta v biketriale, na nich doslova fičí. Sám sa riadi heslom, že “neexistuje zlé počasie, len zle oblečený cyklista”. Ako vyzrieť na vtieravý chlad a prudký vietor, ktorý sa pri zjazdoch vie dostať snáď úplne všade? Pepa a jeho obľúbená Endorphin Republic ponúka osvedčené tipy, ako sa správne obliecť na bicykel v chladnejších mesiacoch. Nenechajte sa ničím zastaviť!

Neverte teplomeru

Je pekné sledovať predpoveď počasia a vedieť, aká je aktuálna vonkajšia teplota. Nič však nenahradí to, keď si môžete vyjsť na čerstvý vzduch a skrátka si súčasné podmienky na chvíľu vyskúšať sami. Základné cyklistické pravidlo zimného obliekania je jednoduché: oblečte sa tak, aby vám vonku bola najskôr mierna zima. Na bicykli sa totiž pomerne skoro zahrejete a mohli by ste sa rýchlo spotiť, čo v chlade nie je nič príjemné. Nikto sa nechce zastavovať, keď mu to práve dobre frčí z kopca.

Bicykel_Muz_Priroda

Vrstvite ako Škandinávci

Správne vrstviť oblečenie je tak trochu veda. Škandinávci sú v tomto ohľade naozaj umelci – my Slováci máme naopak tendenciu obliekať si zbytočne teplé alebo hrubé veci. Severský prístup je založený skôr na vrstvení tenkého oblečenia, kedy je základom funkčná spodná bielizeň. Pepa odporúča kvalitnú termobielizeňznačiekSCOTT, Odlo alebo UYN - odvádza vlhkosť preč od tela a rýchlo schne. Keď nie je priveľká zima, stačí si obliecť iba spodné funkčné tričko s dlhým rukávoma navrch zapnúť bundu na bicykel. Niekto to rieši ešte treťou tenkou vrstvou – tenkým tielkom priamo na telo. 

Zlaďte sa s bicyklom

Športové oblečenie i výbavu je takisto treba zvoliť podľa toho, na aký bicykel máte práve chuť. Pri vychádzkach v ostrom teréne skáče tep hore dole a telo sa rýchlo zahrieva, s teplým oblečením to preto nie je potrebné príliš preháňať.Vyskúšať môžete napríklad zimné oblečenie na bicykel, z ktorého si vyberiete dresy s dlhým rukávom alebo dlhé voľnejšie nohavice. Na cestnom či gravel bicykli prídu vhod dlhézateplené elastické nohavice alebo môžetecyklistické šortkyskombinovať snávlekmi na nohy. 

Myslite na plán B

Počasie je na jeseň nevyspytateľné a je dobré mať so sebou náhradné oblečenie, ktoré vám pomôže čeliť rôznym živlom. Na MTB výšľapy si so sebou môžete vziaťľahkýcyklistický batoh.Krásne sa doň zmestí napríklad vode i vetru odolná bunda. Prihodiť môžete i jedno funkčné spodné tielko a čelenku.Ak sa vyberiete na cestný bicykel bez batoha, zložte si do vrecka aspoň cyklistickú vestu. Tú oceníte hlavne pri dlhých zjazdoch alebo v sychravom počasí v lese. Vo všetkých prípadoch je dobré pribaliť rukavice na bicykel. Mokré ruky sú pri nižších teplotách extra nepríjemné a zle sa nimi držia riadidlá, čo nie je práve bezpečné.

Zachovajte hlavu a nohy v teple

Len čo sa ochladí, bude vám zima i cez helmu. Vyplatí sa preto mať v zálohe aspoň tenkú čelenku. Vždy sa však uistite, že aj s pokrývkou hlavy sedí helma dokonale. Rovnako dobre ako hlavu je treba zahriať ruky a nohy. SCOTT ponúka veľmi prepracované zimné cyklistické doplnky, ako sú teplejšie cyklistické rukavice, zimné tretryalebo zimné nohavice na bicykel. A môžete vyraziť naozaj kamkoľvek. A hlavne kedykoľvek.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Roztočte jeseň na bicykli – stačí správne vrstviť!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.