Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Radka a jej premena: Zo 49 kíl na zdravých a fit 62

Barbora Volná

„Dnes už viem, že je pre mňa oveľa dôležitejšie byť zdravá a fit ako byť len chudá. Alfou a omegou je pre mňa zdravý vzťah k jedlu. Už sa nebojím dopriať si z času na čas chutný obed od maminy, pizzu či niečo sladké, rovnako ako mám rada zdravý pestrý a vyvážený tanier s poriadne ťažkým tréningom,“ vysvetľuje Radka Ágoštonová, ktorá si v honbe za svojou vlastnou spokojnosťou prešla dlhú cestu. Jej skúsenosti však mnohým otvárajú oči.

Radka Ágoštonová
Zdroj: Archív R. Ágoštonovej
30. MÁJ 2023

Ako vyzeral zdravý životný štýl tvojimi očami kedysi a dnes? Radka dnešných dní je už na prvý pohľad iná ako tá v minulosti.

Tak toto je veľmi dlhý príbeh. Bežnému človeku trvá veľmi dlho, kým pochopí o čom je „zdravý životný štýl" a zrejme sa musí popáliť na každej svojej etape, z ktorej sa niečo naučí. Spočiatku to bola Radka, ktorú zdravý životný štýl vôbec nezaujímal, najradšej by išla aj smeti vyniesť autom a večerala o desiatej v posteli slaninu, z ktorej sa následne stala Radka, ktorá mala 49 kíl. Z extrému do extrému. Myslím, že ani jedna z týchto verzií mojich mladších „Ja" nemala nič spoločné so zdravým životným štýlom. Potrebovala som čas, vlastné chyby a nastaviť si zrkadlo, aby som zistila, že zdravý životný štýl začína v hlave. Dnes je pre mňa viac ako zdravé jedlo je dôležitejší zdravý vzťah k jedlu. A v tomto dnes vidím veľký rozdiel. Zdravý životný štýl je dnes pre mňa slovo „balans“, ktoré možno znie ako otrepané klišé, ale veľmi mi pomáha na mojej ceste. Nebojím sa príležitostne dopriať si chutný obed od maminy, pizzu či niečo sladké, rovnako ako mám rada zdravý pestrý a vyvážený tanier s poriadne ťažkým tréningom.

Nebolo to však vždy také jednoznačné. Ako sa zmenilo tvoje vnímanie samej seba, v čom vidíš rozdiel?

Asi som potrebovala prejsť transformáciou tela, aby som zmenila aj nastavenie v hlave. Kedysi som bola jumping fitness inštruktorkou a skákala 5 dní v týždni, končila som vysokú školu, no a do toho som si vymyslela, že vlastne idem zdravšie jesť a už to išlo. Ani neviem ako, a okolie začalo reagovať. Vďakabohu nešlo o žiadnu chorobu typu anorexia, keďže ja som sa chudá naozaj videla a povedala si, že takto vyzerať nechcem a nemôžem.

Radka Véghová

Čo ti vtedy pomohlo?

My ženy však v hlave nemáme veľmi naprogramované priberanie – ani to zdravé. Bol to náročný boj s hlavou. Vždy som však poznala odpoveď na svoju otázku „Prečo" a tú som si musela opakovať. Boli to časy, kedy som sa bála zjesť viac a neznášala som oddychovanie – regeneráciu. Dnes však moje staršie skúsenejšie „Ja" vie, že toto je rovnako dôležitá súčasť zdravého životného štýlu najmä v rámci progresu. Takže okrem toho, že mám + 12 kilogramov, tá najdôležitejšia zmena nastala pre mňa v hlave.

Dnes je pre mňa oveľa viac ako zdravé jedlo dôležitý zdravý vzťah s jedlom.

Ako vnímaš kult tela, zdravé stravovanie a toľko diskutovaný body shaming?

Dnes viem, že je pre mňa oveľa dôležitejšie byť zdravá, silná a fit, ako byť len chudá. Na trhu je aktuálne nespočetne veľa rôznych detoxov, chudnúcich čajov, slim práškov a čo ja viem ešte akých šarlatánskych keto diét, ktorým ľudia stále veria. Mrzí ma, že my ľudia sme ešte stále tak nevyspelí v týchto veciach, že hľadáme skratky a nápoje Asterixa a Obelixa, ktoré nás spravia štíhlymi. Pritom to chce naozaj len dávku disciplíny, odhodlania a zdvihnúť zadok. Milujem hory a čas v prírode. Keď bol môj Adamko malý, ako trojmesačného som ho vytrepala na Ďumbier (smiech). Druhý extrém, s ktorým sa v dnešnej dobe stretávam a nestotožňujem, je pojem „Sebaláska". Do istej miery s výrazom súhlasím, vážiť si samého seba je veľmi dôležité, ale osobne sa mi nepáči, ak sa za tento výraz schováva napríklad obezita.

Radka Véghová

Pociťuješ niekedy tlak spoločnosti alebo seba samej na to, ako by si chcela alebo mala vyzerať?

Ten tlak tu vždy bol a bude. Mentalita nášho národu nás bohužiaľ stavia do pozície, kedy ľuďom aj tak nevyhovieme. Buď si pre nich príliš chudá, príliš tučná, príliš svalnatá alebo čokoľvek príliš, len aby to mohli nejako zhodnotiť. Z trendu chudých modeliek sme akosi premostili do termínov sebalásky, kedy je mať veľkú nadváhu úplne v poriadku. Osobne mi kedysi na tom možno aj záležalo, ale dnes, aj napriek tomu, že vôbec nemám „six pack", po ktorom mnoho žien túži, som veľmi rada za to, že som tam kde som. Som veľmi pyšná na svoje telo za to, že aj po toľkých extrémoch, ktoré som mu nakladala, zvládlo priviesť na svet zdravé dieťa a som mu za to veľmi vďačná. Nezáleží mi na tom, aký je tlak spoločnosti, ale záleží mi na tom, aby som sa cítila dobre ja sama vo svojom tele. Zdravá, silná a fit. A to je niekedy popri materských povinnostiach celkom náročné udržať. Napriek tomu je to môj hnací motor a cvičenie je miesto, kde si viem okrem hôr vyčistiť hlavu a dopriať si čas pre seba. To, čo som sa však naučila je nehodnotiť nikoho zovňajšok, pretože nikto z nás nepozná príbeh, ktorý sa za tým skrýva.

Som veľmi pyšná na svoje telo za to, že aj po toľkých extrémoch ktoré som mu nakladala, zvládlo priviesť na svet zdravé dieťa a som mu za to veľmi vďačná.

Čo je podľa teba základom trvalého úspechu v rámci optimalizovania a udržania hmotnosti?

Už vyššie spomínaný balans. Jednoznačne! Z vlastnej skúsenosti viem, že extrémne reštrikcie voči svojmu telu sú skôr kontraproduktívne. Netreba sa báť pochutnať si na dobrom jedle, dopriať si aj menej nutrične bohaté jedlá, ale zároveň sa nebáť odmietnuť koláčik od kolegyne, keď práve naň nemám chuť, len preto, aby sa neurazila. Nástrahy číhajú na každom kroku a v závislosti od cieľa je to stále len o našom odhodlaní a našich rozhodnutiach. 

Rozhodnutie zmeniť svoj život môžete urobiť aj vy. Podávame vám šikovný návod i pomocnú ruku v našej Supershape Letnej výzve. Čaká vás 28 dní, počas ktorých vás budeme sprevádzať krok za krokom pod vedením výživovej špecialistky a profesionálnych tréneriek. Dostanete k tomu všetky potrebné cvičenia, ako aj chutné jedálničky a fit recepty, tak aby ste dosiahli vytúžené štíhle, pevné a zdravé telo. Zmeňte svoj život k lepšiemu! 

Banner_Letna Vyzva 2023_1080x1080

Zdroj: https://www.facebook.com/radka.veghova?locale=sk_SK, https://www.instagram.com/radk.a/


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Radka a jej premena: Zo 49 kíl na zdravých a fit 62

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.