Premasírujte sa k lepšiemu výkonu alebo prečo nepodceniť silu športovej masáže
Viete o tom, že vaše svaly nesilnejú, keď cvičíte, ale keď odpočívate? Pri kvalitnej regenerácii sa tréningom poškodené svaly opravujú, obnovujú svoju výkonnosť a posúvajú ju na vyššiu úroveň. Preto je regenerácia dôležitou súčasťou tréningového procesu.
Regenerácia predstavuje obnovu síl, obnovu normálnych vlastností všetkých buniek nášho tela aj odolnosť organizmu, hlavne pohybového aparátu. Má za úlohu odstrániť únavu a obnoviť schopnosť úspešne sa vysporiadať s novou záťažou. Výskumy neustále prinášajú informácie, že tréning v čase, keď vo svaloch ešte neprebehol proces regenerácie, nie je taký efektívny. Už len z tohto dôvodu by mal byť čas na regeneráciu priamo vymedzený v každom tréningovom pláne. Profesionálni a vrcholoví športovci toto veľmi dobre vedia a preto fyzioterapeut má v ich tíme rovnocenné miesto s trénerom.
Prečo sa bez regenerácie nezaobídeme?
Pri každom type športovej záťaže vznikajú veľmi drobné „poranenia“ svalov, šliach, väzív aj chrupaviek, tzv. mikrotraumy. V potréningovom čase uvádzajú reparačné mechanizmy nášho tela tieto drobné „poranenia“ do poriadku. Preto pri ďalšej záťaži môže byť telo opäť silnejšie, čo je efekt, ktorý sa tréningom snažíme dosiahnuť.
Prečítajte si aj: Ako sa nezraniť? Starostlivosť o svaly po tréningu je kľúčová
Jednou z najobľúbenejších foriem regenerácie sú športové masáže a automasáže. Výhodou je jednoduchá dostupnosť a možnosť využiť ich hneď po výkone, kdekoľvek sa práve nachádzate. Pri masáži dochádza k uvoľneniu svalov, šliach a k relaxácii nielen fyzickej, ale aj psychickej. Toto spojenie netreba podceňovať, pretože má veľký význam pre regeneráciu celého tela.
Čas pre seba
Pokiaľ nemáte po ruke maséra, môžete vyskúšať automasáž (poskytnete masáž sama sebe). Samé totiž najlepšie viete, čo vás už bolí príliš a čo vám naopak robí dobre, takže môžete podľa svojich pocitov ľahko prispôsobiť intenzitu hmatov a dobu zotrvania na určitom mieste. Vyčleňte si na masáž čas, aspoň 10 minút, vyberte kvalitný masážny prípravok a začnite svaly hnietiť a uvoľňovať. Pri automasáži nemusí ísť o špeciálne hmaty, pretože sa v tomto prípade ráta akákoľvek vaša „práca“ so svalom, ktorému pomôžete uvoľniť sa, schladiť a cez kvalitný masážny prípravok mu dodáte výťažky bylín. Liečivé byliny sú už odpradávna využívané práve pre starostlivosť o svaly a pohybový aparát – rozmarín, gáfor, mäta, zázvor, borovicové silice, kostihoj, arnika, klinček, nechtík, levanduľa a ďalšie. Veľa z nich má nielen uvoľňujúce a upokojujúce, ale aj analgetické a protizápalové účinky, takže vám pomôžu uľaviť od prípadnej bolesti svalov či kĺbov.
Kvalita overená desaťročiami
Tréningový proces nie je len o neustálej drine. Tréningový proces je adaptácia na záťaž a skladá sa z fyzickej záťaže a následnej regenerácie. Jedno bez druhého nefunguje. Pokiaľ chcete, aby vaša výkonnosť rástla, nesmiete regeneráciu podceňovať. Rokmi overená tradičná značka masážnych prípravkov ALPA vychádza z tejto filozofie už viac ako 111 rokov, keď podporovala výkonnosť športovcov už v začiatkoch minulého storočia. Pôvodná bylinná receptúra Alpy je zachovaná (a tajná), dnes inovovaná o zložky ako kreatín či metylsalicylát, ktoré pomáhajú svalom rýchlejšie regenerovať, odstraňovať únavu, hojiť prípadné menšie zranenia či zápalové procesy. ALPA vyvinula rad masážnych prípravkov určených priamo pre špecifické potreby športovcov a ľudí s vysokou fyzickou záťažou ALPA SPORT STAR.
Diskusia k článku - Premasírujte sa k lepšiemu výkonu alebo prečo nepodceniť silu športovej masáže