Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Predplatiteľka Renátka je dôkazom, že čím viac jete, tým viac chudnete

Barbora Volná

„Netreba hladovať, ak chcete chudnúť. Samozrejme je dôležité vnímať svoj bazálny metabolizmus a aj kalorický výdaj,“ tvrdí nutričná terapeutka Judit Tkáčová z našej Supershape Reštart výzvy. Práve cvičenie je totiž veľmi dôležité pri vašej snahe schudnúť, váhu si udržať a zlepšiť si aj svoje zdravie. Svoje o tom vie aj naša predplatiteľka Renátka, ktorá silu kalorického príjmu rozhodne neberie na ľahkú váhu a už rok ho má nastavený na cca 2000 kcal denne. Prečo by ste sa ani vy nemali báť jedla?

Predplatiteľka Renátka je dôkazom, že čím viac jete, tým viac chudnete
Zdroj: Archív R. Gašperovej
7. FEB 2024

„Málo jedla nám spôsobuje hlad, dostáva nás do stresu, často kvôli tomu zbytočne vyjedáme alebo nás to pri chudnutí jednoducho demotivuje. Nemali by sme si jedlo spájať s negatívnymi emóciami a rozhodne by sme nemali hladovať,“ odporúča odborníčka na stravovanie a dodáva, že nie je dôležité len to, či je telo sýte, ale či je zároveň aj vyživené a silné na to, aby sa dokázalo pravidelne hýbať. „Pokryť energiou svoj bazálny metabolizmus je základ, plus k nemu treba pripočítať aj svoj výdaj a na základe toho si nastaviť svoj príjem,“ vysvetľuje Judita Tkáčová, autorka jedálničkov v našej Supershape Reštart výzve.

Prečítajte si aj: Chudnutie očami odborníčky: Ktoré faktory naň vplývajú viac ako si myslíte?

Podobne pri svojom aktívnom živote postupujú, našťastie, už mnohé ženy, ktoré vedia, že málo jedla neznamená, že budú štíhle. Svoje o tom vie aj naša predplatiteľka, Supershape Premium členka Renátka Gašperová, ktorá má skúsenosti s nižším, a aktuálne aj s vyšším energetickým príjmom, vďaka ktorému je dnes, paradoxne, štíhlejšia a spokojnejšia. Na fotke nižšie je Renátka so svojimi „motivačnými" nohavicami, ktoré jej boli v dobe, kedy mala nižší energetický príjem, tesné. 

Renčika Gašperová

Kedy a ako si zistila, že je pre teba lepšie mat vyšší kalorický príjem a ako sa to prejavovalo pri tvojej snahe?

V prvej výzve a po nej som príliš schudla, nevyzerala som zdravo. Oveľa lepšie som sa cítila neskôr, keď som v júni absolvovala Bikini výzvu a do jedálnička sa pridalo oveľa viac bielkovinových surovín, zlepšilo sa počasie, ja som bola kvôli korone stále väčšinu dní doma na home office, k cvičeniu som pridala bicyklovanie a cítila som sa skvelo. Neskôr som však stratila motiváciu, začala som opäť viac chodiť do práce a v tom kolotoči povinností a zvykania si na nový režim som prestala cvičiť a stres som zajedala všetkým, čo mi neutieklo z taniera.

Kedy nastal zlom?

Pred vyše rokom som sa rozhodla vrátiť k cvičeniu, obmedziť alkohol, začať opäť správne jesť. V mojom prípade 6x denne – ráno skoro vstávam a 5 jedál by som minula už pred šiestou a kým by som šla spať, bola by som hladná. Práve hlad je hlavný dôvod a motív toho, prečo som si nastavila príjem nad 2000 kcal. Pri nastavovaní jedálnička som vedela, že potrebujem byť najedená. Naučila som sa koľko potrebujem denne zjesť, aby som nebola hladná, v strese a nervózna z hladu, ale spokojná a už to viem aplikovať aj mimo výzvy a jedálnička Supershape.

Netreba hladovať, ak chcete schudnúť. Samozrejme je dôležité vnímať svoj bazálny metabolizmus aj kalorický výdaj. 

Máš však za sebou aj stravovanie s nižším kalorickým príjmom. Nesnažila si sa v tom čase doháňať potrebné kalórie nezdravým jedlom?

Mám 175 cm, 31 rokov, jedno dieťa, domácnosť, krúžky, vrtuľu v zadku a pri nižších príjmoch ma prepadali večerné „žranice“. Počas dňa som si z automatu v práci kupovala sladkosti, pretože som nevedela vydržať 3 hodiny do ďalšieho jedla. Bola som unavená, protivná, uhundraná, nemala večer silu na cvičenie a pocit hladu je pre mňa jeden z tých najnepríjemnejších. Veľmi rýchlo som pochopila, že málo jedla a malé porcie nie sú nič pre mňa.

Renčika Gašperová

Aká je dnes tvoja bežná rutina v rámci stravovania, pohybu, regenerácie a stres manažmentu?

Môj týždenný režim začína už v nedeľu. Zvlášť, keď prebieha výzva. Naplánujem si jedálniček, spravím si nákupný zoznam. Nejdem na nákup podľa toho, ktorý sa v jedálničku nachádza, pretože nie vždy varím všetky alternatívy a niečo mám, samozrejme, doma. Naplánujem si tiež cvičenia podľa toho, aké máme v týždni plány, aktivity a podobne. Idem na nákup a pripravím si jedlo na 2-3 dni.

Vstávam tesne pred piatou a mojím dlhodobým, zatiaľ nesplneným cieľom, je ísť spať pred desiatou večer. Tým pádom stíham denne 6 jedál. Raňajky, desiatu č. 1, desiatu č. 2, obed, olovrant a večeru. Medzi tým ešte niekedy zvládnem aj kakaové rezy alebo kinder bueno. (smiech) Ráno odchádzam do práce, vraciam sa medzi štvrtou a piatou poobede, kedy si v prvom rade dám olovrant a pustím sa do prípravy jedla na nasledujúci deň. Pokiaľ mám navarené na viac dní, len si to „nakrabičkujem“, spravím desiatu dcére, pokecáme, skontrolujem úlohy, dám prať, niekedy povysávam, záleží od toho, koľko je hodín. Snažím sa, aby som všetko toto stihla do siedmej a potom si zacvičím. Niekedy to ide ľahšie, inokedy ťažšie a polhodinu len tak sedím a mrnčím, že sa mi nechce.

Renčika Gašperová

Máš pekne vyformované telo. Ako vyzerá tvoj tréning, čo cvičíš najčastejšie?

Okrem tréningu Supershape, ktorý mám na ten deň naplánovaný, si pridám brucho, potom ruky a niekedy trénujem stojky. A potom zrazu cvičím dlhšie ako som plánovala a nestíham sa aj najesť, aj sa osprchovať, aj zavesiť opratú bielizeň... Základom toho celého je nezblázniť sa. Našou rodinnou diagnózou je poriadok do posledného detailu a neoddychovať, kým nie je všetko hotové. Odkedy však cvičím a žijem so Supershape programom, pracujem aj na tom, aby som uprednostnila seba pred poriadkom a domácnosťou – cez víkend si predsa na to viem nájsť čas. Mala by som si však do zoznamu zapísať aj dostatok spánku a začať si ho presne plánovať, pretože na mojej ceste k správnym návykom zaostáva práve regenerácia.

Odkedy cvičím a žijem so Supershape, pracujem aj na tom, aby som uprednostnila seba pred poriadkom a domácnosťou.

Keby si mala porovnať nižší a vyšší kalorický prijem, v čom vidíš v rámci seba rozdiely?

Pri nižšom kalorickom príjme máme menej prijatej energie, a tým pádom aj menej energie na použitie počas dňa. Napriek všetkému tomu cvičeniu mám aj tak slabú kondičku a podľa doktora nikdy neodbehnem maratón – mám anémiu. Mám tým pádom predispozíciu na únavu a slabosť doslova v krvi. Energia z jedla je pre mňa dôležitá, železo dopĺňam tiež doplnkami výživy. Ale stále si myslím, že anémia je slabý dôvod na neodbehnutie maratónu, a keby som chcela, tak to dokážem. S dostatkom odhodlania a motivácie by to šlo. Lásku k behu mám však zatiaľ na bode mrazu a kým sa rozmrazí, musia mi stačiť iné, moje veľmi obľúbené, maratóny – filmové.

Bývaš s dcérkou. Pripravuješ vyvážené jedlá aj pre ňu?

Samozrejme, tiež sa riadime sa heslom „čo doma nemáme, to nezjeme“. Máme preto vždy doma veľa ovocia a zeleniny, sladkosti a junk food takmer nekupujeme. Nástrahy však prídu s návštevou, Mikulášom, či sviatkom. Je tuším načase si vychovať aj ostatnú rodinu a známych. Chce to len plánovanie jedálnička, nákupné zoznamy, dojedanie toho, čo máme v chladničke a prestať plytvať či vyhadzovať jedlo.

Mnoho užitočných tipov plus chutné, vyvážené jedálničky od Judity Tkáčovej nájdete v našej novoročnej Supershape Reštart výzve, kde vám ponúkame pomocnú ruku a prepracovaný návod na dosiahnutie zdravého a pevného tela. Tento program pod vedením skúsených špecialistov je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovania a hlúpych diét. Pridajte sa k nám a zmeňte svoj život!

banner restart vyzva 2024


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Predplatiteľka Renátka je dôkazom, že čím viac jete, tým viac chudnete

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.