Pohyb a cvičenie počas prechodu: Odborníčka hovorí o zásadnej zmene
V období prechodu je pohyb dôležitý ešte o niečo viac. Ako k nemu pristupovať a ako sa mu venovať, radí epigenetička a výživová špecialistka Barbara Sviežená.
Pohyb je potrebný a žiadaný v každom životnom období, počas prechodu ešte o niečo viac. Ako cvičenie vníma známa špecialistka a odborníčka z nášho špeciálneho programu Fit madam, Barbara Sviežená? „Pohyb nie je len organizovaná fyzická aktivita v určitom vyhranenom priestore a čase. V klimaktériu by sme sa mali naučiť dostať do svojho života pravidelný súvislý pohyb, ktorý nie je obmedzený len na určitý čas. Potrebujeme sa hýbať neustále a vyhýbať sa dlhodobému sedeniu, ktoré má negatívny vplyv na ukladanie tuku, najmä v oblasti perikardia.
Prečítajte si aj: Ako na bezproblémový prechod? Známa odborníčka radí, na čo sa zamerať
Sedavý štýl života - sedentarizmus ovplyvňuje lymfatický systém a vedie k atrofii svalstva, preto je dôležité cvičenie. Pohyb ovplyvňuje mnoho dôležitých oblastí: zabraňuje odvápneniu kostí, zabezpečuje svalovú hmotu a pozitívne vplýva na našu psychiku,“ vysvetľuje Sviežená. Ako sa hýbať tak, aby to bolo pre ženy v prechode účinné?
Vyhnite sa sedavému spôsobu života
Podľa Barbary Svieženej, odborníčky na zdravý životný štýl, je dôležité vyhnúť sa dlhodobému sedeniu, ktoré nie je prospešné pre naše telo. „Je vhodné kombinovať silový a kardio tréning. Nie je dôležité mať dlhé tréningy, oveľa dôležitejšie je dodržiavať pravidelnosť a dopriať si čo najviac pohybových sekvencií počas dňa. Vhodná je rôznorodosť tréningov. Často odporúčam skúsiť aj formy pohybu, ktoré ženy do obdobia prechodu nerobili.“
Stavte na prerušovaný pohyb
To, čo je najúčinnejšie z hľadiska pohybu, a to nielen v prechode, je podľa odborníčky prerušovaný pohyb počas dňa. V praxi to znamená – hýbať sa každú hodinu na 5-10 minút. „Pohyb nemusí byť intenzívny, stačí rýchla chôdza alebo pár drepov či výskokov. Tento pohyb má oveľa väčší zmysel a efekt ako len veľmi obmedzené pravidelné cvičenie niekoľkokrát do týždňa. Nie je potrebná 40-minútová prechádzka ale 4 x po 10 minút sa ísť prejsť počas dňa. Keď sa nehýbeme a dlhodobo sedíme, hromadí sa nám enzým lipáza, čo vedie k priberaniu,“ dvíha varovný prst Barbara Sviežená.
Na čo sa zamerať?
- Časté vstávanie zo stoličky – krátkodobý pohyb počas dňa
- Kombinovaný silový tréning pre svalovú hmotu
- Kardio tréning pre srdce
- Prerušovaný pohyb
„Podstatné je zaraďovať pohyb doobeda, má to oveľa väčší efekt ako akékoľvek večerné alebo nočné cvičenie. Najlepšie, čo môžeme urobiť nielen z hľadiska regulovania hmotnosti, je cvičiť ráno a počas dňa si dopriať prerušovaný pohyb. Takýto systém je najúčinnejší a neovplyvní negatívne spánok, ktorý je počas prechodu taktiež extrémne dôležitý,“ uzatvára Barbara Sviežená.
Mnoho užitočných a praktických informácií na tému prechod nájdete v novom programe z dielne Supershape Fit madam. Zostavili ho skúsené trénerky, výživová špecialistka, pohybový terapeut, gynekologička a lekárka tak, aby ste našli na jednom mieste všetko potrebné pre ľahšie zvládnutie tohto obdobia. Okrem efektívnych video tréningov v ňom nájdete aj videá o všetkom dôležitom, čo na prechod vplýva. Nový program je súčasťou Supershape Premium členstva. Pridajte sa k nám a získajte zdravé a pevné telo!
Diskusia k článku - Pohyb a cvičenie počas prechodu: Odborníčka hovorí o zásadnej zmene