Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Pálenie tuku? Fakty z úst vedca vás prekvapia

Redakcia

Schudnúť z brucha alebo z rúk či zadku? Cielené chudnutie z jednej konkrétnej časti tela, si pri cvičení želajú mnohí. To, či je to skutočne možné, ozrejmuje vedec Jakub Víglaský.

Pravda o pálení tuku z úst vedca vás prekvapí
Zdroj: AdobeStock
9. APR 2024

Jakub, ktorého si mnohí z vás obľúbili v našej Supershape Reštart výzve, sa pri svojich tvrdeniach opiera o najnovšie štúdie z oblasti cvičenia a výživy. Tie neustále naznačujú, že biologická reakcia tela na cvičenie a stravu je komplexná a nejde o jednoduché cielené znižovanie tuku z konkrétnej oblasti.

Ako to je s tým chudnutím a cvičením?

„Telo funguje ako celok a odpovedá na cvičenie ako celok. Vieme to z početných štúdií, ktoré sa snažili tento mýtus vyvrátiť, ale aj potvrdiť. Asi najšialenejšia štúdia dala účastníkom vykonávať jediný cvik - legpress a to len jednou nohou, druhá bola kontrolná. Dokopy za 12 týždňov spravili viac ako 40 000 opakovaní jednou nohou so záťažou 30 % ich maximálnej tepovej frekvencie. Výsledok? Schudli na trupe, ale nebol žiaden rozdiel medzi % tuku medzi oboma nohami, noha ktorou cvičili, bola rovnako ´tučná´ ako tá necvičená,“ vysvetľuje Jakub Víglaský.

Jakub Víglaský

Poďme sa preto pozrieť na niektoré dôvody, prečo nebudete cvičením určitej partie páliť tuk na konkrétnom mieste:

1. Telo ako celok

Keď cvičíte konkrétnu časť tela, napríkla ruky alebo brucho, vaše telo reaguje ako celok. Cvičenie určitej partie síce posilní svaly a zvýši metabolizmus, ale tuk sa neodstraňuje len z tejto konkrétnej lokality.

2. Mobilizácia tukov

Pri cvičení sa tuky mobilizujú z rôznych častí tela a sú využívané ako palivo. Organizmus nevyberá tuk len z miesta, kde sa práve cvičí.

3. Intenzita tréningu

Na oxidáciu tukov je potrebná vysoká intenzita tréningu, ktorá zahŕňa kombináciu silového cvičenia a intenzívneho kardiovaskulárneho tréningu. Aj keď sa pri takomto tréningu môže zvýšiť oxidácia tukov, tuk sa neodstraňuje len z miesta, ktoré cvičíte.

4. Hypertrofia svalov

Pri opakovanom cvičení určitej partie svalov môže dôjsť k ich zväčšeniu (hypertrofia), čo môže opticky zväčšiť danú oblasť, aj keď schudnete tuk.

Ako účinne páliť tuk?

Viaceré štúdie tvrdia, že najefektívnejší spôsob straty telesného tuku je celkový kalorický deficit, ktorý je dosiahnutý zdravým stravovaním a pravidelným cvičením. Tento prístup zabezpečuje rovnomernú stratu tuku z celého tela.

Hoci existujú prípady, kedy intenzívny cvičebný režim, ktorý zahŕňa cvičenie jednej partie svalov a nasledujúce intenzívne kardio, môže viesť k miernemu úbytku tuku v danej oblasti, pre bežnú osobu je tento postup často náročný a ťažko udržateľný.

Je dôležité mať na pamäti, že chudnutie z konkrétnej časti tela nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Ak chcete výsledky, je potrebné zamerať sa na zdravý a vyvážený životný štýl – zdravé stravovanie a rozmanitý cvičebný režim. Práve tieto aspekty vám pomôžu na ceste dlhodobých a udržateľných výsledkov vo forme straty telesného tuku.

Zapojte sa do Supershape Letnej výzvy pod vedením výživovej špecialistky a profesionálnych tréneriek. Dostanete od nás k tomu všetky potrebné cvičenia, ako aj chutné jedálničky a fit recepty, tak aby ste dosiahli vytúžené štíhle, pevné a zdravé telo. Každý deň môže byť ten, ktorý vám vie zmeniť život. Ten deň sa blíži. Začíname spolu už 20.5. Poďte do toho s nami v Letnej výzve!

Letna vyzva 2024


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pálenie tuku? Fakty z úst vedca vás prekvapia

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.