Osteoporóza môže ohroziť aj mladých. Prevenciou je aj cvičenie
Väčšina ľudí si spája osteoporózu s vyšším vekom. Kvôli hormonálnym zmenám, ale aj nedostatku vápnika, dochádza k rednutiu kostí. Práve preto si s týmto problémom mladí ľudia veľmi nelámu hlavu, čo sa im však nemusí vyplatiť. Toto ochorenie totižto prestáva byť doménou tých skoro narodených.
Vápnik a vitamín D
Pomerne častou príčinou vzniku osteoporózi je nedostatok vitamínu D a vápnika v tele. Môže za to hlavne málo pohybu na slnku a nevhodná strava. Dôvodom, ale môže byť aj porucha vstrebávania vápnika, spôsobená buď nedostatkom vitamínu D alebo črevnou či pečeňovou chorobou. Totižto, pokiaľ je vápnika v tele málo, telo si ho začne odbúravať z kosti, čím dochádza ku vzniku osteoporózi.
Pohlavné hormóny
Medzi najčastejšie príčiny v mladom veku však patrí nedostatok pohlavných hormónov. Tento faktor ovplyvňuje rovnako mužov ako aj ženy. Našťastie má telo dostatok kompenzačných mechanizmov, takže vznikne najskôr po piatich až desiatich rokoch.
Cigarety, alkohol a lieky
Dôležitý vplyv na vznik osteoporózi v nízkom veku majú aj cigarety, nadmerné pitie alkoholu a čiernej kávy. Veľmi zle pôsobí na kosti aj užívanie rôznych liekov napríklad antiepileptik, glukokortikoidov a tiež liekov, ktoré sa používajú na liečbu vredov na žalúdku a dvanástniku.
Málo telesného pohybu
Nepriehladnuteľným faktorom vzniku osteoporózi u mladých je nedostatok pohybu. Dnešné deti stále viac a viac vysedávajú iba pri počítači alebo televízií a dospelí zase majú väčšinou sedavé zamestnanie. Cvičenie a pohyb je však veľmi dôležité, pretože spevňujú kosti a významne tak podporujú tvorbu novej kostnej hmoty.
Strava – základné faktory
Mlieko a mliečne výrobky sú optimálnym zdrojom vápnika, avšak syry sú už menej výhodné. Kyslé prostredie a laktóza (nachádza sa v mlieku) zvyšujú využiteľnosť vápnika. Dobrým zdrojom vápnika je aj mak, hrášok, brokolica, sezamové a slnečnicové semiačka, tekvica. Hlavný význam pri vstrebávaní vápnika majú (D, B6, C, K). Pri jeho nedostatku v strave ho je potrebné doplniť v inej forme.
Cvičenie ako prevencia proti osteoporóze
Aeróbne cvičenie
Cvičenie, pri ktorom vaše telo pracuje proti gravitácií ako je beh, rýchla chôdza, tenis sú dobré možnosti pre podporu zdravých kostí. Vždy, keď vaša noha dopadne na zem kosti reagujú tým, že udržujú alebo zvyšujú svoju silu a to tak, že zvyšujú svoju hustotu. Výhodným cvikom ako prevencia proti osteoporóze je napríklad skákanie na švihadle. Odporúčam vám ho vykonávať trikrát do týždňa približne 50 skokov asi do výšky 8cm. Skákanie na švihadle už však nie je vhodné pre ľudí s osteoporózou.
Cvičenie ako plávanie, jazda na bicykli alebo posilňovanie, sú síce vhodné na zlepšenie aeróbnej a anaeróbnej zdatnosti, ale nie sú tak užitočné pre posilnenie kostí.
Balančné cvičenie
Balančný tréning je dôležitý, pretože pri cvičení takéhoto typu tréningu zlepšíte svoju stabilitu, čím môžete zabrániť pádom, čo je dôležité, pretože práve pády spôsobujú zlomeniny. Viac o balančnom tréningu sa dočítate v článku : Balančný tréning by mal byť súčasťou každého cvičenia
Silové cvičenie
Silové alebo anaeróbne cvičenie, ako je napríklad "vzpieranie," je ďalší dobrý spôsob, ako posilniť svoje kosti a budovať silné svaly. Tento typ cvičenia je možné vykonávať buď s doplnkovou váhou alebo s vlastným telom. Toto cvičenie odporúčam vykonávať 3 dni v týždni. Bolo preukázané, že pomáha udržiavať zdravé kosti. Tieto cvičenia nie sú určené pre ľudí, ktorí už majú osteoporózu.