Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom.

Nový rok praje zmene, podľa odborníčky je však lepší celoživotný plán

Barbora Volná

Obľúbená inštruktorka Alexandra Raffay je názoru, že na akúkoľvek životnú zmenu potrebujeme mať dostatok energie a je jedno, či to bude na nový rok alebo v marci či v septembri. Jedno je však isté, zmeniť život k lepšiemu, môžete vždy. Ako začať?

Sixpack-brusne-svaly
Zdroj: AdobeStock
5. JAN 2023

Je tu nový rok. Mnohí sa odhodlávajú ku zmenám, dávajú si rôzne predsavzatia týkajúce sa cvičenia, chudnutia a chcú zmeniť život k lepšiemu. Zvykneš si písať novoročné želania a meniť od základov zaužívané zvyky?

Posledné dva roky využívam rituál, kedy sa podrobne lúčim so starým rokom a vítam nový rok bez nárokov, očakávaní a akýchkoľvek predsavzatí.

Považuješ vôbec nový rok za vhodný impulz ku zmene v akejkoľvek oblasti?

Na akúkoľvek zmenu potrebujeme mať dostatok energie a je jedno, či to bude na nový rok alebo v marci či v septembri. Novoročné predsavzatia často zlyhávajú práve na tejto úrovni a fitká preplnené v januári či februári, sú v marci poloprázdne. Na úkor novoročných predsavzatí sa často zabúda, že tréning potrebujeme robiť pomaly, od základov, postupne a pravidelne. A len preto, že som si na nový rok dala predsavzatie chodiť trikrát týždenne do fitka, popri možno náročnej práci, deťoch a stresoch, raketovým tempom na úkor svojich reálnych možností, tak vo februári už na takýto kolotoč môže začať dochádzať energia... A je po predsavzatiach.

Kedy a ako teda začať, aby tentokrát neostalo len pri sľuboch?

Impulzom ku zmene v akejkoľvek oblasti prospeje dovolenka, oddych a starostlivosť o seba a svoje vnútro, kedy máme možnosť načerpať dostatočné množstvo energie na vykonanie následných nových zmien. Pokiaľ si ktokoľvek dokáže dostatočne oddýchnuť cez Vianoce, nový rok vie byť vhodným impulzom na zmenu. Zároveň je však potrebné nechcieť zmeniť hneď všetko naraz.

Dôležitá je pravidelnosť, tá je často dôležitejšia ako počiatočná emócia, ktorá nás dovedie k túžbe po zmene. Súhlasíš?

Určite áno, ak si raz do mesica idem zacvičiť do fitka, viem sa potom dobre cítiť na spomínanej emočnej úrovni. Telo však potrebuje pravidelné dávky adekvátnych stimulov, aby sa vedelo posúvať a vylepšovať a my sme tak dosahovali želané výsledky. Čo sa týka zmeny v cvičení, ja mám so svojim telom celoživotný plán a je jedno či je nový rok, nedeľa, utorok alebo júl, cvičím so svojim telom celoročne a pravidelne bez ohľadu na to, či sa blíži leto alebo dovolenka alebo spomínaný nový rok. Ak mám energiu na zmenu, nečakám, či bude nový rok, ale konám aktuálne v danej chvíli. Ak som vyčerpaná, či bez energie, radšej sa vyspím a vynechám náročný tréning, ktorý by ma vyfľusol ešte viac.

Alexandra Raffay

Len pohyb nestačí. Máš princípy, ktorými sa ty riadiš v rámci stravovania a naopak, ktorým sa vyhýbaš?

Riadim sa mojím vnútorným presvedčením, že ak môjmu telu na tréningoch vezmem, tak mu to aj vrátim späť. Naučila som sa netrýzniť telo, a to, čo z neho miniem, to mu aj s radosťou kalóriami a predovšetkým živinami, doplním. Keďže mám so svojim telom celoživotné plány, záleží mi ako ho vyživujem z vnútra a čo do neho vkladám. V akom rozpoložení stravu prijímam a ako kŕmim moje zdraviu prospešné zvieratká v črevách, keďže som presvedčená, že zdravie a chudnutie okrem dýchania začína aj v našich črevách. Milujem si v kľude vychutnávať dobré a kvalitné jedlá, mám rada pestrosť na tanieri a dostatok zeleniny i ovocia na dennej báze.

Novoročné predsavzatia často zlyhávajú a fitká preplnené v januári a februári, sú v marci prázdne.

Dnes sa čoraz viac prechádza od diét smerom k udržateľnému stravovaniu. Celkovo prichádza k osvete v rámci diét, PPP a zdravia ako takého. Odopieranie si v snahe schudnúť, už nie je prezentované ako „cesta“.

Je dokázané, že pokiaľ robíme čokoľvek extrémne upnuto a kontrolovane, telo dostávame namiesto jeho vnútornej pohody do vnútorného stresu. To má v konečnom dôsledku v prípade potravy negatívny dopad na jej zužitkovanie, tiež na naše zdravie. Aj preto sa vyhýbam sa diétam, extrémom a prílišnej kontrole jedla. Maximálne mi vyhovuje systém 80/20, čo znamená, že približne 80 % môjho stravovania tvorí prirodzene vyvážená, nutrične výživná strava a návyky. Zvyšných 20 % si bez akýchkoľvek výčitiek, tlakov a vnútornej stresovej kontroly, doprajem aj nejaký ten nevýživný dar bez nutričnej hodnoty z benzínovej pumpy, letiska, či nanukového mraziarenského boxu. Čím viac sa mi však darí udržiavať telo a samu seba v rovnováhe z hľadiska dostatku spánku, pohybu, vyváženej stravy a regenerácie, tým menej si moje telo pýta sladkosti.

Jedlo nevnímaš len ako nástroj na utlmenie hladu. Ako zvykneš pristupovať k samotnej konzumácii, má svoje zásady?

Za kľúčovú zásadu považujem zamýšľať sa v živote najskôr nad tým, v akom rozpoložení jedlo do tela prijímame. Môžem mať pred sebou tanier plný živín a kvalitného plnohodnotného jedla, ak som sa tesne pred tým napríklad rozčúlila, môj nervový systém je celý nabudený v sympatiku, vyplavuje do tela stresové hormóny, či sa mi to páči alebo nie, a to posledné, čo by ho zaujímalo, je dávať mozgu signály, že žalúdok je pripravený spracovávať jedlo. V takomto rozpoložení pripravený ani naozaj nie je. V jednoduchosti povedané: ak konzumujem jedlo hltavo, rýchlo, uponáhľane alebo v strese či v stoji, zbytočne do tela tlačím bio produkty. Za týchto vnútorných podmienok nie je schopné ich zužitkovať.

Ak by bola jedna vec, ktorú by si mala vyzdvihnúť v rámci cesty za zdravším a sebavedomejším zovňajškom, čo by to bolo?

Ktokoľvek chce mať zdravší a sebavedomejší zovňajšok, potrebuje mať seba a starostlivosť o seba na prvom mieste.

Túžite po krajšom a zdravšom tele a celkovom fungovaní? Pridajte sa k nám do novoročnej Supershape Reštart výzvy. Program pod vedením Janky Šimkovič a Michala Páleníka je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovaní.

Banner_Supershape Restart Vyzva 2023_1080x1080


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nový rok praje zmene, podľa odborníčky je však lepší celoživotný plán

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.