Nika Berecová – Vylúčenie sacharidov pri chudnutí je hlúposť
Ako si vybrať super trénera? Prečo nevylúčiť sacharidy z jedálnička a čo je pri získavaní postavy svojich snov najdôležitejšie?
Odpovede nielen na tieto otázky nám dá Nika Berecová, ktorá je trénerkou telom i dušou vo fitness a kulturistike I. kvalifikačného stupňa, certifikovaným inštruktor BOSU, TRX, metódy SM systém a držiteľkou viacerých diplomov. Okrem toho má za sebou niekoľko fitness súťaží, venuje sa mentálnemu koučingu a aj výživovému poradenstvu. V jej športovom repertoári nechýba ani skupinové cvičenie FIT BODY. Nika má jednoducho k športu a zdravému životnému štýlu blízko a to už od detstva.
Pohyb milovala odmalička
Ako dieťa sa venovala latinsko-americkým tancom, basketbalu i volejbalu. „Keď som končila štúdium na gymnáziu, rozhodovala som sa, či pokračovať ďalej v oblasti médií, ktoré ma veľmi zaujímali, alebo ísť aj naďalej športovou cestou. Vtedy som sa rozhodla pre štúdium masmediálnej komunikácie, avšak aj tak to moje srdce ťahalo stále k športu,“ spomína Veronika. Aj preto sa popri štúdiu na vysokej škole začala v tejto oblasti vzdelávať. Absolvovala rôzne kurzy, školenia, získala certifikáty a venovala sa súťažnému fitness. S pribúdajúcim časom zistila, že fitcentrum je jej druhý domov, čiže začala trénovať ľudí a viesť lekcie skupinových cvičení.
Čo ju na práci trénerky baví najviac? Ťažko sa vyberá to naj, keďže šport i trénovanie je jej srdcovou záležitosťou, ale asi to najpodstatnejšie sú úspechy ľudí. „Najväčšiu radosť mám, keď ľudia pod mojím vedením dosahujú svoje ciele a sny, ktoré vždy mali a občas si mysleli, že sú nedosiahnuteľné. Keď spoločnými silami dokážeme, že dosiahnuteľné je naozaj všetko. Ak človek chce, zvolí správny prístup a postup. To, ako ľudia reagujú sami na seba, ako si začnú viac veriť a tešiť sa zo svojich vlastných úspechov je to, čo dáva mojej práci najväčší význam,“ hovorí.
Aké atribúty musí spĺňať dobrý tréner?
Veľa ľudí, ktorí sa rozhodli splniť si sen o krásnom a zdravom tele, vyhľadá trénera. Ako si vybrať toho najlepšieho? Na túto otázku Nika odpovedala s úsmevom: „Trénerov je dnes asi viac ako fitnescentier. Kľúčom je odbornosť, ktorú si tréner neustále dopĺňa. Nesmie mu chýbať vášeň pre cvičenie a zdravý životný štýl. Odporúčam sledovať budúceho trénera aj priamo pri práci s klientmi vo fitcentre a do úvahy zobrať referencie. Dôležitá je osobnosť trénera a jeho sympatie, čiže vhodné je absolvovať s ním aspoň jeden tréning a zistiť, či človeku sedí aj osobnostne,“ radí Nika, ktorá sa tejto problematike venuje i na svojej stránke v článku Ako si vybrať osobného trénera.
Najväčšie chyby ľudí pri cvičení a v stravovaní
Ak chceme schudnúť, alebo si vytvarovať postavu, je dôležitý vhodne nastavený tréningový plán, správne prevedenie cvikov, ale aj kvalitná strava, dostatočný čas na regeneráciu a tak ďalej. Práve v týchto oblastiach robia ľudia najviac chýb. „Najväčšou chybou sú prehnané očakávania, prípadne neprimerané tréningové nasadenie. Ľudia očakávajú, že za mesiac či dva sa ich telo zmení na nepoznanie, hoc štádium, v ktorom sa nachádzajú aktuálne, je dôsledkom niečoho dlhodobejšieho. Preto je dôležité mať vždy triezvy pohľad na vec, stanovené reálne dosiahnuteľné ciele a nesmie chýbať trpezlivosť. Ďalšími chybami v rámci samotného tréningu sú nesústredenosť, zle nastavený tréning alebo strava, kopírovanie druhých bez ohľadu na stanovený cieľ,“ hovorí zo skúseností trénerka.
Čo sa týka stravy, Nika upozorňuje na to, že cvičenie a strava idú spolu ruka v ruke. Fitness je životný štýl. „Prepojenie cvičenia a stravy je nevyhnutné, ak chce niekto dosahovať výsledky. To veľakrát ľudia pochopia až časom. Na pozadí toho, že začnú trénovať, sa časom vykryštalizuje to, že sami nebudú chcieť mať zo seba pocit, že ich snaha vo fitnescentre je bezpredmetná. Sami teda dospejú k tomu, že chcú zmeniť stravovacie návyky. Naopak, ak zmenia najskôr svoju stravu, začnú sa neskôr hýbať preto, aby boli zdraví nielen ,zvnútra', ale aj zvonka,“ vysvetľuje.
Ach, tie (ne)šťastné sacharidy. Sú naozaj také zlé?
Mnoho ľudí sa rozhodne chudnúť tak, že vylúči niektorú makroživinu z jedálnička. Najčastejšie sú to sacharidy. Je to však cesta k zdraviu a vysnívanej postave? Nika má v tom úplne jasno. „Nie, nie, nie a ešte raz nie. Nie som zástanca akýchkoľvek diét, vyraďovania makro či mikronutrientov zo stravy v snahe schudnúť. Jedálniček musí byť zložený zo všetkých makroživín. Ak si niekto myslí, že schudne iba vylúčením sacharidov, je to hlúposť. Chudneme, keď sme v kalorickom deficite. Nechudneme preto, že nejeme sacharidy. Ak sa niekto pozerá na fitness ako na životný štýl, chce byť dlhodobo fit a zdravý, musí si na výsledky počkať, byť trpezlivý, konzistentný v strave aj tréningu a vytvoriť si taký návyk, ktorý bude pre neho dlhodobo udržateľný. A to, rozhodne, nie je, ak vylúčime zo stravy sacharidy. Dá sa to, avšak treba hľadieť aj ďalej ako len mesiac či dva dopredu,“ upozorňuje Veronika Berecová, ktorá je zástancom vyváženej stravy, v rámci ktorej si človek môže dať všetko, ale s mierou. 80 – 90 % jej jedálnička tvoria základné potraviny, žiadne výmysly v prášku. Samozrejme, 10 – 20 % môže byť aj „junk“ food.
Nika svojimi zdravými, chutnými a rýchlymi receptami prispela aj do knihy ZDRAVÉ RÝCHLOVKY 2, ktoré sú pokračovaním bestselleru ZDRAVÉ RÝCHLOVKY. Knižka obsahuje 80 receptov od známych fitness trénerov a odborníkov na výživu, ktoré sú hotové do 30 minút.