Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Nezastaviteľná trénerka Lucia Babony: Niekedy človek musí, aj keď sa mu najviac nechce

Barbora Volná

V detstve nevedeli, či bude vôbec chodiť, prognózy lekárov boli všelijaké. Dnes Lucia „ťahá“ stovky žien, jej tréningy menia životy (a postavy) na nepoznanie. Ako to robí?

Nezastaviteľná trénerka Lucia Babony: Niekedy človek musí, aj keď sa mu najviac nechce
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
8. FEB 2023

V detstve si musela cvičiť, aby si fungovala ako rovesníci, dnes máš na konte niekoľko trénerských titulov. Spomenieš si na svoje prvé cvičenie v živote – v nemocnici?

Narodila som sa ako hypotrofický novorodenec s hypotóniou. Mama so mnou od narodenia chodila k neurologičke a prognózy boli rôzne. Lekári nevedeli, či budem vôbec chodiť. Práve u neurologičky začalo moje prvé cvičenie – Vojtova metóda. Bol to veľký boj. Cvičenie však mamina striktne dodržiavala a prehliadky u neurologičky sa nakoniec skončili v mojich 11. mesiacoch, keď som sa u nej počas pravidelnej kontroly zdvihla a prešla po ambulancii.

Milujem pohyb, ľudí okolo seba a verím, že s úsmevom a pozitívnou energiou ide všetko ľahšie.

Koľko trvalo, kým si sa od dieťaťa so zdravotnými problémami vypracovala na všestrannú trénerku, ktorou si dnes?

Odmalička som sa venovala baletu, chodila som do tanečného klubu. Tancovala som štandardné a latinskoamerické tance, mala som tanečného partnera na vozíčku a venovala som sa aj tanečným terapiám s ľuďmi s rôznym typom postihnutia. Popritom som vypomáhala s chodom jedného pohybového štúdia. Pri športe som našla aj lásku – nielen životnú, ale aj pohybovú. Keď prišiel trend zumby, môj prvý certifikát som si spravila práve z nej. O rok neskôr som absolvovala FLOWIN workshop. Postupne pribudlo aj niekoľko ďalších: programy od Piloxingu, niekoľko certifikátov DeepWork-u, BodyART-u, Jumping, Blackroll, Ayfly, tréner 1.stupňa. Niekto by si možno myslel, že je to „zbieranie” certifikácií, ale u mňa vášeň pre pohyb prerástla nielen v moju prácu, ale je to moje poslanie. Vzdelávanie ma posúva ďalej – v spoznávaní seba a svojho tela. Oveľa ľahšie sa mi tak pracuje aj s klientmi. Milujem pohyb, ľudí okolo seba a verím, že s úsmevom a pozitívnou energiou ide všetko ľahšie.

„Ťaháš“ mnohé ženy, ktoré vďaka tvojim tréningom dosahujú výsledky. Čo tebe samej pomáha v dňoch, kedy sa ti nechce?

Mám niekoľko obľúbených kréd, ktoré má sprevádzajú počas života. Vynoria sa mi vždy, keby som náhodou chcela o niečom pochybovať alebo sa potrebujem len trošku nakopnúť. Napríklad – Dokážeš všetko čo chceš, ak to naozaj chceš – od Walta Disneyho. Ak raz vykročíš na nejakú vysnívanú cestu, môže to byť cvičenie, škola, dobrá práca, proste čokoľvek, tak sa nesmieš pri prvej prekážke nechať odradiť a vzdať sa. Veľmi pomáha aj vopred nastavený plán – rozvrh dňa, istým spôsobom rutina, ktorá človeka nenechá vymýšľať čo sa mu chce a nechce, pretože niekedy musí, aj keď sa mu úplne nechce.

Lucia Babony

Vie sa o tebe, že si bojovníčka, ktorá sa nikdy nevzdáva. Vždy to bolo tak, alebo si sa to časom a cvičením naučila?

Asi to bude vo mne vštepené už odmalička. Ak niečo človek naozaj chce, tak sa niekedy aj cez bolesť a diskomfort musí zaťať a ísť si za tým. Nie vždy je to však úplne najsprávnejšie, pretože ako vrcholový športovec som si takto z preťaženia privodila operáciu menisku a aj prasknutú platničku. Pohyb je však to, čo mi pomáha a to, čo milujem! Čiže ten pocit šťastia, čo mám vo vnútri, sa len snažím posunúť ďalej.

Ak raz človek vykročí na nejakú cestu, tak sa nesmie pri prvej prekážke nechať odradiť a vzdať sa. 

Je to vo veľkej miere o disciplíne. Čo robiť, keď po stýkrát zlyháme v rámci cvičenia a stravy?

Je dôležité vedieť, prečo cvičíme, prečo sme sa rozhodli, že chceme pravidelne trénovať, kontrolovať si stravu a čo sme ochotní pre to spraviť. Ak máme toto jasne zadefinované, tak je to zlyhanie menšie a naše odhodlanie zase trvalejšie. Vždy musíme byť samy presvedčené a odhodlané urobiť zmenu, vykročiť z komfortnej zóny, niekedy aj zlyhať, aby sme sa zase mohli postaviť a ísť si za svojím. Ak si toto všetko udržíme dlhodobejšie, tak potom tie „zlyhania” prichádzajú zriedkavejšie, nie sú nami vnímané až tak tragicky a nemáme vnútorný pocit potrestať sa alebo sa nedajbože vzdať.

K pravidelnému pohybu a správnym stravovacím návykom vás vedieme aj v Supershape Reštart výzve, kde odľahčíte svoje telo a nakopnite spaľovanie. Všetko pod vedením skúsenej trénerky a uznávaného výživového špecialistu, ktorí vás povedú krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu.

Banner_Supershape Restart Vyzva 2023_1640x820


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nezastaviteľná trénerka Lucia Babony: Niekedy človek musí, aj keď sa mu najviac nechce

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.