Odľahči telo a nakopni spaľovanie za 28 dní v REŠTART VÝZVE

Nezastavil ho ani hendikep. Reebok Spartan Race zvládol so cťou

Maroš Kudlík sa riadi heslom, že kde je vôľa, tam je aj cesta. Tento mladý muž môže byť vzorom pre nás všetkých, ktorí sme zdraví, ale často leniví. 

Nezastavil ho ani hendikep. Spartan Race zvládol so cťou
11. AUG 2016

Nič nie je ľahšie, ako nájsť si výhovorku – nemôžem, nemám čas, nedokážem to, chýbajú mi možnosti, je zlé počasie. Maroš je však príkladom toho, že keď človek chce, dokáže hocičo, a to i s telesným hendikepom.

K športu mal blízko odmalička

Maroš sa rád hýbal už v detstve. Užíval si hodiny telesnej výchovy a spolu s kamarátmi sa športu venoval aj počas voľných chvíľ, pričom profesionálnejšie ho lákal basketbal. Potom prišla choroba a hýbal sa menej, resp. vôbec. „Od rána do večera som sedel pri počítači,“ prezradil Maroš.

Zmena však prišla v januári tohto roku, keď ho kamarát priviedol na hodinu crossfitu. Odvtedy tam chodí pravidelne. Čo je jeho motiváciou? „Mojou hlavnou motiváciou je byť zdravý. To je dôvod, prečo cvičím. Som jednoducho taký. Tam, kde je vôľa, je aj cesta,“ hovorí s úsmevom Maroš. 

Maroš kudlík
Zdroj: Maroš Kudlík, Mariana Gajdáčová

Prvé preteky Spartan Race v živote zvládol úspešne

Predtým, ako Maroš začal s cvičením, nemal v pláne absolvovať žiadne preteky. Jediné, po čom túžil, bolo viac pohybu. Lenže kamarát, ktorý ho priviedol na hodiny crossfitu, mal iný zámer – dotiahol ho na preteky Spartan Race. Tým pádom sa zmenil aj Marošov cieľ, ktorým bolo dôjdenie do cieľa.

Maroša na pretekoch očarila atmosféra, prostredie a, samozrejme, aj skutočnosť, že prešiel cieľovou čiarou. Považoval niektoré prekážky za nezvládnuteľné? „Nič nebolo také, že by som si povedal, že to neabsolvujem. Aj v pravidlách je napísané, že pretekár sa musí aspoň pokúsiť prekonať danú prekážku. A keď nie, prichádza trestné cvičenie,“ hovorí Maroš, pre ktorého bol najnáročnejší šplh po lane. Do úspešného zvládnutia tejto disciplíny mu chýbal 1 – 1,5 metra, takže musel robiť trestné cviky, ktorými sú angličáky. „Hneď potom nasledoval hod oštepom. Netrafil som do terča. Nasledovalo ďalších 30 angličákov,“ smeje sa. Našťastie, angličáky patria medzi jeho obľúbené cviky, teda ich robí rád.

Maroš kudlík
Zdroj: Maroš Kudlík, Mariana Gajdáčová
Maroš kudlík
Zdroj: Maroš Kudlík, Creative Photo.sk

Ako zvládnuť Spartan Race?

Marošova príprava na Spartan Race spočívala v absolvovaní tréningov crossfitu, a to trikrát týždenne, pričom jeden tréning trvá cca 2 hodiny. V „gyme“ sa mu venujú viacerí tréneri, dvaja z nich pravidelnejšie. Páči sa mu rodinná atmosféra tohto športu a v napredovaní mu pomáha aj podpora od druhých. Čo radí ostatným? „Rozhodne je potrebné cvičiť, teda si zlepšiť kondíciu a možno trénovať angličáky a vyťahovanie sa na hrazde kvôli rúčkovaniu. Veľa pretekárov, obzvlášť žien, ale i mužov, stroskotalo práve na tom,“  dodáva Maroš, ktorý má v pláne pracovať na sebe a v septembri zvládnuť ďalšie preteky Spartan Race.

Maroš kudlík
Zdroj: Maroš Kudlík, Spartan Race Slovensko

Marošov odkaz pre všetkých

Každý z nás športuje z nejakého dôvodu. Pre mnohých je cvičenie spôsob, ako byť vyrovnaný psychicky a upevniť si zdravie. Čo na to Maroš? „Chcel by som vyzvať všetkých ľudí, obzvlášť domasedov, aby sa začali viac hýbať a nezanedbávali sa. Mne osobne cvičenie veľmi pomohlo, neviem si to vynachváliť. Nielenže som fyzicky zdatnejší, ale som aj vo väčšej psychickej pohode. Pôsobí to ako liek na všetko. Keď máte psychické ťažkosti, zdravotné problémy, ťažké obdobie, vyskúšajte cvičiť. Ja som bol chorý dosť dlho na to, aby mi začala choroba liezť na nervy, a aby som si začal vážiť zdravie. Takmer s istotou viem povedať, že nikdy predtým som sa necítil lepšie, než odkedy cvičím. Bolo to najlepšie rozhodnutie, aké som mohol spraviť. Keď to pomohlo mne, pomôže to aj ostatným. Naozaj to stojí za to."
Maroš kudlík
Zdroj: Maroš Kudlík, Creative Photo.sk

Zdroj foto: Maroš Kudlík, Mariana Gajdáčová

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Spartan racer šimon škreptač: mladý chalan, ktorého príbeh vás dostaneSpartan Racer Šimon Škreptač: Mladý chalan, ktorého príbeh vás dostane

V sedemnástich sa dopracoval k váhe 100 kilogramov, no rozhodol sa zmeniť to. 

 

Tipy, ako sa pripraviť na prvé preteky spartan raceTipy, ako sa pripraviť na prvé preteky Spartan Race

Preteky Spartan Race sú hlavne o fyzickej kondícii, dostatočnej motivácii i pevnej vôli. 

 

Tréningové plány na preteky spartan raceTréningové plány na preteky Spartan Race

Chceli by ste sa zúčastniť Spartan Race a neviete, ako trénovať?

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nezastavil ho ani hendikep. Reebok Spartan Race zvládol so cťou

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2538
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.