Nenechajte sa nachytať nezmyslami pri zhadzovaní kíl
Chudnutie a zhadzovanie nadbytočných kíl je témou, ktorá zaujíma veľké množstvo ľudí. Je tomu tak kvôli tomu, že nie každému sa totiž vysnívaný počet kilogramov podarí zhodiť.
Častokrát sa taktiež môžu títo ľudia stať obeťou jojo efektu, ktorý v konečnom dôsledku zníži chuť do cvičenia. Dobrou správou však je, že existujú veci,ktoré vás dokážu zbaviť vašich kíl na viac raz a navždy.
Ohľadom chudnutia sa môžete dnes na internete, ale aj vo fitness centrách stretnúť s veľkým množstvom názorov a rôznych odborníkov, ktorí deklarujú, že práve ich spôsob je ten najlepší a vy dokážete schudnúť prebytočné kilogramy do niekoľkých mesiacov.
My, rozhodne nepopierame, že niečo také je možné, no chceme upozorniť na to, že je dôležité si z týchto zaručených tipov a rád vyberať tie správne, keďže nie každý by mohol byť pre vaše telo a zdravie prospešný.
Čo nefunguje pri chudnutí?
Predtým, než sa spoločne pozrieme na to, čo vám reálne pri chudnutí môže pomôcť, je dôležité upriamiť vašu pozornosť na to, čo pri chudnutí reálne nefunguje a aké techniky by ste nemali na svojom tele skúšať.
Detoxy
Populárnym názorom, ktorý sa v spoločnosti šíri a súvisí s chudnutím, sú takzvané detoxy, ktoré môžeme nazvať aj ako detoxikačné kúry.
Podľa informácií, ktoré sú o týchto detoxoch dostupné, by vás mala táto kúra zbaviť prebytočných látok vo vašom tele, čo vám pomôže k strate nadbytočných kilogramov.
Tento typ chudnutia častokrát praktizujú rôzne celebrity, ktoré tvrdia, že práve detox im pomohol s dlhoročnými problémami s chudnutím.
Je to však skutočne tak zázračná metóda, ktorá pomôže každému schudnúť?
Čo na to vedci?
Predtým než by ste sa do takejto detoxikačnej kúry pustili, je vhodné sa pozrieť na názor vedcov, ktorí tento typ kúry skúmali.
Keď tak urobíte zistíte, že detox nebol nikdy nijak vedecky podložený. S názorom, že detox nedokáže priniesť dlhodobé výsledky súhlasí aj pomerne veľké množstvo lekárov.
Detox by vám pomôcť mohol, no zároveň s ním by ste museli zmeniť svoje stravovacie návyky a jedálniček.
Na druhej strane, naše telo takéto detoxikačné kúry skutočne nepotrebuje, keďže schopnosť odstraňovať škodlivé látky z nášho tela má na starosti pečeň a obličky.
Glykemický index
Glykemický index v prvom rade súvisí s inzulínovou odozvou a nie s chudnutím, ako to niektorí odborníci na chudnutie môžu prezentovať.
Glykemický index potravín je index, ktorý meria konkrétne potraviny, ktoré zvyšujú hladinu cukru v krvi.
Niektorí ľudia, snažiaci sa o zhodenie nadbytočných kilogramov, však tento index používajú v súvislosti s prechodom na nízko glykemickú stravu, a preto sa môžete stretnúť s názormi, že glykemický index pri chudnutí skutočne funguje.
Tento index však so sebou prináša aj radu nevýhodou, kde tou najväčšou je zrejme fakt, že neposkytuje úplný obraz o vašom stravovaní.
Okrem samotného indexu, by ste totiž mali vo svojom jedálničku sledovať aj obsah bielkovín, cukru, tukov či vlákniny.
Sledovanie glykemického indexu má význam pre diabetikov, pre zdravých ľudí však dieta postavená na tomto ukazovateli nemá výraznejší zmysel.
Potraviny na chudnutie
Dnes, sa okrem rôznych typov diét, môžete stretnúť aj s pomerne zaujímavým mýtom, ktorý však už na prvé počutie neznie príliš presvedčivo.
Ide o takzvané potraviny na chudnutie, pomocou ktorých dokážete rýchlo a efektívne schudnúť.
Stať by sa tak malo na základe toho, že tieto potraviny sú vyrobené z kvalitných surovín, dodávajú vášmu telu zdravé živinya vy dokážete schudnúť desiatky kilogramov.
V skutočnosti však platí, že jediným spôsobom ako dokážete chudnúť je kalorický deficit, keďže ak by ste sa prejedli hoc aj zdravými potravinami vaša váha pôjde hore.
Čo funguje a ako efektívne schudnúť?
Odpoveď na túto otázku je jednoduchá a logickým uvažovaním by ste na ňu prišli určite aj sami.
Efektívnou metódou, ako dlhodobo schudnúť, je navodenie kalorického deficitu, ktorý vytvoríte zmenou vašich stravovacích návykov a pravidelnej aktivitou, ako je napríklad beh.
Prerušované hladovanie
K vytvoreniu kalorického deficitu vám môže okrem zmeny jedálnička a zapojenia pohybu do vášho života pomôcť aj takzvané prerušované hladovanie.
Prerušovaná hladovka sa vám môže stať skvelým pomocníkom pri vašom chudnutí, keďže vďaka nej a niektorým metódam prerušovaného hladovania, dokážete obmedziť príjem kalórií a stále ostať nasýtený.
Jednou z najpoulárnejších metód prerušovaného hladovania je takzvaná metóda 16/8, ktorú často nazývajú Leangains.
Funguje na princípe, že počas dňa 16 hodín nekonzumujete a 8 hodín môžete jesť bez obmedzenia. V praxi to môže fungovať tak, že raňajky jednoducho vynecháte a do obeda pijete len nesladené nápoje, prípadne čaj či kávu bez mlieka a cukru.
Prvé jedlo cez deň si doprajete počas obeda a až do 8 večer môžete konzumovať všetko na čo máte chuť, bez záväzkov.
Po 8 večer do obeda nasledujúceho dňa začína faza hladovania, kde telo disponuje nižšou hladinou inzulínu a tak siahne na svoje tukové zásoby.
Ani prerušované hladovanie však nie je zlatý grál chudnutia a stále by ste mali myslieť na to, že jediný spôsob, ako dlhodobo schudnúť je jednoducho prijať menej kalórií, ako dokážete spáliť.
Ako cvičenie súvisí s chudnutím
Už vyššie sme písali o tom, že s chudnutím okrem zmeny stravovacích návykov neodmysliteľne súvisí aj pravidelné cvičenie.
Práve vďaka nemu totiž dokážete ľahšie zvýšiť svoj energetický výdaj, ľahšie sa tak dostanete do kalorického deficitu a teda začnete chudnúť.
Aj napriek súčasnej situácií, kde je väčšina fitness centier zatvorených, je možné sa naďalej pravidelne hýbať.
Stačí vám len vyskúšať cvičenie na doma s rôznym náradím, ktoré môžete teraz získať v zľavách na inSPORTline.
Správna disciplína a kalorický deficit je kľúčom k chudnutiu
Ak ste sa dostali pri čítaní tohto článku až sem, veríme, že ste pochopili, že žiadne zázračné diéty, pomocou ktorých dokážete schudnúť 20 kíl za dva mesiace jednoducho neexistujú a ak chcete zmeniť svoj život a svoju postavu, bude vás to stáť veľa námahy, ktorá však bude stáť za to.
Jedinou vecou, ktorej by ste sa mali pri chudnutí držať je kalorický deficit, ktorý vytvoríte zmenou vášho jedálnička a pravidelnou ľahkou aktivitou.
S kalorickým deficitom ide ruka v ruke aj vaša sebadisciplína, ktorá sa ukáže najmä v časoch, kedy sa vám nebude chcieť cvičiť a dostanete chuť na pohár zmrzliny.
Nebojte sa, ak dokážete počas dňa spáliť viac kalórií, ako dokážete prijať, môžete si raz za čas dopriať aj tú zmrzlinu.