Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Necvičte od buka do buka. Ako pomáha športová diagnostika?

Správne zaťažovanie počas tréningov má veľký vplyv na dosiahnutie požadovaných výsledkov. Ak budete cvičiť od buka do buka bez poznania svojich tréningových zón a bez odhalenia slabej a silnej stránky, môže celá snaha vyjsť nazmar. 

Necvičte od buka do buka. Športová diagnostika
26. MAR 2015

Využitie pomoci osobného fitnes trénera

Veľkou výhodou v posilňovni je osobný fitness tréner. Dokáže vám pomôcť spevniť a vytvarovať postavu a schudnúť nejaké to kilo navyše. Pred tým, ako začnete cvičiť, je dôležité, aby ste si stanovili ciele. Či chcete schudnúť, spevniť telo, nabrať svalovú hmotu alebo zlepšiť držanie tela. Na základe vašich skúseností s predchádzajúcim cvičením, zdravotného stavu a vašich cieľov vám následne tréner vytvorí osobný plán na mieru. Vďaka tomu sa nebudete musieť obávať nadmerného alebo nedostatočného zaťažovania svalov. Vo väčšine prípadov vám osobný tréner dokáže vypracovať aj stravovací plán na mieru. Je to veľmi dôležité, pretože práve strava tvorí 70-75 % úspechu.

Na presnejšie určenie základných informácií pre vášho trénera a aj pre vás je športová diagnostika.

Športová diagnostika vám pomôže pri viacerých zisteniach ako :

  • východiskový stav
  • zmeny výkonnosti oproti predchádzajúcej diagnostike
  • tréningové zóny
  • slabé a silné stránky športovej pripravenosti
  • zdravotný stav

Tieto zistenia následne pomôžu pri vylúčení zistených nedostatkov a dosiahnutí cieľov v oveľa kratšom čase.

Pravidelným opakovaním športovej diagnostiky získate objektívny obraz o vašej športovej výkonnosti a o progrese, ktorý sa vám podarilo dosiahnuť. Ak ju podstupujete prvýkrát, získate stavebné kamene pre tvorbu správneho tréningového plánu a pri opakovaní diagnostika povie, či bol plán zostavený správne.

Testy na športovú diagnostiku

Z veľkého množstva testov spomeniem tie najzákladnejšie, ktoré majú aj pri jednoduchom prevedení veľkú výpovednú hodnotu. Stanovenie anaeróbneho prahu na základe Conconiho testu alebo laktátového testu.

Conconiho test

Fyziologická podstata tohto testu je založená na závislosti srdcovej frekvencie a intenzity zaťaženia. Pred začiatkom testu je vhodné telo zahriať chôdzou na bežiacom páse po dobu 15 až 30 minút. Samotný test prebieha neprerušovane 15 až 30 minút. Bežec beží 200-metrové úseky a každý ďalší úsek sa snaží zrýchliť približne o 0,5 km.h-1. Zaznamenáva sa čas úsekov na výpočet rýchlosti a posledných 50 metrov tohto úseku sa zaznamenáva srdcová frekvencia.

Príklad : Rýchlosť prvého a posledného úseku je 12-14 km.h-1, resp. 18-25 km.h-1, rýchlosť závisí hlavne od bežcovej výkonnosti. Keď sa namerané hodnoty zaznamenajú do grafu (obrázok č.1), je možné vidieť porušenie linearity nárastu srdcovej frekvencie voči intenzite zaťaženia (rýchlosti). Pri tejto rýchlosti sa bežec dostáva do anaeróbneho prahu.

krivka 1

  • Obrázok 1. Porušenie lineárnej závislosti srdečnej frekvencie pri zmene rýchlosti

Test na toleranciu laktátu

Na vykonanie tohto testu je potrebné merať hladinu laktátu v krvi pomocou špeciálneho prístroja. Keď sa intenzita záťaže zvýši natoľko, že dostupné množstvo kyslíka už ďalej nestačí na uspokojenie energetických potrieb tela, musí byť zapojená druhá cesta, tzv. anaeróbna glykolýza. Konečným produktom anaeróbnej glykolýzy je kyselina mliečna (laktát). Pokiaľ sa intenzita ďalej zvyšuje, rýchlo sa zvyšuje koncentrácia laktátu v cvičiacich svaloch a tento bod sa nazýva anaeróbny prah (ANP). Test opäť začína rozohriatím rovnako ako v Conconiho teste. Test sa skladá z intervalov v dĺžke 3 až 4 minúty s minútovou pauzou, počas ktorej sa odoberá vzorka krvi a meria sa hladina laktátu. Test sa môže zastaviť, ak má testovaný športovec hodnotu laktátu vyššiu ako 5 mmol/l. 

krivka 2

  • Obrázok 2 Graf závislosti intenzity zaťaženia (rýchlosť behu) a koncentrácie laktátu v krvi

Pred každým testom by ste sa mali pripraviť na to, že výsledné hodnoty možno nebudú podľa vašich predstáv. Presne na to však tieto testy slúžia. Ak nedosahujete výsledky adekvátne tréningovému úsiliu, je načase niečo zmeniť a prvá vec, na ktorú sa musíte pozrieť, je váš tréningový plán a tréningový denník. Ak však tréningový plán zostavíte správne, bude vás po nasledujúcom záťažovom teste tešiť, že pri rovnakej tepovej frekvencii dosiahnete lepšie výsledky. Dokážete posunúť anaeróbny prah nižšie, to znamená, že sa laktát začne v tele hromadiť až pri vyššej intenzite výkonu.

Odporúčame prečítať: Laktátová krivka pomáha pri stanovení bežeckého plánu

Zdroj foto: adidas


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Necvičte od buka do buka. Ako pomáha športová diagnostika?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.