Nebezpečný viscerálny tuk. Ako sa ho zbaviť?
Riziko nadváhy či obezity nesignalizuje vysoký index telesnej hmotnosti (BMI), ale skôr množstvo tzv. viscerálneho tuku v organizme. Dôležité je si uvedomiť, že orgány obalené viscerálnym tukom môžu mať aj štíhli ľudia.
Viscerálny tuk
Viscerálny alebo orgánový tuk nie je na rozdiel od podkožného tuku viditeľný na pohľad. Ukladá sa totižto vo vnútri brušnej dutiny na životne dôležitých orgánoch ako je pečeň alebo aj srdce. Môže sa vyskytovať dokonca aj vo svaloch, z ktorých sa potom stávajú hompáľajúce sa laloky mazľavej hmoty.
Výhody a nevýhody viscerálneho tuku
Určitý podiel je pre telo dôležitý, pretože telu poskytuje rýchlo dostupný zdroj energie. Problémom sa však stáva, ak sa v tele nachádza vo väčšom množstve, ako ho potrebuje. Správa sa totižto ako samostatný orgán a produkuje veľmi veľké množstvo látok, ktoré majú pre telo nežiaduce účinky (upchaté cievy, vysoký krvný tlak, infarkt, cukrovka...).
Koľko viscerálneho tuku máte?
Dá sa to zistiť jednoduchým meraním pásu. Merať ho možno pomocou bežného krajčírskeho metra, avšak treba na správnom mieste: v polovici medzi spodným okrajom dolného rebra a horným okrajom panvovej kosti. Kritickou hranicou pre obvod pása u žien je 80-88 cm a u mužov 94-102 cm. Pri vyšších hraniciach by už mala nastať zmena životného štýlu.
Ako sa najúčinnejšie zbaviť viscerálneho tuku?
Ak sa majú tuky odbúrať je potrebná úprava jedálneho lístka a nasadenie pravidelnej pohybovej aktivity. Bez toho to nejde. Pri úprave jedálnička je najdôležitejšie z neho vyradiť tučné mäsá, údeniny, masť, vyprážané, fastfoodové jedlá a jedlá s jednoduchými cukrami. Na to všetko by ste mali zabudnúť. Uprednostňovať by ste mali hlavne celozrnné výrobky bohaté na minerálne látky a vlákninu a čo najviac zeleniny. Preferujte rastlinné a rybie tuky s vyšším podielom mono–n9 a polynenasýtených mastných kyselín omega-6 a omega-3.
Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako si zostaviť zdravý jedálniček, ktorý vám pomôže sa zbavovať aj viscerálneho tuku, viac sa dočítate v článku Ako si zostaviť zdravý jedálniček.
Vplyv cvičenia na spaľovanie viscerálneho tuku
Cvičením dochádza k zvyšovaniu oxidácie (okysličovaniu) mastných kyselín v tukovom tkanive. Tento proces je nevyhnutný pre využitie tuku, aj viscerálneho, na energetické účely. Okrem toho telesná aktivita zvyšuje výdaj energie a zrýchľuje bazálny (pokojový) metabolizmus, prípadne zabraňuje jeho spomaleniu, čím sa zvyšuje využitie energie aj v pokoji.