TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Naučte sa drep! Pomôže v bežnom živote

Drep patrí k veľmi účinným cvikom. Okrem toho, že pri ňom precvičíte celé nohy, zaťažíte aj svaly hlbokého stabilizačného systému. 

Naučte sa drep! Pomôže v bežnom živote
6. APR 2017

Ďalšou jeho veľkou výhodou je, že ak sa naučíte technicky správne drepovať, veľmi vám to pomôže aj v reálnom živote. Pri zdvíhaní ťažkých bremien budete totižto iba minimálne zaťažovať chrbticu. 

Ako správne drepovať a zdvíhať veci zo zeme

Ak máte tu možnosť, všimnite si, ako malé deti zdvíhajú veci zo zeme (hračky...). Malé dieťa príde k hračke, postaví sa tesne k nej alebo nad ňu, urobí drep a jednou alebo oboma ručičkami hračku zodvihne. 

Veľmi veľkou výhodou takejto techniky je fakt, že máte všetky svalové skupiny rovnomerne zaťažené. To znamená, že ťažisko je rovnomerne rozložené na spodných končatinách, svaloch brucha, panvového dna a chrbtových svaloch. Teraz vám pracujú všetky spomenuté svaly tak, ako majú a okrem toho, že si nijako nepoškodzujete chrbticu, dokážete aj zdvihnúť väčšiu váhu. 

Správna technika drepu a ako si ju nacvičiť ešte pred zdvíhaním záťaže zo zeme

Vzpriamene sa postavte a chodidlá si umiestnite na šírku bokov (ruky si dajte vbok, alebo pred seba). Spevnite telo a prechádzajte do drepu. Počas cviku sa snažte držať telo v miernom predklone, ale určite vyrovnaný a snažte sa klesnúť čo najnižšie bez toho, aby sa vám odlepili päty od podlahy. V najnižšej polohe chvíľu zotrvajte a vráťte sa späť do vzpriamenej pozície. Cvik opakujte 25-krát v štyroch sériách. 

Ak by vám aj poloha v drepe bola privysoká a nedosiahli by ste na predmet na zemi, radšej si kľaknite a s vyrovnaným chrbtom predmet mierne podvihnite. Opäť je to lepšie, ako by ste sa mali v drepe pre niečo ohnúť a zaťažiť chrbticu.  

Ak teda zdvíhate zo zeme akékoľvek predmety, snažte sa váhu rovnomerne rozložiť, aby ste nezaťažovali žiadne partie viac alebo menej. Vždy si spomeňte, ako to robia malé deti.

Pozrite si deailne opísanú techniku prevedenia drepu vo videu

Zdroj: youtube.com


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Naučte sa drep! Pomôže v bežnom živote

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.