Nahradí švihadlo beh?
Skákanie cez švihadlo pozná určite každý, ale iba málokto ho naplno využíva. Málo ľudí totiž pozná jeho pozitíva a radšej si zabehá. Dokáže teda švihadlo nahradiť beh?
Skákaním cez švihadlo zapájate hneď niekoľko partií na tele, plus má pre telo ďalšie pozitíva:
- posilňujete spodnú časť tela (nohy),
- posilňujete vrchnú časť tela (ramena, chrbát, bruško, hrudník),
- pozitívne vplýva aj na vašu kondičku,
- pozitívne vplýva na vytrvalosť,
- pozitívne vplýva na koordináciu,
- spaľuje sa pri ňom pomerne vysoké množstvo kalórií.
Správna technika skákania na švihadle
Postavte sa rovno v miestnosti, kde okolo seba máte dostatok priestoru. Uvoľnite ramená, mierne pokrčte lakte a zatiahnite brucho. Kolená sú mierne pokrčené a pri skokoch sa snažte dopadať na vankúšiky chodidiel, nie na päty, ani na celkovú váhu chodidiel, aby ste zbytočne nezaťažovali kolená a kĺby.
Začnite jednoduché skoky (30-60 preskokov za minútu) a robte ich 5 minút denne. Pomôže vám to zvyknúť si na držanie rovnováhy tela a po týždni môžete pokojne prejsť na 10 minút denne s intenzitou skákania 60-120 preskokov za minútu. Ak ste vo fyzickej kondícii a máte výdrž, pokojne skáčte aj 30 minút denne.
Skáčte rýchlo a nízko. Jednoskoky sú pre začiatočníkov ideálne. Pokiaľ by táto záľuba prerástla u vás do vášne, môžete vyskúšať aj skákanie, pri ktorom ovplyvňujete dynamiku, smer pohybu a skúšate rôzne triky.
Chudnutie pri skákaní na švihadle
Pri skákaní cez švihadlo spálite približne 750 kalórií za hodinu (pri preskokoch s frekvenciou cca. 120 za minútu, ale presná hodnota závisí aj od telesnej hmotnosti). Rovnaké množstvo spálite aj pri behaní s rýchlosťou 10 km/hodinu. Ak zvýšite intenzitu preskakovania, môže sa výdaj kalórií zvýšiť aj na viac, ako 1000 kalórií, znovu v závislosti od telesnej hmotnosti.
Čo znamená, že skákanie cez švihadlo naozaj nahradí beh.
Na chudnutie je veľmi vhodné zaradiť švihadlo do HIIT alebo tabaty. Odporúčam vám ho vykonávať v pravidelnom tréningu, pričom určite najprv začnite pomaly a naučte sa správnu techniku.
Zdroj titulnej fotky: woodleywonderworks, CC2.0