Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Na zmenu vám stačí polhodina denne: Prečo môžu byť kratšie cvičenia efektívnejšie?

Redakcia

Pokiaľ ide o najlepší tréning na chudnutie, menej môže byť viac. Ak ste si mysleli, že musíte cvičiť minimálne 60 minút, aby ste spálili tuk, asi budete prekvapení, no už 30-minútové cvičenie môže byť všetko, čo potrebujete!

Na zmenu vám stačí polhodina denne: Prečo môžu byť kratšie cvičenia efektívnejšie?
Zdroj: AdobeStock
28. MAR 2023

Výhovorka „nemám čas“ viac neplatí

Výskum publikovaný v časopise American Journal of Physiology hovorí jasnou rečou. Na spaľovanie a chudnutie sa zdá byť polhodina tréningu denne efektívnejším riešením ako 60-minútové cvičenie! Výhovorka, že nemáte dostatok času na to, aby ste sa dostali do formy, je v tomto prípade zbytočná –  všetko, čo potrebujete, je totiž len 30 minút z vášho dňa.

Prečo môže byť 30-minútový tréning lepší ako hodina cvičenia?

Spomínaná štúdia zistila, že účastníci, ktorí cvičili len 30 minút denne, schudli asi o 30 % viac ako tí, ktorí cvičili celú hodinu. Ako je to možné? Respondenti, ktorí cvičili kratšie, vynaložili za celý deň popri tréningu viac energie, z cvičenia neboli takí unavení a boli viac pri sile. Dlhšie tréningy môžu podľa výskumu spôsobiť aj to, že sa budete cítiť hladnejší a nakoniec prijmete viac kalórií ako ste spálili. Navyše, 30-minútové tréningy sú lepšie zvládnuteľné, dokážete si zacvičiť aj počas dní, kedy máte nabitý program, čo zvyšuje pravdepodobnosť konzistentnosti – najdôležitejšieho faktoru pri chudnutí.

5 tipov ako nevynechať svojich 30 minút

Nedokážete sa počas dňa uvoľniť od povinností na celú hodinu? Stavte na rýchle a efektívne tréningy, vďaka ktorým sa dopracujete k cieľom, ktoré ste si stanovili. Máme pre vás päť tipov!

1. Naplánujte si tréningy ako stretnutia

Keď máte v kalendári stretnutie, nedá sa z neho vyvliecť, ani ho na poslednú chvíľu odvolať, lebo sa vám nechce. To isté by malo platiť pre vaše cvičenia. Na konci víkendu si sadnite ku kalendáru, pozrite sa na svoj rozvrh a naplánujte si tréningy priamo do diára. Ak sa váš rozvrh zmení, nevadí. Nájdite si vo svojom rozvrhu iný časový úsek! Pokiaľ ide o cvičenia na chudnutie, celé „tajomstvo“ je v dôslednosti a pravidelnosti.

2. Vytvorte si cielene návyk

Vizuálne podnety – či už hovoríme o príprave tréningového oblečenia večer predtým ako idete cvičiť alebo zbalenie vašej fitnes tašky, pomáhajú trénovať váš mozog, aby si vytvoril návyky. O jednu vec menej, ktorú musíte riešiť pred samotným tréningom. Pripravené oblečenie na cvičenie eliminuje čas potrebný na jeho vyberanie, tiež vás chtiac – nechtiac „dokope“ k aktivite.

Štúdia ukázala, že respondenti, ktorí cvičili 30 minút denne, schudli o 30 % viac ako účastníci trénujúci hodinu.

3. Nájdite typ pohybu, ktorý vás baví

Ak ste nikdy nepatrili k fanúšikom športu, mali by ste nájsť druh pohybu, ktorý vás bude baviť. Existuje toľko spôsobov ako spáliť kalórie, budovať svalovú hmotu, zrelaxovať alebo zlepšiť ohybnosť... Tréning nemá byť o tom, že si ho idete odtrpieť. Skúšajte rôzne aktivity a bavte sa!

4. Rozdeľte si tréningy na kratšie úseky

Ako sme si vysvetlili, krátke tréningy môžu byť rovnako efektívne. Ak sa vám nechce cvičiť celú polhodinu, rozdeľte si polhodinový tréning na dva 15-minútové. Môžete sa sústrediť na budovanie sily v jednom tréningu a zvýšenie tepovej frekvencie v druhom. Na to, aby krátke tréningy fungovali, by ste do nich však mali dať maximum. V našom Premium členstve nájdete mnoho krátkych, no maximálne účinných tréningov.

Skúste intenzívny HIT tréning do 10 minút!

5. Odmeňte sa

Počas cvičenia sa uvoľňujú endorfíny, ktoré stoja za tým úžasným pocitom po vašom tréningu. Pre niekoho je samotný pocit dostatočnou motiváciou hýbať sa. Ak do tejto skupiny nepatríte, motivujte sa sami! Ako? Doprajte si po tréningu obľúbené zdravé jedlo, alebo si po celom týždni na oslavu všetkých splnených tréningov kúpte nové oblečenie na cvičenie. Jednoducho niečo, čo vám urobí radosť.

Máte málo času? Hýbte sa

Napriek vašim plánom sa občas stane, že vám na cvičenie nezostane čas. Počas týchto dní sa snažte nájsť iné spôsoby ako zostať aktívnymi. Viac choďte pešo, vynechajte výťah a choďte po schodoch, počas pracovných telefonátov krokujte alebo si doprajte 10-15 opakovaní výpadov, drepov s výskokom či plankov. Myslite na to, aby ste zostali v pohybe čo najviac.

Pravidelné cvičenie má toľko benefitov! Okrem toho, že napomáha chudnutiu, stimuluje myseľ, zlepšuje produktivitu a udržuje vás aktívnych. V našom Supershape Premium členstve nájdete desiatky rýchlych a účinných tréningov, vďaka ktorým sa vám bude dariť dosahovať výsledky a stanovené fitnes ciele. Získajte prístup k stovkám tréningov s množstvom možností pre spaľovanie, spevňovanie a celkové formovanie tela!  

Supershape Premium


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Na zmenu vám stačí polhodina denne: Prečo môžu byť kratšie cvičenia efektívnejšie?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.