Mladý chalan získal nomináciu na MS v Spartan Race
Vysokoškolák Maroš Socha sa venuje Spartan Race dva roky a už sa mu podarilo získať nomináciu na októbrové majstrovstvá sveta v USA.
V predchádzajúcich článkoch o pretekoch Spartan Race sme vám predstavili tréningové tipy Maroša Sochu. Jeho posledný úspech je dôkazom toho, že fungujú. Podarilo sa mu získať nomináciu na šampionát v Spartan Race v USA, ktorý sa bude konať v októbri. Ak sa Marošovi podarí získať sponzorov, zúčastní sa ich a bude reprezentovať Slovensko.
Čo mu prinášajú preteky Spartan Race?
Počas dvoch rokov sa zúčastnil desiatich pretekov, pričom na siedmich z nich skončil v dvadsiatke najlepších. Preteky Spartan Race sa stali súčasťou jeho života a posúvajú ho vpred. Vďaka týmto podujatiam si preveril nielen svoju fyzickú a psychickú kondíciu, ale spoznal nových ľudí a miesta. „Navštívil som Donovaly, Jasnú, Budapešť, Varšavu a ďalšie zaujímavé miesta. V týchto pretekoch som sa našiel. Nie som žiadny asfaltový bežec. Naopak, beh po asfalte nemám v láske a na súťažiach, na ktorých sa behá po asfalte, končím v polovici štartovného poľa. Lenže v Spartan Race takmer vždy dobehnem medzi prvou dvadsiatkou bežcov,“ hovorí Maroš Socha a dodáva, že na tieto preteky musí byť človek fyzicky i psychicky zdatný, aby dokázal prekonať všetky prekážky.
V čom sú preteky Spartan Race v USA odlišné oproti Slovensku?
Majstrovstvá sveta v Spartan Race sa uskutočnia začiatkom októbra 2015. Okrem toho, že si tam zmerajú sily tí najlepší, aj samotné preteky sú v porovnaní so súťažami na Slovensku náročnejšie. Svoje robí napríklad nadmorská výška, veď len základný stan Spartan Race sa nachádza v nadmorskej výške 1905 metrov. Teda pretekári sa nevyhnú náročnému, stúpajúcemu terénu i väčšiemu množstvu silových prekážok. „Hoci majú preteky rovnakú dĺžku v USA i v Európe, sú dva razy také ťažké. Nachádza sa tam viac silových prekážok a je treba šliapať v nadmorskej výške 2000 metrov do kopcov. Je to zabijak v pravom slova zmysle,“ porovnáva Maroš. Tieto skutočnosti si, samozrejme, vyžadujú aj zmenu tréningového plánu. Hoci je Maroš Socha momentálne zranený, po zotavení chce zmeniť krátke behy v rýchlom tempe za dlhšie trate, počas ktorých bude nepravidelne robiť burpees. „Budem viac behávať do kopcov a začnem pri tréningoch využívať záťažovú vestu. Viac času budem tráviť v posilňovni. Zameriam sa na budovanie sily. Samozrejme, potrebná je aj zmena jedálnička, čo som už urobil. Do Majstrovstiev sveta mi zostáva 6 mesiacov, takže mám čo robiť,“ dodáva s úsmevom Maroš.
Keďže Maroš je študent a cesta do USA je nákladná, hľadá ľudí, ktorí by mu pomohli a sponzorovali ho. Ak by ste chceli Maroša podporiť, kontaktujte ho TU.
Odporúčame prečítať: Tréningové plány na Spartan Race
Zdroj foto: Maroš Socha