Michal Truban radí, ako nevynechávať tréningy: Naučte sa klamať sami seba
Ako by sa dal charakterizovať Michal Truban, šéf spoločnosti WebSupport, jednou vetou? Nám to vychádza na mladého a úspešneho podnikateľa a športovca. Hovorí, že šport a podnikanie sú veľmi prepojené. Športuje každý deň a málokedy sa mu stane, že svoj tréning vynechá. A práve to nám Michal prezradil. Čo robiť, keď sa nám príšerne nechce ísť cvičiť. Jeho radu sme vyskúšali a odporúčame ju aj vám.
Akému športu sa konkrétne venujete?
Amatérsky sa venujem hlavne triatlonu. Čo je plávanie, bicyklovanie a behanie v jednom. Momentálne trenujem na podujatie IronMan v NICE, čo je 4 km plávania, 180 km na biku a maratón behu (42km), a to všetko za sebou.
Ako ste s triatlonom začínali?
Najväčšiu pomoc mi dali tréneri. Oveľa rýchlejšie som sa naučil základy. Či už o tréningoch, alebo správnu techniku pri plávaní. Bez trénerov by to bolo veľmi ťažké. Ale, samozrejme, som aj veľa čítal či už odborné knihy o triatlone, blogy alebo aj životopisné príbehy najlepších triatlonistov.
Kde beriete motiváciu?
Ani neviem. Hlavne ma to baví. Je to taká droga. Samozrejme, motivujú ma aj iní pretekári, či už moji kamaráti alebo svetové špičky.
Ako vyzerá Váš denný tréning?
Ráno idem väčšinou plávať, alebo do posilňovne. Niekedy aj regeneračný beh. Večer mám potom hlavné tréningy, bežecké a bycikel. Cez víkend bývajú preteky a mimo ne dávam dlhé jazdy na bicykli.
Stáva sa, že nemáte čas ísť trénovať?
Stáva sa to málokedy. Väčšinou to mám naplánované týždeň vopred, tak si v danom čase nič iné neorganizujem. Ale keď sa to náhodou stane, tak buď iba vynechám tréning, alebo sa snažím aspoň v skrátenom čase spraviť jadro tréningu. Vtedy vynechávam dlhšie rozcvičky a strečingy po cvičení. Čo tiež nie je veľmi dobré, ale niekedy sa inak nedá.
Ako ste sa naučili nevynechávať tréningy? Čo by ste poradili v prípade, že sa nám nechce cvičiť?
Na začiatok treba začať trénovať v malom. A naučiť sa klamať sám seba. Keď mám pred sebou ťažký a dlhý tréning a nechce sa mi ani obúvať, tak si poviem, že to nevadí. Dám si aspoň pár minút výklus, alebo plávanie. A keď už som vonku, alebo v bazéne, už sa zasa oklamem. Tak, keď som už tu, dám si iba štyri intervaly namiesto desiatich. A keď som na tom štvrtom, už som rozbehnutý, tak dám aj tých zvyšných šesť. Ale, samozrejme, väčšinu tréningov sa takto klamať nemusím. Čiže keď sa vám nechce isť von behať desať kilometrov, tak si povedzte, že si idete iba 5 minút vyklusať.
Čo všetko zo športovania využívate pri svojom podnikaní?
Takmer všetko, je to veľmi prepojené. Šport vás uči zdolávať prekážky, zlepšovať sa, oddychovať, rozmýšlať, prekonávať sa. Pomocou neho zažijete veľa kríz, ktoré prekonáte a vyjdete z nich lepší. To isté sa potom oveľa ľahšie prežíva v reálnom živote alebo v práci.
Ste úspešný podnikateľ, nakoľko Vám práve šport a tvrdý tréning pomohli k úspechu?
Toto je veľmi ťažké povedať. Myslím si, že úspech je zložený z veľmi veľa premenných, kde veľkú rolu hrá aj šťastie. Rozhodne však šport nebol prekážkou, práve naopak.
Jendou z vašich podnikateľských aktivít je tvorba aplikácie RUNform pre zlepšenie techniky behu. Ako presne pomáha bežcom?
Pomocou tejto aplikácie nahráte bežca, ako beži. Náš algorytmus automaticky rozozná bežca, jeho jednotlivé kĺby a končatiny. Na základe toho vieme vyhodnocovať, akú efektívnu má techniku. Napriklad, či dopadá na päty, ako ďaleko pred seba kladie nohu, akú má frekvenciu, ako vysoko nadskakuje počas behu atď.
Prečo ste sa rozhodli práve pre bežeckú aplikáciu?
Pretože som sa v rámci svojich tréningov veľmi zaujímal aj o techniku behu. Pretože správnou technikou viete predísť zraneniam a zvýšiť svoj výkon o desiatky percent. A kedže mám aj IT background, vedel som, že niečo podobné je možné robiť aj automaticky na základe algoritmov. A vieme tak vytvoriť trénera aj pre ľudí, ktorí nemajú čas venovať sa štúdiu techniky alebo nemajú peniaze na najímanie si trénerov.
Odhliaduc od aplikácie, ak by ste mali podnikať v športe, v čom vidíte zmysel?
Osobne asi v nejakom druhu trénerstva, ak by som bol tréner. Zmysel má pomáhať mladým a talentovaným športovcom rozvíjať sa rýchlejšie, odovzdať im skúsenosti, aby nerobili tie isté chyby a podobne. Z podnikateľského pohľadu je tu problém škálovatelnosti, že sa nedokážete rozmnožiť, a preto je problém vytvoriť takto veľkú firmu. Pokiaľ napríklad nezaložíte nejaký franchise brand, ako napríklad crossfit alebo zumbu.
Foto: Róbert Kovalčík, Archív Michal Truban
Diskusia k článku - Michal Truban radí, ako nevynechávať tréningy: Naučte sa klamať sami seba