TU nájdeš vyše 100 tréningov už za 6,50 € mesačne

Mama 4 detí: Kdekoľvek ma dáte, tam budem cvičit

redakcia

Že pri deťoch sa nedá cvičiť? Tak potom si prečítajte tento rozhovor s Ivanou Gajdošovou, ktorá má štyri deti a popri starostlivosti o nich stále stíha pravidelne cvičiť.

Mama 4 detí: Kdekoľvek ma dáte, tam budem cvičit
Zdroj: Archív Ivany Gajdošovej
20. OKT 2021

Častým argumentom, prečo sa pri deťoch nedá cvičiť je - nie je čas. Vy máte štyri deti a ten čas máte. Ako to?

Áno dá sa to… :-) Tieto otázky mi zahlcujú inbox dennodenne od maminiek, tak ma to donútilo vytvoriť na mojom Instagram profile aj príručku ako na to. :-) Ale hlavne mám zadefinované svoje vlastné 4 piliere, ktoré ma ženú k tomu, aby som proste vstala, obliekla sa a cvičila.

Mojím prvým a hlavným pilierom je vnútorná motivácia. Mojím hnacím motorom je byť fit a cíťiť sa zdravo a dobre. My ženy sme proste také, ak nie sme so sebou vnútorne spokojné, tým pádom ani okolie okolo nás nie je spokojné. No nie je to tak?

Pri cvičení je dôležitá sebadisciplína. Ako bývalá profesionálna športovkyňa viem, že bez disciplíny šport nefunguje. Mám určený presný harmonogram dňa a naplánujem si čas, kedy budem cvičiť a ako dlho. Režim prispôsobujem deťom, ich krúžkom, aktivitám a povinnostiam, a tak viem kedy vtesnať do tohto harmonogramu aj cvičenie. V tomto mi veľmi pomáha môj kalendár v telefóne, kde si všetko značím a pripomienkujem.

Ivana Gajdošová

Dôležitým pilieriom je aj naučtiť svoje okolie/rodinu, že cvičenie je súčasť života. Deti sú odmalička zvyknuté, že mama cvičí, berú to ako samozrejmosť. Cvičím pred nimi, s nimi, akokoľvek sa dá. Keď boli detičky bábätká, využila som ich namiesto činiek :-) a mali z toho veľkú zábavu. Deti nie sú prekážkou, aby to nešlo, práve naopak. V tomto smere chcem byť pre nich vzorom.

A posledným mojím pilierom sú výhovorky.  A tie teda nesmú byť žiadne! :-)

Kedy ste začali cvičiť a prečo?

Cvičím celý život. Od 8 rokov do dospelosti som hrávala tenis. Išlo o individuálny šport, ktorý ma naučil bojovnosti. Bojovať sama za seba a len vlastným úsilím som mohla dosiahnuť výsledok. A prečo cvičím? Spokojnosť, naplnenie, dobrý pocit, ale hlavne nával energie. Energia je ten hlavný pilier pre mňa, z ktorého potom čerpám všetky povinnosti počas dňa.

Začiatok roka nebol pre mňa pozitívny, zlomila som si ruku, čakala ma operácia a kliny v zápästí. Bola som na dva mesiace odstavená od cvičenia. Pre mňa ťažké a náročné, ale hneď, ako som mohla, som sa pustila do cvičenia. A práve cvičenie mi dopomohlo, aby bola ruka rýchlo fit a silná.

Ivana Gajdošová

Máte nejaký preferovaný spôsob cvičenia, alebo skúšate stále nové veci?

Nemám rada stagnáciu, ale naopak rada prijímam výzvy a napredujem. A tak je to aj v cvičení. Mám rada rôznorodosť. Je super, že si v tejto dobe môžeme vyberať rôzne cvičenia podľa chute a náročnosti. Cvičím najmä silovo-kondičné tréningy, ciže HIT, Tabatu, SM systém.

Takže áno, rada skúšam nové veci. Dala som sa v tomto roku na power jogu, ktorú som celý život zatracovala. Ale ako sa hovorí, niekedy treba na veci dozrieť a ja som tento rok dozrela na jógu. :-) Jediné, čo zo športu nerobím, je beh. Ten ma po tenise úplne prestal baviť a napĺnať.

Zapájajú sa do cvičenia aj vaše deti?

Áno samozrejme. Ak chodím cvičiť mimo domu, tak chodia so mnou a zapájajú sa. Ak cvičím doma a v čase keď nespia, tak mladšie deti sa pripoja aspoň na chvíľu. Je milé, keď vidia na maminke cvičiace oblečenie, hneď vedia, čo sa ide diať. :-) Počas lockdownu sme cvičili spolu na záhrade. A keď som necvičila ja, vymýšlali sme im rôzne športové aktivity.

Ako často v týždni cvičíte?

V režime ako je teraz, škôlka/škola, doobedné/poobedné aktivity formou krúžkov a tréningov všetkých 4 detí, tak v priemere 3-4 krát do týždňa. V období lockdownov to bolo v priemere 5-6 krát do týždňa.

Ivana Gajdošová

Ako vyzerá váš bežný tréning?

Jednoduchý. :-) Vsadila som na pravidelnosť a väščiu frekvenciu počas týždňa. 90% cvičení cvičím 30 min., ak je to doma. Mám zakúpené Supershape PREMIUM členstvo, kde nájdem rôznorodé cvičenia, ktoré ma bavia a trvajú len 30 min. Sú skôr silovo-kondičné, takže cviky zamerané na vlastnú váhu, alebo sem-tam aj činky s gumičkami. Ak cvičím mimo domu, tak je to hodinový skupinový tréning vedený trénerkou.

Kde hľadáte inšpiráciu pre cvičenia? Aj na Instagrame, medzi množstvom tréneriek a trénerov?

Ano samozrejme, najviac inšpirácii ide cez Instagram. Je veľa trénerov, ale hľadám a inšpirujem sa hlavne tými, ktorí sú mi vzorom aj svojím zdravým a fit životným štýlom. A mala som to šťastie, že som takých trénerov aj spoznala osobne. Proste, nie je to len o cvičení, daný tréner musí mať pre mňa aj veľkú charizmu.

Strážite si aj stravu? Čoho sa napríklad vyvarujete?

Nepovedala by som, že si stravu strážím, skôr sa snažím jesť 5x denne, aj keď nie vždy sa mi to darí. Ale konečne som dospela a prišla do veku, kedy som dala červenú akýmkoľvek diétam a snažím sa stravovať zdravšie. Prijímať viac vlákniny, tukov, sacharidov, bielkovín vo vyváženom pomere. Nechcem byť teraz múdra, ale toto všetko som sa naučila a prijala za posledný rok. Vďaka rôznym cvičiacim výzvam som sa dostala k tým správnym jedálničkom a receptom vystaveným výživovou poradkyňou  a musím povedať, že konečne som najedená a odzrkadľuje sa to nielen na mojej váhe a postave, ale aj na mojej energii. Ked’ som dobre najedená, som menej nervózna. :-)

A čomu sa vyvarujem? V mojej kuchyni už nenájdete obyčajné pšeničné múky a jedlá, ktoré nemajú žiadnu výživovú hodnotu, ako napríklad knedľa. Tú som už úplne vyradila z môjho jedálnička a zistila som, že aj sviečková je chutná s kuskusom. :-)

Ivana Gajdošová

Viete si zacvičiť aj doma, alebo potrebujete na motiváciu prostredie fitness centra, alebo aspoň prírody?

Kdekoľvek ma dáte, tam budem cvičit. :-) Stačí mi vnútorná motivácia a chuť cvičiť a potom mi je jedno, či je to fitnesscentrum, cvičenie doma alebo v lese. Nemám problém cvičiť sama alebo aj v skupine. Je fajn to striedať a mať nejaký balans.

Máte nejaký svoj obľúbený cvik?

Áno mám, milujem akékoľvek variáce cvikov v planku (doske).

Ak máte podobne ako Ivka na cvičenie málo času a nechcete nikam cestovať, vyskúšajte účinné cvičenia na doma od Supershape s top slovenskými trénerkami. Stačí vám na ne  menej ako 30 minút, pričom pri nich poriadne precvičíte celé telo. V PREMIUM členstve naviac získate neobmedzený prístup k viac než 100 video tréningom a 50 hodinám online cvičení na spaľovanie, spevňovanie a rysovanie, vrátane obľúbených výziev a jedálničkov od výživovej špecialistky.

Výber z programov SUPERBODY na domáce cvičenie


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Mama 4 detí: Kdekoľvek ma dáte, tam budem cvičit

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2532
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.