Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Makáš na sebe? Odmeň sa!

redakcia

Prečo je rovnako dôležitá dlhodobá i krátkodobá odmena a ako sa odmeniť zdravo a chutne?

Tatiana Gernátová
10. OKT 2019

Pred niekoľkými rokmi sa vláda v Dubaji rozhodla bojovať s obezitou tak, že za každé zhodené kilo počas jedného mesiaca, dala chudnúcemu gram zlata. My síce žijeme na Slovensku a odmeniť sa musíme sami, avšak to nič nemení na tom, že odmena je dôležitým motivačným faktorom pri zhadzovaní prebytočných kíl i dosahovaní športových cieľov.

Odmena ako neodmysliteľná súčasť motivácie

Rozhodli ste sa schudnúť, alebo trénovať na bežecké preteky? Už samotné rozhodnutie je prvým krokom k tomu, aby ste svoj cieľ naplnili. Avšak samotný cieľ nestačí. Okrem hlavného cieľa je potrebné mať aj čiastkové ciele, ktoré musia byť konkrétne pomenované, reálne a časovo ohraničené.

Potom je potrebné určiť si stratégie, ako svoje ciele dosiahnuť. Pri chudnutí to môže byť napríklad zostavenie jedálneho lístka výživovým špecialistom alebo trénerom, zaradenie pohybovej aktivity do týždenného harmonogramu atď. V prípade bežeckého cieľa pridanie sa k bežeckej komunite alebo kontaktovanie bežeckého trénera. Avšak ani toto všetko nie je z hľadiska splnenia snov a túžob dostačujúce. 

Neodmysliteľnou súčasťou dosahovania cieľov v oblasti chudnutia či športu je aj silná motivácia. Najväčším hnacím motorom je určite dosiahnutie hlavného cieľa – štíhle, zdravé a pevné telo, s ktorým ide ruka v ruke zvýšenie sebavedomia, noví priatelia, pozitívnejšia myseľ... Alebo prekročenie cieľa na obľúbených bežeckých pretekoch v určitom čase. To znamená, že keď prídu krízy, stačí si predstaviť samého seba v momente dosiahnutia hlavného cieľa. V tomto prípade sa však jedná o dlhodobú motiváciu, na ktorej môže všetko stroskotať. Prečo?

Dlhodobá odmena je síce veľmi dôležitá, ale musí byť podporená krátkodobými odmenami. Ak to tak nie je, pevná vôľa a odhodlanie dostávajú na frak, čiže sa môže rýchlo stať, že človek jednoducho celé svoje úsilie zavesí na klinec.

Je teda na vás, či sa budete odmeňovať raz týždenne alebo niekoľkokrát do mesiaca, ale odmeňujte sa pravidelne! Doprajte si drobné darčeky, oddych alebo zdravé maškrty.

Zdravé snacky ako súčasť odmeňovania

Chudnete? Aj vy môžete občas zhrešiť tak, že si dáte nejakú zdravú maškrtu. Dôležité je však nerobiť to často a jej energetickú hodnotu započítať do celkového energetického príjmu. Pokiaľ športujete a snažíte sa dosiahnuť športové ciele, môžete sa bez výčitiek svedomia odmeňovať zdravými snackmi pravidelne. 

Jednou z možností sú aj zdravé snacky od slovenskej firmy MAX SPORT. Práve tie predstavujú kombináciu vyváženého nutričného zloženia a božskej chuti. Sú určené pre všetkých ľudí, ktorí majú radi samých seba a chcú si dopriať „niečo“ neporovnateľne lepšie, ako sú bežné sladkosti. Viac sa dozviete v nasledovnom videu:


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Makáš na sebe? Odmeň sa!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.