Lea Grančič: Nemýľte si bodyart s jogou. Ide o funkčný tréning
Lea Grančič cvičí bodyart so svojimi klientkami už niekoľko mesiacov a cvičenie má medzi nimi naozaj pozitívnu odozvu. Čo je bodyart a aké výsledky prináša? Spýtali sme sa priamo inštruktorky tohto cvičenia Ley Grančič.
Priniesli ste na Slovensko zaujímavé cvičenie body art. Ako by ste ho charakterizovali?
V skratke. Prvá vec je, aby si ľudia nemýlili body art s jogou. Body art je funkčný tréning. To je podstatná vec, ktorú si musí každý uvedomiť. A tým pádom z toho vychádza všetko, čo sa body artu týka. Je to teda funkčný tréning, ktorý kombinuje samotný tréning a mentálnu relaxáciu. Kombinuje tréningové pózy a dýchacie techniky, ktoré zároveň v nás evokujú, alebo vzbudzujú pocit relaxácie. Je to cvičenie, ktoré je veľmi komplexné, pretože zapája celé telo. A na rozdiel od klasického posilňovania, teda posilňovania jednotlivých svalových skupín, body art zaťažuje, resp. zapája celé telo ako celok. Jednotlivé tréningové pózy sú namáhavé pre všetky svaly na tele, niektoré svaly posilňujeme, iné svaly naťahujeme, ale záver je vždy venovaný celému telu. Tréningovou pózou myslím tréningovú polohu, na ktorej zaujatie a vydržanie v nej sú potrebné väčšie nároky na silu. Je jednoducho náročnejšia.
Je bodyart vhodný pre začiatočníkov, keďže ide o funkčný tréning?
Určite áno, pretože bodyart ako každé iné cvičenie, keď sa robí s rozumom a vie sa správne cvičiť, dá sa vždy modifikovať pre začiatočníkov aj pokročilých. Podstatná vec je, keďže cvičíme s vlastnou váhou, odpadá tu možnosť variability závažia, čo by mohlo skĺznuť do toho, že začiatočník to možno nezvládne, ale práve dĺžka zotrvania v danej póze sa dá variovať. Samozrejme, pri začiatočníkoch sa to znižuje na nižšie časy a pri pokročilých sa doba zotrvania v polohe predlžuje. Takisto rozsah pohybu je jedna vec, ktorá veľmi ovplyvňuje náročnosť cvičenia. Väčší rozsah pohybu nám umožňuje viac precvičiť svaly, sval pracuje po väčšej dĺžke a tým pádom jeho zaťaženie je väčšie. Aj tým sa vlastne zvyšuje obtiažnosť.
Poďme k samotnej hodine. Ako vyzerá hodina body artu?
Podstatná vec je hlavne to, čo je funkčný tréning. Slovo funkčný podľa mňa absolútne zreteľne hovorí, o čom to je. Sú to pohyby prirodzené nášmu telu, vychádzajú z toho, ako naše telo funguje. My to len určitým spôsobom sťažíme, resp. dáme telu nejakú úlohu, ktorú má urobiť. Samozrejme, na to sa dajú využívať rozličné pomôcky. Ale aj úlohu, ktorú dáme svojmu telu, že má vytrvať v tejto polohe, je v danom momente funkčný tréning, pretože je to prirodzené fungovanie. Nerobíme teda žiadne pohyby, ktoré sú telu neprirodzené, čiže v podstate vychádzajú absolútne z prirodzenosti. Je to však pohybová úloha, ktorú musí telo vykonať.
Pozrite si úkážku cvičenia body art, ktorú sme s Leou natočili
Teda bodyart cvičíme len s váhou vlastného tela?
Áno, len s váhou vlastného tela. Vlastne všetky tie pózy, a myslím si, že kto si to odcvičí, mi dá za pravdu, niekedy naozaj dajú zabrať, a práve to, že niektorý sval naťahujem a iný posilňujem, cítim naozaj celé telo, a tým pádom mám skutočný pocit, že tá námaha sa zvyšuje.
Aké výsledky môžu očakávať ľudia, ktorí cvičia bodyart?
Teraz už dokonca poviem niečo zo skúseností, pretože s niektorými klientkami cvičím body art už skoro päť, dokonca šesť mesiacov. Môžem naozaj povedať za ne, že ich telo dostalo krajší tvar, ženskejší, štíhlejší. Samozrejme, nie je to dynamická forma cvičenia, čiže vyslovene nezvyšujeme kondíciu, táto kvázi jediná schopnosť nie je v body arte sledovaná, ale svaly získajú krásny tvar a vnútornú silu, pretože práve výdrž trénuje svalovú silu. Klientky majú teda krajší tvar tela, sú štíhlejšie a pevnejšie. Tréning je naozaj tréning. Podstatná vec, čo ja ako športovec a pedagóg považujem za dôležité, je flexibilita, ktorá je v tréningoch opomínaná. A bodyart ju sleduje minimálne z 50-tich percent. Svaly ako keby zmäkli a klientky samy na sebe cítia, že už urobia predklon, dotknú sa zeme atď.
Predpokladám, že výsledky vidno po určitej dobe a určitej frekvencii chodenia na lekcie bodyartu?
Určite áno. Ja si myslím, že platí to isté, ako pri každom inom cvičení. Minimálne trikrát do týždňa je frekvencia, ktorá je podľa mňa minimálna. To však platí aj pri iných cvičeniach. Čo sa týka času viditeľnosti výsledkov, je to, samozrejme, veľmi individuálne. Závisí to, nazvime to, od vstupných schopností a úrovne, kam sa človek dostane a ako rýchlo môže napredovať. Tí šťastnejší po dvoch mesiacoch, tí menej po tých zhruba štyroch až piatich mesiacoch. Ako pri všetkom a každom cvičení treba sa starať aj o to, čo jeme a veľmi dobré je, to tiež odporúčam, cvičenia a záťaž tela kombinovať. A teda nejakým spôsobom dávať telu stále nové impulzy, a práve body art je niečo iné, na čo telo zareaguje.
Je teda dobré kombinovať bodyart aj s inými cvičeniami?
Ja si myslím, že je vhodný klasický aeróbny tréning, napríklad beh vonku, na stacionárnom bicykli či bežiacom páse, alebo klasické formy skupinového cvičenia, kde je trošku zapojená aj kondička a zvyšujú sa aeróbne schopnosti.
Kde na Slovensku môžeme bodyart cvičiť?
Na školení, ktoré prebehlo, bolo päť Sloveniek. Ak mám teda prehľad, cvičí sa len v Bratislave, ja teda cvičím Hamilton Fitness Clube, viem, že ho cvičí aj Ivka Krížová. Odozva je však zatiaľ veľmi pozitívna, ľudia majú záujem, teraz budem precvičovať aj na kongrese. Dúfam, že počet stúpencov a nadšencov body artu bude rásť.