Kvalitné potraviny k vám domov. Odkiaľ ich vziať?
Zdravá strava ide ruka v ruke s kvalitnými potravinami. Nie je nič jednoduchšie, ako si ich vyklikať a nechať priviesť domov.
Človek by neveril, ako dokáže donáška potravín domov ušetriť čas. Dlhšie som si myslela, že to proste nefunguje. Jednoducho musím vidieť zeleninu a ovocie, aby som si to kúpila. Potom som mala jednu negatívnu skúsenosť s donáškou a na dlhší čas som sa presvedčila, že jedine fyzicky v obchode sa dá urobiť kvalitný nákup. Stará škola? Neviem, skôr som opatrnejšia a vekom zvažujem, čo áno a čo nie.
Keď natrafíš na Freshbox
Potom som naďabila na Freshbox, slovenskú rodinnú firmu, za ktorou stoja šikovní mladí ľudia. Počúvala som, ako si vyberajú dodávateľov, ako balia potraviny, a ako ich dodávajú domov. Rozhodla som sa donášku potravín opäť vyskúšať. Mala som aj dôvod. Išli sme do zahraničia na dovolenku a po návrate sme ostali v dobrovoľnej karanténe. Posledný deň na dovolenke som urobila objednávku, a keď sme prišli na druhý deň domov, dorazila takmer s nami. Tentokrát to bolo fakt iné. Poctivá kvalita a proklientsky prístup, ktorý je vo Freshboxe prvoradý. Čo ma mi páčilo natoľko, že sa stávam ich opakovaným zákazníkom?
Prehľadnosť na webe
Teraz si reálne predstavte, že nestojíte v obchode, ale jednotlivé oddelenia a pulty máte na obrazovke počítača pred sebou. To chce fakt dobrú kategorizáciu a prehľadnosť, aby ste po pár minútach počítač s nervami nezatvorili a nevybrali sa do obchodu. Pamätám si prvé dojmy, keď som začala vyklikávať jednotlivé potraviny a pristihla som sa pritom, že to ide veľmi rýchlo. Moja predchádzajúca skúsenosť bola úplne opačná. Než som našla jednotlivé potraviny, skoro som si vlasy vytrhala. Vtedy mi objednávka trvala raz toľko.
Pôvod a kvalita potravín
Na pôvode záleží. Keď vám príde domov odhnitá špargľa, ktorá má pôvod v USA, tak som ju aj chápala, že chúďa nevydržala. Preto som sa hneď potešila, že na webe www.freshbox.sk nájdete takmer pri všetkých potravinách ich pôvod. Pre mňa je to dôležitá informácia pri nákupe. Mám krajiny, z ktorých nenakupujem vôbec, pretože viem, že tá kvalita je pofiderná. Potom krajiny, ktorých potraviny sú nastriekané kadečím, inak by cestu nevydržali. Nehovorím, že všetko slovenské je úžasné. Ale Freshbox si dáva záležať na výbere dodávateľov, rieši s nimi kvalitu potravín a s týmito, ktoré má v ponuke som úplne v poriadku. Nie všetky potraviny, ktoré nakupujem sú však slovenské, čo je tiež v poriadku. Napríklad pri takom parmezáne, ktorý konzumujeme pravidelne, očakávam talianskeho výrobcu.
EKO nastavenie
V našej domácnosti už niekoľký rok pracujeme na tom, aby sme nevytvárali zbytočne veľa odpadu. Kompostujeme, triedime odpad a snažíme sa nakupovať rozumne. Preto nakupujem potraviny, ktoré nie sú zbytočne balené vo viacerých materiáloch. Napríklad krém, ktorý je zabalený v papierovej škatuľke a potom ešte obalený v celofáne. Rovnako pristupujem aj k potravinám, preferujem potraviny v skle, v papieri a na nákupy si nosíme vlastné sáčky. Čo najviac sa snažíme eliminovať plasty. Preto ma nesmierne tešilo, keď som videla, ako bola nabalená celá dodávka potravín. Po prvé, všetky potraviny boli prehľadne umiestnené v papierových boxoch, ktoré pokojne môžete použiť na uskladnenie ďalších potravín v komore alebo v špajzi. Zelenina a ovocie neboli balené v sáčkoch, čo mnohokrát nie je vôbec potrebné. Strukoviny, orechy, kokos prišli v sklených fľašiach, ktoré viem opätovne použiť v domácnosti.
Rýchle dodanie
Jeden deň si vyklikáte potraviny a na druhý deň doobeda ich máte doma. Takto rýchlo Freshbox funguje. Snažia sa, aby ste všetky potraviny dostali čím skôr a čerstvé. Zavolajú vám vopred, aby sa informovali či ste doma. Ak nie, dohodnú si s vami hodinu, kedy môžu prísť. Veľmi sa mi to rátalo, že boli príjemní a nemali problém priviesť mi potraviny aj o siedmej večer, keďže celý deň sme neboli doma. Poviete si že, veď to by mal byť štandard pri každej inej dodávke, žiaľ nie je.
FITbox menu a recepty
Ste zvedaví, aké potraviny som objednávala? V podstate som pre nás vyberala potraviny, ktoré bežne nakupujem v obchodoch. Také, z ktorých dokážem navariť viacero jedál na niekoľko dní. Ako pracujúca matka s dvoma deťmi a celou domácnosťou plánujem a vždy rozmýšľam vopred, čo budem variť a na koľko dní.
V spolupráci s Freshbox sme si pre vás pripravili CVIČTE.SK FITbox, z ktorého si pripravíte nasledovné jedlá. Pozrite si na webe Freshbox presný obsah balíčka. Výhodu máte v tom, že už nemusíte objednávku vyklikávať. Príde vám takto vyskladaný balíček, ktorý som navrhla ja. Poteším vás, že každé jedlo máte hotové do 30 minút. Sú to totiž rýchlovky z kuchárky ZDRAVÉ RÝCHLOVKY 2.
Cuketová polievka s šervenej šošovice
Suroviny:
- 3 veľké cukety,
- 1 cibuľa,
- 4 strúčiky cesnaku,
- 100 g červenej šošovice,
- 2 PL masla ghee,
- ½ ČL kurkumy,
- ½ ČL mletej rasce,
- soľ,
- 1 PL tekvicového oleja,
- semiačka podľa chuti,
- parmezán.
Postup:
1. Cibuľu a 3 struky cesnaku si očistíme a nakrájame na malé kúsky. Opražíme na masle ghee.
2. Keď sú cibuľa a cesnak opražené do zlatista, pridáme na kúsky nakrajané cukety.
3. Chvíľu celú zmes podusíme. Počas dusenia pridáme kurkumu a rascu a všetko spolu pomiešame.
4. Zalejeme vodou tak, aby bola zhruba 1 cm nad celou cuketovou zmesou. Pridáme červenú šošovicu a varíme, kým je šošovica uvarená.
5. Uvarenú polievku rozmixujeme ponorným mixérom.
6. Dochutíme soľou a tekvicovým olejom. Pretlačíme posledný struk cesnaku. Podávame s nastrúhaným parmezánom alebo semiačkami.
Zapekané cukety s bryndzou
Suroviny:
-
Cukety (pre 4 porcie potrebujeme 4 kusy)
-
Paradajky 2ks
-
1 cibuľa
-
2 strúčiky cesnaku
-
Bryndza
-
Bazalka
-
Štipka soli a korenia
Postup:
1. Cukety umyjeme, odrežeme konce a každú prerežeme na polovicu. Vydlabeme vnútro cukiet, ktoré si odložíme do misky. Vydlabané cukety si odložíme na plech.
2. Príprava plnky:
V hrnci si na oleji opražíme cibuľku. Vydlabanú dužinu z cukety, ktorú sme si doložili pokrájame na drobné kúsky a pridáme k cibuli, kde celú zmes podusíme. Keď cuketa zmäkne, pridáme na drobno nakrájané paradajky. Pridáme bazalku, štipku korenia a soli a podusíme ďalších 10 minút tak, aby sa nám paradajky veľmi nerozvarili.
3. Keď máme zmes hotovú, začneme ňou plniť cukety. Úplne na koniec posýpeme / natrieme cukety bryndzou a dáme piecť.
4. Pečieme v rúre na 180° zhruba 15 až 20 minút.
Mrkvový koláč
Suroviny:
- 2 HR strúhanej mrkvy
- 2 HR strúhaného kokosu
- 1 HR mlieka
- 1 HR špaldovej hladkej múky
- 2 KL sódy bikarbóny
- 1 PL mletej škorice
- 3/4 HR kokosového oleja
- 3/4 HR trstinového cukru
- 1 kvalitnú horkú čokoládu na varenie
- 1 PL ghee masla
Postup:
1. Všetky suroviny zmiešame v miske.
2. Malý plech veľkosti 35 x 25 cm vystelieme papierom na pečenie. Cesto vylejeme na plech.
3. Dáme piecť do vyhriatej rúry na 180 °C a pečieme cca 30 minút. Po upečení necháme vychladnúť.
4. Koláč si môžete poliať horkou čokoládou, pripravenou vo vodnom kúpeli.
Chrumkavá zelenina s hlivou
Suroviny:
- 100 g hlivy ustricovej
- 1 cuketa
- špenát
- 4 strúčiky cesnaku
- 3 mrkvy
- 150 g cícer
- maslo ghee/ olej
- soľ, korenie, kurkuma
- bylinky (petržlenová vňať, oregano, bazalka)
- ryžové rezance
- 1 PL tekvicový olej
- Bryndza
Postup:
1. Na masle ghee si jemne podusíme na drobno nakrájanú hlivu.
2. Pridáme na drobno nakrájaný cesnak.
3. Pridáme postupne zeleninu v poradí od najtvrdšej zeleniny, čiže mrkvu, trochu neskôr cuketu a špenát.
4. Zeleninu s hlivou podusíme a ku koncu jemne na vyššom stupni opražíme do chrumkava. Nemusí byť úplne mäkká.
5. Pridáme uvarený cícer.
6. Dochutím soľou, korením, kurkumou a bylinkami.
7. Keď už vypneme sporák pridáme tekvicový olej.
8. Odporúčam navrch podrobiť bryndzu, dodá ďalšiu skvelú chuť aj super proteíny😉
Ja ich zvyknem servírovať s ryžovými rezancami, ktoré sa mi k tomu veľmi hodia. Sú uvarené behom pár minút. Sýte, ľahké, výživné. A chutné. Odporúčam aj ako prílohu k mäsu. Cestoviny pokojne vymeňte za obilninu. Ryžu, pohánku, quinou, bulgur, atď. Namiesto špargle som použila špenát, nakoľko nám sezóna špargle skončila.