Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Ktoré cvičenia vám pomôžu schudnúť a prečo?

Redakcia

Ak chcete zhodiť nejaký ten kilogram, pohyb by mal byť neoddeliteľnou časťou tohto procesu. Aké typy cvičení vám pomôžu vyformovať si telo a spáliť tuk? Jakub Víglaský, vedec z našej Letnej výzvy vysvetľuje, ako fungujú jednotlivé tréningy.

Ktoré cvičenia vám pomôžu schudnúť a prečo?
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
21. MÁJ 2024

Tukové tkanivo funguje ako zásoba energie. Ak pravidelne prijímame viac energie z jedla, ako stihneme spotrebovať, uloží sa do tuku, ktorého sa chceme zbaviť. A ako to docieliť?

Čo spaľuje tuky najlepšie? Svaly!

Oplatí sa investovať do toho, čo je stvorené na míňanie energie uloženej v tukoch – do svalov. Celé ľudské telo je stroj, ktorý vyžaduje neustálu energiu. To z neho robí aj najlepší spaľovač. „Svaly sú totiž energeticky extrémne náročné. Každý pohyb, ktorý vykonávame je sprostredkovaný svalovou kontrakciou, ktorá míňa energiu. Zároveň je energeticky náročné svaly udržať nažive. Svaly pália energiu, teda tuky, aj počas spánku. Preto je najlepšou voľbou pracovať na naberaní svalovej hmoty,“ vysvetľuje Víglaský. Svalov by sa nemali báť ani ženy. Neverte mýtom o tom, že dvíhanie činiek spraví zo ženy kulturistu – sú to len mýty! Ženy nemajú dostatok testosterónu na to, aby nabrali toľko svalovej hmoty ako muži. Pri pravidelnom silovom tréningu naberú toľko svalovej hmoty, že výsledkom je postava, akú chceli získať pôvodným nekonečným behaním na bežeckom páse. Silový tréning je pre každého a dáva viac ako len pevný zadok.

Prečítajte si aj: Čo rozhoduje o tom, či chudneme alebo priberáme? Tipy známeho vedca, čo zaručene zaberá

Silový tréning: Cvičenie, ktoré je prospešné v každom veku

Ako je to s kardiom?

Je nesmierne dôležité pre zdravie srdca a zvyšuje vytrvalosť, ktorá je potrebná aj pri silovom tréningu. Je kľúčové zahrnúť ho do svojho tréningového plánu, vďaka kardiu sa zvyšuje aj výdrž pri silovom tréningu. Vedeli ste však, že z dlhodobého hľadiska nie je určené na chudnutie? Pre chudnutie je zásadný kalorický deficit. Ako je to možné? Kardio síce v danom okamihu využíva najmú mastné kyseliny (tuky) ako zdroj energie, ale akonáhle človek prestane a tep sa vráti do normálu, skončí sa aj pálenie tukov. Kalórie, ktoré ste behom kardia spálili, doplníte s najbližším jedlom. Neplatí, že čím viac sa spotíte, tým viac tuku schudnete. Chemická štruktúra tukov podľa mladého vedca hovorí jedno – je to zmes uhlíka, kyslíka a vodíka a teda konečným produktom po získaní energie z tuku, je CO2 a voda. „Ak by sme teda biochémiu veľmi zjednodšili, tuky vydýchame,“ hovorí s úsmevom Jakub Víglaský.

Program Hot 15 - Diana Klásková, Jana Šimkovičová

Ak chcete chudnúť, spite a jedzte!

„Ak chceme chudnúť, prvým dôvodom by malo byť zdravie, aj keď vzhľad je dobrou motiváciou. Počas chudnutia treba dbať okrem pravidelného pohybu aj na dostatok jedla a oddychu. Samotné chudnutie je nutné vnímať ako dlhodobý proces, kde skratky vedú k sklamaniam v podobe jojo efektu,“ uzatvára vedec.

To, ako sa hýbať a stravovať, keď chcete schudnúť, vás naučíme v našej Supershape Letnej výzve, kde vám ponúkame pomocnú ruku a prepracovaný návod na dosiahnutie zdravého a pevného tela. Tento program pod vedením skúsených špecialistov je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovania a hlúpych diét. Pridajte sa k nám a zmeňte svoj život!

banner letna vyzva


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ktoré cvičenia vám pomôžu schudnúť a prečo?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.