TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Kreatín na svaly i regeneráciu: Spoznajte jeho skvelé účinky!

Mnoho ľudí spomína pri svojich tréningoch kreatín. Zaujíma vás, čo je kreatín vlastne za doplnok? Ako sa užíva a s čím všetkým vám pomôže?

Kreatín monohydrát, značka VJEM
Zdroj: VJEM
26. APR 2023

Najčastejšia forma doplnku je kreatín monohydrát, teda kreatín, ktorý na seba viaže molekulu vody. Tento populárny suplement je telu prirodzená látka zložená z aminokyselín L-arginínu, glycínu a metionínu. „Naše telo dokáže kreatín produkovať prirodzene, môže ho tiež absorbovať a z rôznych potravín, najčastejšie z mäsa, vajec a rýb. V nich sa však nenachádza v takom množstve, aby sme z neho mali účinok, aký za určitých okolností - napríklad pri výraznom fyzickom a mentálnom zaťažení, potrebujeme.“ Hovorí David Brűnn, odborník zo značky VJEM.

Výskum ukazuje, že suplementácia kreatín monohydrátom:

  • Zvyšuje nárast svalovej hmoty a sily

  • Zlepšuje anaeróbnu vytrvalosť

  • Znižuje poškodenie a bolestivosť svalov pri cvičení

  • Zvyšuje množstvo glykogénu, ktoré si vaše svaly dokážu uložiť

Prečítajte si aj: Stravou a doplnkami k zdraviu: Ktoré vitamíny potrebujeme dopĺňať?

Ako kreatín funguje?

Kreatín pracuje tak, že dokáže urýchliť proces obnovy energie využívanej našimi bunkami (ATP). Rozmenené na drobné, svalom sa vďaka kreatínu zvýši energetická kapacita. Svalom poskytuje oveľa vyššie zásoby dostupnej energie, vďaka čomu majú lepšiu anaeróbnu kapacitu i silu, kreatín takisto dokáže účinne oddialiť únavu. To však nie sú jediné benefity jeho užívania. Kreatín nielen zvyšuje fyzický výkon, ale má veľký vplyv aj na rast svalov. Ten zabezpečuje však inak, ako by ste čakali – nepriamo, a to dvomi spôsobmi:

  • Umožňuje dvíhať väčšie váhy, vďaka čomu majú svaly ďalší stimul na rast

  • Zvyšuje množstvo zadržiavanej vody vo svaloch, čím sa, pochopiteľne, zväčšia aj svalové bunky

kreatín monohydrát, značka VJEM

Ako by malo vyzerať dávkovanie kreatínu? 

  • 5 g pred spaním (regenerácia CNS pri psychickom zaťažení, pri výraznom fyzickom výkone)

  • Ak chce niekto nabrať svalovú hmotu, vhodné je dať si 5 g kreatínu po raňajkách a 5 g pred spaním, prípadne pred a po tréningu. Dávka závisí aj od hmotnosti - ženy si môžu dať 3 g a muži 5 g kreatínu.

Ako na rast svalov? 

Na to, aby kreatín robil prácu, ktorú robiť má, nezaobídete sa bez silového tréningu. Kreatín sám o sebe nedokáže zväčšiť svaly, pokiaľ ich nevystavujete progresívnemu zaťažovaniu. Cvičenie dáva stimul k rastu ale i rozkladu svalov, keďže ste ich namáhali. Aj preto je kľúčová nielen strava po tréningu, tiež aj prijatie dostatku kalórií, ktoré vedie k obnove svalov a ich nárastu. 

kreatín monohydrát, značka VJEM

Kreatín praje zotaveniu

S kreatínom sa skloňuje aj skvalitnenie regenerácie. Je totiž jednoznačné, že kreatín prispieva k zväčšeniu množstva uloženej energie vo svaloch.

Prečítajte si aj: Nepodceňujte regeneráciu: Kvalitný oddych si treba plánovať

Kreatín monohydrát, prémiové proteíny alej aj raňajkové kaše, 100 % orechové krémy a suplementy ako vitamíny či tréningové doplnky vyskladané odborníkmi – to všetko nájdete u značky VJEM. Zlepšite svoj životný štýl a vyberte si prvotriedne doplnky výživy od slovenskej značky VJEM

kreatín monohydrát, značka VJEM


Autor článku

vjm

Vjem.sk - Výživové produkty

Za značkou VJEM stoja dlhoroční odborníci s bohatými skúsenosťami, ktorí vytvorili líniu s komplexným špeciálnym zložením. Jeho obsah tvoria zdravé zložky zamerané na správne fungovanie organizmu a maximalizovanie jeho výkonu a potenciálu. Nechýba proteín, prírodné zložky bez cukru, pridanej chémie a iných zbytočných aditív. Zdravé, čisté doplnky bez kompromisov v zložení pre vaše nové, lepšie JA.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kreatín na svaly i regeneráciu: Spoznajte jeho skvelé účinky!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.