Kreatín a jeho vplyv na zdravie
Ak máte k dispozícií kreatín, jeho užívanie vám môže byť naozaj k úžitku. Určite by ste však nemali mať priveľké oči, pretože hoci vám pozitívne výsledky prinesie, nebudú až také výrazné a okrem toho môže so sebou priniesť aj určite riziká.
Čo je to kreatín a ako funguje v tele
Kreatín je dôležitým zdrojom chemickej energie pre svalovú kontrakciu.
Je to prirodzene sa vyskytujúca aminokyselina, ktorá sa v tele tvorí z glycínu, arginínu a metionínu. Táto syntéza prebieha v pečeni, podžalúdkovej žľaze a v obličkách. Po vzniku sa transportuje do svalov, srdca a mozgu, kde je využívaný, ako zdroj energie.
Energia pre svalovú kontrakciu pochádza z vnútrosvalových zásob ATP a rôznych procesov obnovy ATP. Počas vysoko intenzívnej činnosti (záťaže) dochádza ku prudkému poklesu zásob ATP vo svaloch a tým pádom je potrebná aj jeho rýchla obnova (pomocou resyntézy). Jednou z možností je reakcia kreatínfosfát, pri ktorej prebehne vratná fosforilácia, počas ktorej je poskytnutá fosfátová skupina na tvorbu ATP.
Pozitíva, ktoré z kreatínu vie vaše telo vyťažiť
- intenzívnejší tréning vďaka zvýšenej produkcii ATP vo svalových bunkách,
- zväčšenie svalového objemu, v dôsledku schopnosti viazania vody,
- zvýšenie zásob kreatínfosfátu, ktorý slúži ako rezerva a zdroj energie,
Možné riziká, ale k ich prejavu môže dôjsť iba pri dlhodobom užívaní
- vznik obličkových kameňov,
- žalúdočné problémy,
- problémy s obličkami.
Ako dávkovať kreatín
Prijímajte 0,03g kreatínu na 1kg vašej telesnej hmotnosti s 1,5 dcl vody alebo pomarančového džúsu. Užívajte ho každý deň po dobu 6 týždňov a následne ho vysaďte na 2-3 týždne.
Užívanie kreatínu je vhodné tak pre ženy, ako aj pre mužov, pretože ide o jeden z najlepších a najefektívnejších doplnkov výživy na zlepšenie fyzického výkonu. Ak ho budete užívať tak, ako som popísal vyššie, prinesie vám iba pozitívne zlepšenie tréningových výsledkov. Patrí medzi top doplnky výživy, a preto vám ho iba vrelo odporúčam.