Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Koniec počítania kalórií? Na to, aby ste chudli, stačí vyhodiť z jedálnička túto vec

Redakcia

Počítate od rána do večera kalórie a zamestnáva vás príjem i výdaj natoľko, že mu venujete všetku svoju pozornosť? Podľa vedca Jakuba Víglaského vám stačí dostatok pohybu a v jedálničku obmedziť túto jednu „vec“.

Koniec počítania kalórií? Na to, aby ste chudli, stačí vyhodiť z jedálnička túto vec
Zdroj: AdobeStock
14. FEB 2024

„Pojem kalória poznáme vďaka fyzike a neoznačuje nič iné ako energiu. Jedna kalória je zadefinovaná ako energia potrebná na zohriatie 1 g vody o 1 °C. Z bežného života poznáme skôr kilokalórie, ktoré sú uvádzané na potravinách. Označujú energiu, ktorá sa nachádza v danom jedle. Každé jedlo, ktoré zjeme, pridáva k nášmu kalorickému príjmu,“ vysvetľuje Jakub, ktorého vedecké fakty podané ľudsky zrozumiteľnou rečou, si našli tisíce fanúšikov a sledovateľov nielen na sociálnych sieťach, ale aj v bežnom živote.

Jakub Víglaský

Bazálny metabolizmus = minimálna energia potrebná pre život

Rozmenené na drobné, keď sú teda kalórie označenie pre energiu, môžme nimi označiť aj našu dennú spotrebu energie. Tá je u každého človeka iná a odráža sa od bazálneho metabolizmu. To je minimálna spotreba energie, akú telo potrebuje pre udržanie samého seba. Neráta sa tam žiadna aktivita navyše. Je to energia, ktorú spotrebujeme napríklad počas spánku. Preto je nesmierne dôležité mať dostatok jedla počas dňa - telo potrebuje fungovať, aj keď nič nerobíme," objasňuje Jakub zásadu, ktorá vo svete výživy nie je ničím novým a stáva sa samozremosťou čoraz viac aj pre širokú verejnosť.

Prečítajte si aj: Cvičenie alebo spánok? Vieme, čo je pri chudnutí a formovaní postavy dôležitejšie

Každý výdaj = potrebná energia navyše

„Počas vykonávania fyzickej aktivity sa spotrebuje ďalšia energia, ktorú musíme tiež odniekiaľ prijať. Každá aktivita zvyšuje náš energetický (kalorický) výdaj. Ak minieme viac kalórií ako sme prijali, neexistuje iný výsledok ako chudnutie. Ak príjmeme viac kalórií ako minieme, budeme priberať. To platí vždy, pretože energia nevzniká ani nezaniká len tak, len mení svoju podobu,“ prízvukuje Víglaský základný vzorec chudnutia i priberania. Keďže sú na každej potravine napísané kalórie, vieme si kalórie aj počítať. Podľa toho sa dá nastaviť jedálniček na chudnutie alebo naberanie. Ak chceme chudnúť, potrebujeme sa držať v kalorickom deficite. Musíme prijať menej kalórií ako spotrebujeme.

Každá aktivita zvyšuje náš kalorický výdaj. Ak minieme viac kalórií ako sme prijali, neexistuje iný výsledok ako chudnutie. 

Nie je deficit ako deficit

Dá sa však na počítanie výdaju i príjmu spoľahúť? „Tu veľa ľudí naráža na problém – vypočítali, že jedia málo, ale aj tak nechudnú. Jediná odpoveď je, že podhodnotili svoj kalorický príjem. Často zabúdame na maličkosti ako snacky, alebo ten pohár vína v piatok večer, ktoré pridávajú relatívne veľké množstvo kalórií. Ak zabudneme pripočítať 2 horalky, podhodnotíme príjem o 500 kcal. A to nie je málo,“ hovorí s úsmevom vedec a dodáva: „Podobne sa dá nadhodnotiť kalorický výdaj. Množstvo inteligentných hodiniek sa snaží merať, koľko kalórií sme spálili počas behu, alebo inej aktivity. Tieto čísla sú často nespoľahlivé a myslíme si vďaka ním, že sme spálili viac. Na počítanie kalórií si treba dať pozor a dá sa to aj bez toho. Stačí z jedálnička vyhodiť zbytočný pridaný cukor. Treba však dbať aj na dostatok kalórií. Telo potrebuje energiu a živiny, aby správne fungovalo,“ uzatvára Jakub Víglaský.

Mnoho užitočných tipov od Jakuba a mnohých ďalších odborníkov nájdete v našej Supershape Reštart výzve, kde vám ponúkame pomocnú ruku a prepracovaný návod na dosiahnutie zdravého a pevného tela. Tento program pod vedením skúsených špecialistov je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovania a hlúpych diét. Pridajte sa k nám a zmeňte svoj život!

banner restart vyzva 2024


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Koniec počítania kalórií? Na to, aby ste chudli, stačí vyhodiť z jedálnička túto vec

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.