Koľko dní do týždňa treba cvičiť
Toto je otázka, ktorá trápi začiatočníkov aj mierne pokročilých cvičencov - ako často treba cvičiť, aby to celé malo zmysel a výsledky boli aj vidieť?
Každý pohyb sa počíta. Ak však chcete cvičením dosiahnuť viditeľné výsledky, pravidelnosť a dôslednosť by sa mali stať vašimi vernými spoločníkmi. Koľkokrát za týždeň by ste teda mali cvičiť?
Čím ste lepší, tým chce telo viac
Univerzálna odpoveď na túto otázku neexistuje, keďže minimálny počet tréningov sa líši od jednotlivca k jednotlivcovi a závisí aj od mnohých faktorov, ako je fyzická kondícia, ciele, ktoré chcete cvičením dosiahnuť a v neposlednom rade typ tréningu.
Ak vám bol doteraz pohyb cudzí, je možné, že zaznamenáte výsledky aj z jedného tréningového dňa v týždni. V prípade, že vaše telo bolo zvyknuté makať šesť dní v týždni, pravdepodobne mu jeden deň stačiť nebude. Je teda zrejmé, že začiatočníkom stačí trénovať menej často ako niekomu, kto sa cvičeniu venuje už dlhé roky.
Aspoň trikrát týždenne
Najčastejším dôvodom, prečo sa ľudia vôbec púšťajú do cvičenia a teda aj najčastejším cieľom býva strata telesnej hmotnosti, spevnenie a vytvarovanie postavy. Všeobecne by sa dalo povedať, že na dosiahnutie týchto cieľov je potrebné cvičiť tri- až päťkrát týždenne.
Silový tréning by ste mali vykonávať dva- až štyrikrát za týždeň. Dôležité je pamätať na to, že po dvoch po sebe nasledujúcich dňoch silového tréningu treba zaradiť aspoň jeden deň voľna. Svaly totiž potrebujú minimálne 24 - 48 hodín na regeneráciu.
Kardio tréningu stačí venovať dva dni a zvyšok týždňa môžete stráviť aktívnym odpočinkom. Ten je rovnako dôležitý ako cvičenie. Pomôže vášmu telu, aby sa zotavilo, zregenerovalo a nabralo energiu a silu na ďalší tréning.
Samozrejme to neznamená, že musíte celý deň presedieť na pohovke. Či už zvolíte hodinu jogy alebo sa vyberiete na prechádzku, necháme na vás.
Zdroj ilustračnej fotky: Kahmal89, CC0