Kedy a čo je bezpečné cvičiť v tehotenstve? Prezradí fyzioterapeutka Naďa Ulehlová
Naďa Ulehlová je fyzioterapeutka a trénerka, ktorá sa venuje aj cvičeniam pred pôrodom a po ňom. Porozprávali sme sa s ňou aj o tom, ako sa podľa nej vyvíja záujem ľudí o cvičenie počas pandémie.
Ako ste sa dostali k fyzioterapii a trénovaniu?
K fyzioterapii som sa dostala vďaka tomu, že mi môj boľavý chrbát nedovolil ísť na talentové skúšky na FTVŠ, a preto som hľadala kombináciu športu a zdravého pohybu. Od detstva som športovala, a keď som mala 17 rokov, skončila som v nemocnici na infúziách s diagnózou hernie disku a hľadala som spôsoby, ako ďalej športovať a fungovať. Fyzioterapia a šport bolo to správne rozhodnutie.
Aké sú najčastejšie problémy, s ktorými sa na vás ľudia obracajú?
Najčastejšie problémy sú bolesti pohybového aparátu a to hlavne u aktívnych mladých ľudí, ktorým bolesť znemožňuje plnohodnotný život. Ďalšou skupinou ľudí sú športovci, ktorých limituje bolesť v podávaní výkonov. A treťou skupinou sú ženy po tehotenstve a pôrode, ktoré sa chcú opäť vrátiť do normálneho života a pracovať – športovať a robiť to, čo ich baví v plnej sile a zdravo.
Zvýšil sa záujem o trénovanie počas pandémie, alebo naopak, keď sú ľudia viac doma, zleniveli?
To je zaujímavá otázka... Paradoxne záujem o kolektívne športy, alebo teda cvičenie v skupinách sa výrazne znížil. Záujem o online workshopy a cvičenia sa zvýšil a záujem o individuálnu fyzioterapiu sa takisto zvýšil.
Zaoberáte sa aj trénovaním žien počas tehotenstva. Čím sú cvičenia v tehotenstve typické? Je niečo, čomu sa určite treba vyvarovať?
Áno, skupinu mojich klientov tvoria tehotné ženy a typické pre cvičenie žien v tehotenstve je udržiavať telo dostatočne stabilné, aby dokázalo zvládnuť pôrod a následnú starostlivosť o dieťa. Počas tehotenstva sa tvorí hormón relaxín, ktorý uvoľňuje tkanivá, aby sa uvoľnila panva a žena vedela porodiť, čo je prirodzený jav. Ale práve týmto môžu vznikať poruchy stability segmentov a kĺbov a s tým spojená bolesť. Dôležité je, aby sa tehotné ženy neporovnávali a cvičili podľa svojho momentálneho telesného a aj psychického stavu – to považujem za veľmi dôležité.
Rozhoduje to, či žena cvičila už pred tehotenstvom? Môže si trénované telo potom viac dovoliť aj počas tehotenstva?
Áno, je to veľmi dôležitý faktor, pretože tehotenstvo je náročný proces pre telo, ale aj psychiku ženy a nie je vhodné začínať so športom v tehotenstve. Samozrejme, ak sú počas tehotenstva bolesti pohybového aparátu a lekár odporučí rehabilitáciu, tak to je úplne v poriadku.
Dá sa povedať, že fyzický tréning počas tehotenstva pomáha lepšiemu pôrodu?
Áno, dá sa to tak povedať, pretože telo je pripravené na záťaž, a takisto pravidelné cvičenie spevňuje aj psychické zdravie a sebavedomie ženy.
Ako rýchlo po pôrode môže žena znovu začať trénovať?
Po pôrode je dobré vynechať športové aktivity počas šestonedelia a zamerať sa hlavne na školu chrbta, a ako správne manipulovať s dieťatkom. Prijať nový život, vytvoriť si návyky a nejaký režim a po šestonedelí začať pomaly, postupne cvičiť. Nie hlava-nehlava, ale postupne, tak, ako to ponúkame v online programe. Po cisárskom reze je dôležité konzultovať začiatok cvičenia so svojím gynekológom.
V čom sa odlišujú cviky, resp. tréningová zostava počas tehotenstva a po pôrode?
Základný rozdiel je v ich dynamike – cvičenia počas tehotenstva idú od náročnejších po také pomalé ľahké cvičenia. Cvičenie po pôrode práve naopak, od dýchania po postupné spevnenie svalov tela.
Kto má záujem vedieť, ako cvičiť počas tehotenstva? Sú to skôr ženy, ktoré sú zvyknuté cvičiť a chcú vedieť, čo upraviť, alebo naopak tvoria väčšiny ženy, ktoré necvičili, ale počas tehotenstva chcú byť fit?
Na túto otázku neviem úplne presne odpovedať, lebo je to tak pol na pol. Každá z nás chce spraviť pre svoje dieťa to najlepšie, preto častokrát aj ženy, ktoré nešportovali, počas tehotenstva chcú začať, ale treba samozrejme rešpektovať svoje telo. Športovaním myslím aj turistiku, alebo nejakú športovú aktivitu. Nešportovanie znamená sedavý spôsob života, jazda autom, sedenie pred telkou alebo knikou v ruke, teda bez pravidelného pohybu.
Neprestávajte cvičiť ani počas tehotenstva s video programom na domáce cvičenie FIT MAMA od Supershape. Posilníte v ňom svaly, ktoré budete počas tehotenstva, pri pôrode a aj po ňom najviac potrebovať. Nájdete v ňom 9 online tréningov do 30 minút s profesionálnou trénerkou a fyzioterapeutkou, ktorými posilníte celé telo, tak aby ste bola aj počas tehotenstva krásna a zdravá. FIT MAMA program nájdete spolu s viac než 100 ďalšími tréningovými videami, jedálničkami od výživovej špecialistky a vedenými výzvami v rámci Supershape PREMIUM členstva.
Kto je Mgr. Naďa Ulehlová?
Narodila som sa a vyrastala v Bratislave. Od detstva som veľa športovala a začala som športovou gymnastikou, vďaka ktorej som vo svojich 17 rokoch skončila v nemocnici na infúziach s "vyskočenou platničkou “. Teraz už píšem vďaka, pretože toto bol zlom, kedy som sa rozhodla, že budem robiť niečo s ľudským telo a pohybom.
Po gymnáziu som študovala nadstavbové štúdium fyzioterapie, ktoré trvalo 3 roky. Po tomto štúdiu som začala nástupnú prax v nemocnici Milosrdní Bratia v Bratislave a po roku som odišla pracovať do Rakúska, kde pracujem doteraz.
Fyzioterapii sa venujem už 19 rokov a počas týchto rokov som si diaľkovo dokončila vysokoškolské vzdelanie fyzioterapia na Zdravotníckej univerzite v Bratislave.
Posledných 10 rokov sa venujem jóge, ktorú som spojila s fyzioterapiou a usporiadavám workshopy venované tejto tématike. Učím jóga inštruktorov a ľudí cvičiacich jógu ako cvičiť s rešpektom ku svojmu telu.
Absolvovala som veľa kurzov, hlavne zahraničných, najviac hrdá som na neurokinetic therapy, mulligan concept a osteopatický prístup v gynekológii.
Vo svojej praxi fyzioterapeuta sa venujem hlavne ľuďom s bolesťami pohybového aparátu, pacientom po úrazoch, tehotným ženám a bolestiam počas a po tehotenstve, veľkú skupinu ľudí tvoria pacienti s neurologickými príznakmi.
Diskusia k článku - Kedy a čo je bezpečné cvičiť v tehotenstve? Prezradí fyzioterapeutka Naďa Ulehlová