Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Keď sa mení mamina, menia sa aj deti

Inšpirujte sa 3-mesačnou premenou Aďky na materskej dovolenke, ktorú môžete zvládnuť i vy. Idete na to? 

Keď je spokojná mama, sú spokojné aj jej deti
Zdroj: Adriana Dudeková
15. JUL 2020

Svet mamičiek je pozoruhodné miesto. Tvoria ho rôzne typy matiek. Niektoré vám sadnú, iné vnímate neutrálne a sú aj také, ktoré vám lezú na nervy.

Aďka je mamou trojročnej dcérky. Ak by som ju mala definovať niekoľkými slovami, tak je inteligentná, úprimná, cieľavedomá a disponuje primeranou dávkou sebalásky, čo, bohužiaľ, mnohým dnešným maminám chýba.

Zoznámila som sa s ňou ešte pri kočíkovaní našich rovnako starých dcérok. Ako to už býva, väčšinou sme preberali témy ohľadom detí. Avšak nedávno mi prezradila, že sa zapojila do súťaže DO FORMY s MUSCLE&FITNESS. Keď som uvidela fotky, neváhala som a rozhodla som sa predstaviť vám Aďku a jej príbeh.

Jej premena nie je o desiatkach zhodených kilogramov, ani o sixpacku na bruchu. Avšak nesie v sebe krásne posolstvo – ak chceme mať šťastné deti, musíme byť zdravé a spokojné my. To nejde bez toho, aby sme si každý deň dopriali aspoň nejaký čas pre seba a plnili si sny i na materskej či rodičovskej „dovolenke”. Inšpirujte sa, milé mamy.

Aďka

K zmene ju dokopala nespokojnosť

Každý z nás rieši nespokojnosť so svojím telom vlastným spôsobom. Niekto si obaľuje nervy sladkosťami, čo v konečnom dôsledku vedie ešte k väčšej frustrácii a nadváhe. Ďalší sa pustí do držania drastickej diéty, ktorú po niekoľkých dňoch vzdá. Iný si to kompenzuje vŕtaním sa v životoch iných, namiesto toho, aby riešil svoje vlastné problémy.

Našťastie, je tu početná skupina tých, ktorí sa rozhodnú pre zmenu a urobia všetko preto, aby stanovený cieľ splnili. Sem patrí aj Aďka. „Počas materskej som sa venovala hlavne dieťaťu a veľmi som neriešila, čo jem a kedy jem. Samozrejme, keď som sa nestihla najesť, dobiehala som to večer pri telke. Zrazu som si uvedomila, že začínam byť so sebou nespokojná, a tak som si dala novoročné predsavzatie vrátiť sa späť do svojej ,starej kondície΄. K tomu mi prišla do cesty výzva, súťaž, ktorá bola pre mňa veľkou motiváciou,“ hovorí.

Premena_Adka

Bez úprav v jedálničku by to nešlo

Cieľ sympatickej mamičky bol jednoznačný – vyformovať si postavu, cítiť sa vo svojom tele opäť super, posilniť si zdravie a byť so sebou spokojná.

Nevyhnutná bola v tomto smere úprava jedálnička. Aďka sa snaží konzumovať veľa zeleniny, kuracie mäso, celozrnný chlieb, miluje prívarky, ryžu a zemiaky. Avšak jej problémom boli sladkosti, ktoré jej dodávali energiu v náročnom období dojčenia. Ich spotreba prudko vzrástla. Čo urobila? Jednoducho si ich zakázala!

To však nebolo všetko. „Keďže šlo o trojmesačnú výzvu, musela som svoj jedálniček upraviť. Začala som dbať na pravidelnosť, teda jesť 5 – 6 ráz denne menšie porcie. Zvýšila som príjem bielkovín v podobe tvarohu, cottage syra, vajec, tuniaka. Kontrolujem si pitný režim a po cvičení pijem proteínový nápoj,“ vymenúva zmeny v stravovaní.

Kvôli karanténe sa musela vzdať cvičenia vo fitcentre. Ako to vyriešila?

Akčná mama malej Tamarky sa pustila do premeny svojho tela s plným nasadením. Fitcentrum navštevovala 4 – 5-krát týždenne. „Keďže som už do fitcentra chodila aj pred tehotenstvom, mala som v hlave okamžite naplánované, ako budú vyzerať moje tréningy. Začínala som 30-minútovým kardiom, potom som trénovala jednotlivé svalové partie – jeden deň nohy, druhý ramená a chrbát atď. Cvičenie som končila posilňovaním brušných svalov. Keď začala karanténa, musela som si vymyslieť nové tréningy. Cvičila som doma s vlastnou váhou na karimatke, s pomocou stoličky a dvoch činiek,“ hovorí.

Zároveň priznáva, že v tomto období jej pomohol aj program SUPER BODY. „Sú to krátke polhodinové cvičenia, ale zato veľmi intenzívne. Sú zamerané na silu a vytrvalosť. Nepotrebujete k tomu žiadne náčinie, ani veľký priestor. Myslím si, že sú úplne ideálne pre zaneprázdnené ženy, ktoré nemajú čas chodiť do fitcentra, alebo pre tie, ktoré nemajú rady, keď ich niekto ,obkukáva',“ smeje sa Aďka.

Super body

Pravidelné cvičenie mení nielen telo, ale aj pohľad na život

Benefity pravidelnej pohybovej aktivity pozná snáď každý z nás. Veľa sa hovorí o posilnení zdravia, avšak šport zocelí aj charakter.

Ľudia, ktorí pravidelne športujú, sú sebavedomejší, cieľavedomejší, ľahšie prekonávajú prekážky aj v bežnom živote. Čo na to mladá mamička? „Cvičenie je úžasná vec. Dáva vám hneď niekoľko benefitov – spaľujete kalórie, formujete telo, posilňujete srdce a imunitu. Z posilňovne chodím vždy nabitá energiou, s dobrou náladou a to sa potom odráža v celom živote. Človek sa viac usmieva, má dobrú náladu, ľahšie zvláda problémy a určite sa zvyšuje aj sebavedomie,“ dodáva Aďka, ktorá pohybom nakazila i svoje okolie, pretože s cvičením začala aj jej mama.

Aké sú jej ciele do budúcnosti v tejto oblasti? „Budem sa snažiť udržiavať v kondícii nielen kvôli sebe, ale aj pre môj najväčší poklad, moju dcérku. Tá potrebuje zdravú a silnú mamu s dobrou náladou. A možno sa zasa prihlásim do nejakej ďalšej výzvy a pokúsim sa dosiahnuť ešte lepší, viditeľnejší výsledok,“ vraví.

Aďka

Nájsť si čas pre seba pri dieťati nie je ľahké. Čo radí Aďka?

Mnoho mamičiek by aj chcelo zmeniť svoje telo, pravidelne cvičiť alebo sa zdravo stravovať. Avšak bráni im v tom nedostatok času, príliš náročné dieťa alebo iné menej či viac závažné okolnosti.

Naozaj sa to nedá? Nuž existujú matky, ktoré si to dokážu zariadiť tak, že to ide z jednoduchého dôvodu – hľadajú spôsoby, ako sa to dá a nie výhovorky, prečo to nejde. „Určite je to náročnejšie, ako keď je človek sám. Svoj život, program prispôsobujete dieťaťu. Ťažšie sa plánuje, kedy si pôjdete zacvičiť a náročnejšie je aj cvičenie doma, keď na vás každú chvíľku malý drobec vykrikuje,“ myslí si vyznávačka zdravého životného štýlu a mamina v jednej osobe.

Zároveň pridáva recept, ako si priestor na cvičenie nájsť. „Maminky to nikdy nemajú ľahké a často popri materských starostiach a povinnostiach zabúdajú samy na seba. Ale treba si uvedomiť, že to, čo robíte pre seba, robíte aj pre svoju rodinu a deti. Keď je maminka spokojná, sú spokojné aj jej deti. Tak si treba nájsť aspoň pár minút pre seba, na cvičenie. Potom uvidíte tú radosť z prvých stratených kíl alebo centimetrov. A tá záplava endorfínov, ktoré vám vyčarujú úsmev na tvári, to je neopísateľný pocit,“ dodáva na záver.

Aďka


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Keď sa mení mamina, menia sa aj deti

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.