Var rýchlo a chutne s knihou ZDRAVÉ RÝCHLOVKY 2.

Kardio cvičenie vo fitness centre: Prečo by malo byť súčasťou vášho tréningového plánu?

Advertoriál

Aj keď online programy na cvičenie zažívajú boom, sú ľudia, ktorí uprednostňujú priestory fitness centier. Dôvodom môže byť široká ponuka posilňovacích strojov, motivujúca atmosféra alebo len potreba nebyť vyrušovaný rodinou, deťmi či domácimi maznáčikmi. Vo vašom tréningovom pláne by však nemalo chýbať ani kardio (aeróbne) cvičenie. Prečo?

Bezecky pas_Zena_Sluchadla
Zdroj: PR, Seocentrum
23. MÁJ 2022

Ak patríte k priaznivcom fitness centier, určite máte starostlivo zostavený svoj tréningový plán a v používaní posilňovacích strojov ste profík. Každý dôsledný tréning si však vyžaduje aj dávku kardio cvičenia, a ak sa snažíte nejaké to kilo zhodiť, mali by ste tento typ pohybu do svojho tréningového plánu okamžite zaradiť. 

Čo je kardiovaskulárny systém

Poďme si dať trochu biológie. Náš srdcovo-cievny, resp. kardiovaskulárny systém zabezpečuje nielen transfer krvi a výživných látok do buniek, ale odstraňuje tiež z tela škodlivé odpadové látky. S každým nádychom sa do pľúc dostáva neokysličený vzduch, ktorý sa následne okysličí a takáto krv sa vracia späť do srdca. Aby naše srdce fungovalo čo najlepšie, musí mať dostatok okysličenej krvi, čo znamená, že potrebujeme zvýšiť našu dychovú frekvenciu, a tým aj srdcový tep.A tu prichádza na scénu spomínané kardio cvičenie. 

Benefity kardio cvičenia 

Ak teda hovoríme o kardio, resp. o aeróbnom cvičení, myslíme tým také aktivity, pri ktorých sa viac zadýchame a zapotíme. Aké sú výhody tohto typu cvičenia?

Pomáha redukovať váhu

Pre tento dôvod ho mnohí ľudia pravidelne zaraďujú do svojho tréningu - odbúrava tuk a spaľuje kalórie.Pri kardio cvičení budete vidieť výsledky rýchlejšie. Bežecké pásy sú ideálnym strojom, ktorý v posilňovni treba využiť. S možnosťou regulácie rýchlosti a výberom programu šitého na mierubudete mať o svojom pohybe prehľad. 

Zlepšuje srdcovú činnosť

Nasadnite na stacionárny bicykel a šliapnite do pedálov. Nezabúdajte na pravidelnosť tohto tréningu pre srdce,ktorá prinesie so sebou výsledky v podobe lepšej srdcovej (dokonca aj mozgovej) činnosti. Kardio cvičenie by ste mali zaradiť do tréningu aspoň 3 - 4 krát do týždňa.Vaše srdce, ako najdôležitejší orgán v tele, sa vám poďakuje. 

Tip: Na druhej strane, ak vás trápi choroba (sezónne alergie, bolesti hrdla, nachladnutie a pod.) znížte intenzitu vašej fyzickej aktivity. 

Chráni telo pred ochoreniami

Mŕtvica a srdcový infarktpatria medzi najčastejšie choroby súčasnosti. Zaradenie kardio cvičenia však preukázateľne znižuje riziko vzniku týchto ochorení. Pravidelným cvičením môžete prispieť k zníženiu pokojovej srdcovej frekvencie, takže aeróbne aktivity ako beh na bežeckom páse, bicyklovanie na stacionárnom bicykli alebo inline korčuľovanie na eliptickom trenažéri sú vhodné aj pre osoby, ktoré trápi vysoký krvný tlak.

Zlepšuje náladu 

Okrem zdravotných výhod má kardio cvičenie nespochybniteľne pozitívnyvplyv na naše psychické zdravie.Vyplavujú sa pri ňom hormóny šťastia– endorfíny, takže budete po ňom cítiť príval dobrej energie. Ak vás taktiež trápi zlý spánok, kardio cvičenie vás príjemne unaví a nebudete musieť bojovať s dlhým zaspávaním. 

Tip: Po intenzívnom vytrvalostnom (kardio) cvičení si nezabudnite dopriať aj zaslúžený oddych. Pre lepšiu regeneráciu svalov a myofasciálne uvoľnenie môžete vyskúšať napríklad masážnu pomôcku Trigger Point.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kardio cvičenie vo fitness centre: Prečo by malo byť súčasťou vášho tréningového plánu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.