Kalistenika – izometrický tréning pre pevné telo
V kalistenike je veľmi dôležité mať silné a pevné telo. Práve pomocou izometrických cvičení sa to dá dosiahnuť. Ide totiž o významný typ cvičenia pre získanie sily svalov. Tréning je možné vykonávať buď v zložení iba statických cvikov, alebo ich pár do tréningu zaradiť.
Čo je vlastne izometrické cvičenie
Tzv. izometrická kontrakcia nastáva vtedy, keď sa nemení dĺžka svalu, ale dochádza iba ku zmene napätia v svale. Veľmi dôležité je pri tomto cvičení všetky cviky robiť maximálny možný čas a samozrejme s maximálnym sústredením. V žiadnom prípade tu neodporúčam stopovať si čas.
Pre mňa je najlepším znakom skončiť, až keď svaly naozaj začnú páliť a začnem sa „od bolesti“ triasť – vtedy si ešte napočítam do troch. Ak sa totiž vzdáte skoro intenzita tréningu bude málo účinná a nevyvolá v tele požadované účinky.
Izometrický tréning
Cvičte formou kruhového tréningu s jednominútovou prestávkou medzi cvikmi a trojminútovou prestávkou medzi okruhmi. Pri tomto tréningu, si poriadne precvičíte všetky svaly tela.
1. Výdrž v kľuku maximálny možný čas + 3 sekundy
Zo vzporu sa spustite hrudníkom tesne nad podlahu a v tejto pozícií zotrvajte. Veľmi vhodné tu je tlačiť driekovú časť chrbtice dozadu (podsadzovať panvu), stiahnuť sedacie svaly a „tlačiť“ čo najsilnejšie do podlahy.
2. Výdrž v zhybe maximálny možný čas + 3 sekundy
Pritiahnite sa ku hrazde, pričom brada musí byť nad hrazdou a v tejto polohe zotrvajte. Ak sa pritiahnuť ešte nedokážete, tak vyskočte.
3. Výdrž so zdvihnutými nohami vo vise maximálny možný čas + 3 sekundy
Zaveste sa na hrazdu a zdvihnite nohy do pravého uhla s trupom. V tejto polohe zotrvajte.
4. Výdrž v podrepe maximálny možný čas + 3 sekundy
Drepnite si do polohy, keď budete mať stehná vodorovne s podlahou a v tejto polohe zotrvajte. Veľmi dôležité je mať kolená od seba, chrbát vyrovnaný a päty položené na podlahe.
5. Výdrž v panvovom moste maximálny možný čas + 3 sekundy
Ľahnite si na chrbát a chodidlá ťahajte k zadku, až kým nebudú píšťaly paralelne s podlahou. Následne zdvihnite zadok čo najvyššie (vaším cieľom je dostať sa až do polohy, keď ste opretý iba o plecia a chodidlá). V tejto polohe zotrvajte.
6. Vrana maximálny možný čas + 3 sekundy
Dlane si položte na zem na šírku ramien, pričom palce majte pod ramenami. Urobte hlboký drep a kolená zaprite o vnútornú stranu lakťov. Zatlačte do dlaní, vzoprite sa na nich a postupne prenášajte váhu na ruky tak, že sa vám zdvíhajú chodidlá od zeme a hrudník ide dopredu.
Hoci ide o izometrické cvičenie aj v tomto prípade je veľmi dôležité dôkladné rozohriatie a dynamický strečing. Po odcvičení a dostatočnom oddychu svalov vykonajte aj statický strečing.