Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Ján Filc: Dieťa musí mať zo športu radosť. Netlačte ho

redakcia

Častým problémom mladých športovcov je správna motivácia. Väčšina z nich začína športovať s chuťou, tréningy ich bavia a chcú sa športu venovať. V určitom momente však u nich nastane kríza, začnú premýšľať, či má ich úsilie zmysel. Správna motivácia je preto mimoriadne dôležitá a začína od rodičov. O tom, ako dieťa motivovať a kde robia rodičia často chyby, sme sa rozprávali s hokejovým trénerom Jánom Filcom.

Ján Filc: Dieťa musí mať zo športu radosť. Netlačte ho
Zdroj: Jan Súkup
12. MÁJ 2021

Ako by mali rodičia motivovať mladého športovca a aké robia chyby?

Je to široká téma. Začína to tým, že rodičia podľahnú určitým informáciám z médií a myslia si, že čím skôr sa budú deti špecializovať v nejakom športe, tým viac toho v budúcnosti dosiahnu. To možno platí pri športoch ako krasokorčuľovanie, synchronizované plávanie alebo gymnastika. V prípade hier je to skôr nebezpečné. Médiá prezentujú niektoré hviezdy tak, že už v mladom veku dosahovali vynikajúcu výkonnosť a že to je cesta k vrcholu.

U niektorých jedincov to môže byť pravda, ak sú výnimočne talentovaní a neprekáža im, že sa do prostredia dostali veľmi skoro. Omnoho väčšia skupina sú ale špičkoví hráči, ktorí sa ako deti venovali viacerým športom a brali to normálne. V Škandinávii aj v západnej Európe sa výrazne tlačí na to, aby pätnásťročné deti mali za sebou dve, tri športové odvetvia rôzneho typu. Aby sa nestalo, že deti vo veku 15 – 16 rokov vyhoria. Stane sa to preto, že celý proces začína príliš skoro, je veľmi špecializovaný a deti sú stále v tom istom prostredí. Hneď, ako potom spoznajú niečo nové – napríklad si nájdu nových kamarátov na strednej škole a pozerajú sa po dievčatách, začnú pochybovať, či toto je tá správna cesta.

K tomu sa pridáva aj negatívna stránka týkajúca sa toho, kam smeruje profesionálny šport – v tomto prípade hokej. Veľa klubov uprednostní hráčov, ktorí pochádzajú zo zahraničia, a tak vzniká len malý priestor pre chlapcov z klubového prostredia. Potom nemôžu ašpirovať na profesionálny alebo medzinárodný hokej. To je aj jeden z dôvodov, prečo až 70 % chlapcov vo veku 15 – 20 rokov skončí alebo odíde do zahraničia. Je to problém, s ktorým sa snažíme bojovať prostredníctvom viacerých nástrojov. Či už zlepšovaním podmienok, ale samozrejme, aj uplatnením určitých princípov v nižších kategóriách.

Deti musia mať z priestoru, ktorý sa im poskytuje, viac radosti a zábavy. Nie nejaký dril, ktorý je súčasťou predstavy rodiča.

Akú úlohu v tom zohrávajú športové osobnosti?

Popri motivácii je dôležitá aj inšpirácia dieťaťa. A inšpirovať ich môžeme práve individuálnym príkladom jednotlivých osobností – špičkovými hokejistami ako Zdeno Chára, Marián Hossa a podobne. Oni boli vo veku 14 – 15 rokov dobrí, ale neboli lepší o toľko, aby sa oproti iným stali hviezdami. Stali sa nimi preto, že v pravom čase dostali priestor a začali na sebe pracovať.

Je dôležité vedieť rozlíšiť, že malý hokejista nie je zmenšeninou veľkého hokejistu. Malý hokejista má svoje detské sny a v prvom rade musí mať zo športu radosť. Nesmieme ho do toho tlačiť.

Každé dieťa má nejaké vzory. My máme výhodu v tom, že sa sem vrátilo veľa hráčov z úspešného pôsobenia v NHL. Dnes sú doma a postupne sa zapájajú do hokeja. Verím, že ich argumentácia a pôsobenie k rodičom so sebou prinesie ovocie.

Keď je niečoho príliš, dochádza k vyhoreniu. Stáva sa to aj deťom. Aké sú prvé signály, ktoré predchádzajú vyhoreniu a rodič by mal spozornieť?

Tých signálov je veľa. V prvom rade je to taká nechuť k prostrediu. Dieťa vo veku 11 – 12 rokov chodí na tréningy o piatej ráno. Nemá problém vstať a zobudiť aj otca, aby s ním šiel na tréning. Neskôr sa to ale môže obrátiť. Dieťa sa potom z vďačnosti k rodičovi alebo preto, že vidí rodičovskú ambíciu, stane súčasťou prostredia. My tomu hovoríme, že tato chce.

Vážny problém sa týka aj toho, že sa malé deti, ktoré začínajú hrať hokej, nestretávajú s konkurenčným prostredím. Snahou hokeja je udržať tie deti čo najdlhšie. Potom ale príde moment, keď začínajú výberové kolá a počet detí sa znižuje. Prídu prvé prekážky a oni sa hneď vzdajú.

Problémom športu ako takého je vývoj spoločnosti v civilizovaných krajinách.

Rodičia vytvárajú deťom príliš komfortné prostredie. Deti necítia takú potrebu presadiť sa medzi konkurenčnými vzťahmi na základe vlastných schopností.

Pokračovanie tohto rozhovoru, ako aj ďalšie inšpiratívne rozhovory s top slovenskými trénermi a hokejistami o zdraví, športe a zdravom stravovaní nájdete v knihe HOKEJOVÉ RÝCHLOVKY. Na skoro 300 stranách vás čakajú taktiež desiatky obľúbených a rýchlych fit receptov od 60 známych hokejových osobností.

Hokejové rýchlovky


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ján Filc: Dieťa musí mať zo športu radosť. Netlačte ho

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.