Hroznový cukor pri športe. Dá sa z neho nepribrať?
Hroznový cukor asi poznáte už z detstva pre jeho sladkú chuť a balenie v tvare cukríkov. Dá sa síce kúpiť aj v lekárni, ale to netreba chápať tak, že by mal byť zdravší, ako iné cukry. On síce dokáže byť dobrý pomocník, ale aj veľmi zlý pán.
Hroznový cukor je monosacharid (glukóza, dextróza - najjednoduchšia forma sacharidov - cukrov) a to so zložením, ktoré telo okamžite dokáže spracovávať a premieňať ho na energiu. Hneď po konzumácii sa vstrebáva do krvi bez zaťaženia tráviaceho traktu.
Hlavné výhody hroznového cukru
- Pomáha zregenerovať organizmus, ktorý je vyčerpaný po fyzickej záťaži (práca, šport a i.).
- Používa sa pri nechutenstve.
- Je potrebný pre ľudský mozog, ktorý je závislý na glukóze.
- Počas fyzickej záťaže vie byť okamžitým zdrojom energie.
- Minimálne zaťažuje tráviaci systém.
Nevýhody hroznového cukru
- Dokáže výrazne rozkolísať hladinu krvného cukru – to vyvolá pocit hladu a vy zjete viac, ako by ste naozaj potrebovali.
- Zvýšené množstvo glukózy v krvi spôsobuje zvýšenie hladiny inzulínu, čo má za následok zvýšené ukladanie kalórií vo forme tuku.
- Časté užívanie môže spôsobiť vznik cukrovky.
Kedy a ako užívať hroznový cukor, aby ste z neho nepribrali?
- Počas tréningu, ale iba ak náhodou nemáte dostatok energie.
- Okamžite po tréningu, vďaka čomu dôjde k rýchlejšiemu doplneniu využitých zásob glykogénu vo svaloch.
- Určite ho neodporúčam prijímať do hodiny pred tréningom, keďže jeho užitím dochádza k vyplavovaniu inzulínu a teda k zníženiu krvného cukru pod jeho bežnú úroveň. V dôsledku toho nemá telo dostatok energie na svalovú aktivitu a preto bude ako zdroj energie využívať vami ťažko nadobudnuté svaly.
- V nápoji dokážete využiť maximálne 5%-ný roztok glukózy. Vyššie percento môže spôsobiť tráviace problémy, prípadne opäť nechcené priberanie.
Odporúčame: Das gesunde Plus hroznový cukor s horčíkom a s príchuťou čiernych ríbezlí, 100 g. Zakúpite v sieti obchodov dm drogerie markt.
Foto: dm drogerie markt
Zdroj ilustračnej fotky: Unsplash, CC0