Vyformuj sa do plaviek za 28 dní­ v BIKINI VÝZVE

Dosť! Už musím so sebou niečo robiť

Po niekoľkých obyčajných príspevkoch, odrazu zbadáš dovolenkovú fotku svojej bývalej spolužiačky v plavkách. Vyzerá super a tie jej nohy, a ploché brucho...

Dosť! Už musím so sebou niečo robiť
14. JUL 2016

Predstav si, že si práve prezeráš nástenku na facebooku.

Pár ľudí zdieľalo pesničku.

Dve kamošky boli včera v kine.

Postupne prechádzaš stále nižšie a hľadáš niečo zaujímavé.

Po niekoľkých obyčajných príspevkoch, odrazu zbadáš dovolenkovú fotku svojej bývalej spolužiačky, a ako inak, v plavkách. Vyzerá super. A tie jej nohy a ploché brucho...

Tak si povieš: „Dosť! Už musím so sebou niečo robiť.“

Nie je to tým, že potrebuješ schudnúť 10 kíl, ale nie si spokojná sama so sebou. Veľakrát máš pochybnosti o tom, či sa páčiš a nechceš sa hanbiť zakaždým, keď si máš obliecť plavky.

Tak ja začnem piť zelený čaj...

Rozhodla si sa teda niečo zmeniť. Lenže ako vyzerá tvoj bežný postup?

Povieš si:

„Hmm, tak ja začnem piť zelený čaj (alebo len jesť viac kokosového oleja) a to by malo stačiť.“ 

Jasné, že nie. Pretože všetci vieme, že jedna zmena nám sexi postavu neprinesie. A tak začneme s každodenným cvičením, behom, vylúčime všetky sladkosti, cukor, bielu múku, vyprážané jedlá a, samozrejme, pridáme nejaké zeleninové šaláty. Niežeby na tom bolo niečo zlé, ale každá z týchto zmien je náročná už len sama o sebe.

Ak sa ich snažíme dodržať všetky naraz, je to skrátka priveľa. My, ľudia, jednoducho nemáme toľko silnej vôle, aby nám stačila na každú z týchto zmien, a preto nám vydržia len niekoľko dní.

Potom nastane tá chvíľa, v ktorej sa ti už nechce absolútne nič. Tak vynecháš cvičenie raz, neskôr druhýkrát a je koniec. Po mesiaci sme teda na tom istom mieste.

Čo je ešte horšie, večer prídeš na facebook a vidíš fotky fit žien. Tak máš pocit, že chyba musí byť niekde v tebe, že sa málo snažíš, že si lenivá a nie si dostatočne silná. Je ti nanič a cítiš, že si znova sklamala samú seba alebo sa na seba dokonca hneváš.

Čo ak by si začala inak?

Nič z toho sa však nemusí stať. Je síce pravdou, že na to, aby si mala pevné a zdravé telo, na ktoré by si mohla byť pyšná – možno potrebuješ urobiť viacero zmien.

Ale poviem ti niečo, čo ti takmer nikto nepovie:

Nemusíš začať so všetkými zmenami od prvého dňa.

Nemusíš začať s 35-minútovým behom, vylúčiť od zajtra všetky jedlá, ktoré máš rada a jesť dookola len šalát s mrkvou a kapustou. Ukážem ti dnes iný spôsob, ako na sebe pracovať a myslím si, že sa ti bude páčiť.

Skús sa na chvíľku zamyslieť nad týmto:

Čo ak by si tentokrát nezačala naraz s cvičením, ranným behom, vylúčením pečiva, cukru, sladkostí, pitím zelenej kávy a ďalšími 18-timi zmenami?
Čo ak by si si namiesto toho vybrala len jednu zmenu a uistila sa, že ju dokážeš zvládnuť?

Buď si 100 % istá, že to zvládneš

Tvoj postup by teda vyzeral takto:

Tvojím prvým krokom by bolo vybrať si jednu (akúkoľvek) zmenu. Povedzme beh.

Druhým krokom by bolo uistiť sa, že tento beh dokážeš zvládnuť. Ako?

Namiesto 35-minútového behu by si začala len s 3-minútovým behom. Viem, že by si dala aj 10 minút, ale chceme si byť úplne istí, a preto začneme len s tromi minútami. (Ak sú 3 minúty veľa, začni minútou.)

Tretím krokom by bolo určiť si smiešne jednoduchý cieľ, ktorý v pohode splníš. Čo mám na mysli? Napríklad behávať 3 minúty, ale iba jedenkrát v týždni.

Aký má toto zmysel?

Teraz ti asi napadlo, aký má zmysel behávať len raz v týždni a aj to len 3 minúty. Nie je to zbytočné?

Je jasné, že 3 minúty behu ťa do formy nedostanú. Ale jeden 3-minútový beh v týždni DOKÁŽEŠ zvládnuť – a PRESNE o tom to celé je. Je to cieľ, ktorý dokážeš splniť.

Dokážeš zabehnúť 3 minúty?

A teraz sa zamysli...

Ak budeš pravidelne behávať 1x do týždňa, dokázala by si to zvýšiť a behávať 2x do týždňa? Jasné, že áno.

A ak už budeš zvyknutá behávať 2x do týždňa po 3 minúty, zvládla by si to zvýšiť na 4 minúty (a neskôr na 6, 8, a tak ďalej)? Určite.

Takto by si si postupne zvykala na svoj beh a zmenila jednu vec. Potom by si si vybrala ďalšiu (napríklad pripraviť si jeden zeleninový šalát v týždni) a neskôr ďalšiu (napríklad vypiť ráno jeden pohár vody).Týmto spôsobom by si si zbierala drobné víťazstvá a začínala si postupne veriť.

Ehm... výsledky?

A čo výsledky?

Nehovorím ti, že budeš fit o mesiac. Ale možno ťa prekvapí to, že ak budeš robiť tieto malé zmeny, uvidíš výsledky oveľa skôr, ako keby si skúšala zmeniť všetko naraz a skončila do dvoch týždňov. Navyše si ušetríš kopu zbytočnej snahy a sklamania.

O rok ti bude jedno, či to trvalo rok

Hoci to chce trocha viac času, ver mi, že o rok ti bude úplne jedno, či to trvalo 4 mesiace alebo 12. Budeš sa tešiť na to, ako si užiješ leto a budeš hrdá na všetku tú snahu, ktorú si preto urobila.

Tak čo ty na to? Zvládla by si jeden 3-minútový beh v týždni?

Napíš mi do komentov, čo si o tom myslíš. Pokojne to môžeš aj rozpísať. Veľmi rád si prečítam tvoj príbeh.

Zdroj foto: unsplash.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Čo sa stane, keď nebudeme posilňovať brušné svaly?Čo sa stane, keď nebudeme posilňovať brušné svaly?

Brušné svaly patria medzi najčastejšiu posilňovanú svalovú partiu, veď pekne vyrysované brucho je pôsobivé na ženách i mužoch.

 

10-minútový tréning na brucho10-minútový kruhový tréning na brucho

Na kruhový tréning bruška máte 10 minút, preto sa snažte vydať zo seba maximum. 

 

Ako odolávam pokušeniam? niekedy zlyhám!Ako odolávam pokušeniam? Niekedy zlyhám!

Už dva mesiace idem stále tvrdo za svojím cieľom – za 6 mesiacov chcem schudnúť 20 kg. 

 


Autor článku

MartinToth

Martin Toth

Na stránke Chcem, aby si TY bola FIT pomáham mladým ženám byť fit, ale tak, aby to naozaj dokázali zvládnuť. Nie som však fitnes tréner. Môj prístup je úplne odlišný. Zameriavam sa na vytváranie nových zvykov. Ak si zvedavá, viac sa dozvieš tu:

http://martintoth.me/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (4)

Diskusia k článku - Dosť! Už musím so sebou niečo robiť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

MartinToth
MartinToth
 9.8.2016 20:31

sinalova.katarina@gmail.com: Ahoj Katarína, presne ako hovoríš: Zvládnuť to naraz je náročné. Skús preto začať niečím jednoduchým, čo určite zvládneš a potom postupne zvyšuj tempo. Daj mi po týždni vedieť ako ti to ide. ,-)

 
sinalova.katarina@gmail.com
sinalova.katarina
 6.8.2016 16:06

Dobrý deň, dnes som si prečítala Váš článok a musím sa priznať, nikdy ma nenapadlo skúsiť to takto :) Dala som si cieľ, prestanem jesť sladkosti, obmedzím jedlá z múky a budem cvičiť ale zvládnuť to naraz je dosť náročné ... takže vďaka za nápad! :)

 
MartinToth
MartinToth
 19.7.2016 12:58

DI DI: Ahoj DI DI

nové prostredie treba určite využiť. Môžeš si ho nastaviť na nový život. Napíš mi na mail a poviem ti o tom viac. ,-)

Budem rád, ak mi dáš vedieť aj o tom, ako ti to ide. Či už sa to za mesiac podarí alebo nie. A ak aj nie, zistíme, čo sa dá vylepšiť a skúsime to znova.

 
DI DI
DI DI
 18.7.2016 23:52

Dobrý večer,
leto je už tu a pomaly aj odchádza a tak mi neostáva nič, len niečo so sebou robiť. Ešte že je posledné dni také škaredé počasie, že môžem cvičiť v pohodlí domov a nezaťažovať sa, kde na kúpalisko pôjdem a vlastne ako budem v plavkách vyzerať. Čas sa m iale každým dňom kráti, ak už vôbec nezmizol popravde. Odkedy so msi zariadila a kúpila môj nový byt http://www.topreality.sk/byty.html túžila som po celkovej zmene nie len tej naoko a to, že mám nejaký ten nový byt. Chcelo by to neičo lepšie a vidieť, že nie len byt je nový ale, že aj ja sama som celá nová ak ma chápete. Preto je cvičenie to čo momentálne potrebujem viac ako čokoľvek iné a ak sa mi to podarí, a ja minimálne v polovičke augusta budem vyzerať na zožratie, určite sa vám ešte ozvem :) :)

 

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2558
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.