Cvičením proti depresii: Aj pol hodina denne má veľký efekt!
Existujú mnohé výskumy z celého sveta, ktoré jasne hovoria, že pohyb má pre na naše telo obrovský prínos. Sme si takmer istí, že po dočítaní tohto článku sa sami zdvihnete zo stoličky.
Úzkosť a depresia sú choroby, ktorých výskyt celosvetovo narastá, trpí nimi viac ako 300 miliónov ľudí na celom svete. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO majú hlboký vplyv na fyzické, emocionálne a duševné schopnosti človeka. Liečba depresie presahuje celosvetovo stovky miliár eur ročne.
Pohyb ako náhrada antidepresív?
Je dokázané, že význam cvičenia v spojitosti s duševným zdravím je nespochybniteľný. Určite ste aj vy sami na sebe spozorovali, že keď ste si zacvičili, cítili ste záplavu endorfínov – hormónov šťastia. Vďaka cvičeniu sa cítime lepšie, o tom niet pochýb. Odborníci na zdravý životný štýl hovoria často o pohybe ako o dare pre telo. Niet divu, pomáha organizmu v desiatkach smerov – od zlepšenia fyzickej kondície, zdravotného stavu až po zlepšenie psychiky. Renomovaný švédsky psychiater Anders Hansen tvrdí jednoznačne: „Pohyb vytvára ochranu pred úzkosťou. Je dokázané, že pri ľahkých a stredne závažných depresiách má pohyb účinok porovnateľný s antidepresívami.“ Jeho tvrdenie je podložené niekoľkými štúdiami, jednou z nich je aj výskum publikovaný v uznávanom British Journal of Sports Medicine.
Pravidelný pohyb znižuje riziko vzniku depresie
Journal of Sports Medicine prináša jasnú spojitosť cvičenia a duševného zdravia. V štúdii, ktorá monitorovala viac ako sto tisíc respondentov, dospeli k výsledku, ktorý hovorí jasnou rečou: „Fyzická aktivita je veľmi prospešná pre zlepšenie symptómov depresie a úzkosti u širokého spektra dospelej populácie vrátane bežnej populácie, u ľudí s diagnostikovanými poruchami duševného zdravia a ľudí s chronickým ochorením. Pohyb by mal byť základným prístupom pri zvládaní depresie, úzkosti a psychických ťažkostiach celkovo,“ píše portál venujúci sa overeným faktom, štúdiám a výskumom z celého sveta. Toto tvrdenie podporuje aj štúdia magazínu Depression and Anxiety, ktorá detailne monitoruje výskum doktorky Karmel Choi z Harvardovej univerzity. Tá v nej spomína dôležitý fakt – už 35 minút fyzickej aktivity denne chráni ľudí pred depresiou. Na type pohybu nezáleží, pomáhajú vysoko intenzívne cvičenia i menej dynamická joga či strečing. Štyri hodiny športovej aktivity týždenne podľa Choi dokážu znížiť riziko vzniku depresie až o 17 percent! Štúdia sledovala počas dvoch rokov vyše osem tisíc respondentov a pozitívny vplyv športu bol badateľný aj u ľudí, ktorí mali na vznik depresie genetickú predispozíciu.
Pol hodina pohybu denne dokáže znížiť riziko vzniku depresie až o 17 %.
Jogou proti úzkostiam
Iránska štúdia z roku 2010 vedená MS College of Education and Psychology v Shiraz, uvádza jogu ako „liek“ pri hormonálnych a psychických ťažkostiach. „Z výsledkov tejto štúdie a iných podobných výskumov je zrejmé, že benefity jogy sú pri zvládaní symptómov týchto chorôb zásadné. Vytvára rovnováhu vo fyzických, emocionálnych, mentálnych a duchovných schopnostiach človeka, vďaka čomu ju možno použiť ako alternatívnu zdravotnú prax pri prevencii depresie a úzkosti.“ Čierne na bielom – pohyb, či už hovoríme o tom dynamickom alebo naopak, o fyzio cvičeniach či joge, by mal mať miesto aj v našom harmonograme a živote celkovo. Pohyb a fyzická aktivita síe priamo duševné ochorenia neliečia, no majú enormný význam v rámci prevencie.
Jogu možno použiť ako alternatívne riešenie pri prevencii depresie a úzkosti.
Cvičenie predlžuje život
Selçuk University vydala taktiež štúdiu, ktorá viac než naznačuje, že ľudia, ktorí vedú zdravý životný štýl a dodržiavajú zdravé pohybové aj stravovacie návyky, žijú dlhšie! Táto štúdia, ktorú uverejnil prestížny magazín International Journal of Environmental & Science Education, zameriava pozornosť najmä na ľudí vo veku 50 až 70 rokov. Tak či onak, stále váhate, či začať s aktívnym životom? Veríme, že sme vás presvedčili, že pohyb je presne to, čo vám urobí dobre všeobecne – či už vám je fajn, máte deň „pod psa“ alebo sa chronicky necítite vo svojej koži. Vyskúšajte sa viac hýbať, sami uvidíte, že to má význam!
Ľudia, ktorí vedú zdravý životný štýl a dodržiavajú zdravé pohybové a stravovacie návyky, žijú dlhšie!
Skúste video, ktoré vás vďaka správnemu dýchaniu upokojí
Cvičte z pohodlia domova alebo odkiaľkoľvek, kde máte pripojenie a zlepšíte nielen svoju fyzickú, ale aj psychickú kondíciu. V rámci Supershape Premium členstva získate neobmedzený prístup k desiatkam hodín profesionálnych video tréningov, vedeným výzvam a jedálničkom od výživových špecialistov. Účinné tréningy na spaľovanie tuku a spevnenie tela, taktiež všetky programy na domáce cvičenie, máte k dispozícii v online fitku Supershape.
Zdroje:
Singh B, Olds T, Curtis R, et al
Effectiveness of physical activity interventions for improving depression, anxiety and distress: an overview of systematic reviews, British Journal of Sports Medicine Published Online First: 16 February 2023. doi: 10.1136/bjsports-2022-106195
Rahimi E, Bavaqar S
Effects of yoga on anxiety and depression in women, British Journal of Sports Medicine 2010;44:i68-i69.
Demirel, Havva
International Journal of Environmental and Science Education, v11 n16 p9422-9425 2016
Choi, KW, Zheutlin, AB, Karlson, RA, et al. Physical activity offsets genetic risk for incident depression assessed via electronic health records in a biobank cohort study. Depress Anxiety. 2020; 37:106–114. https://doi.org/10.1002/da.22967