Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Cvičenie s TRX je niečo medzi posilňovaním a funkčným tréningom

TRX je niečo ako stred medzi posilňovaním jednotlivých partií tela vo fitcentre a funkčným tréningom, ktorý je zameraný na budovanie kondície, koordinácie alebo sily.

Cvičenie s TRX je niečo medzi posilňovaním a funkčným tréningom
3. JUL 2015

Špeciálne závesné popruhy TRX sú pomôckou, ktorá sa využíva v rámci funkčného tréningu. Vďaka nej je cvičenie nielen účinnejšie, ale aj zábavnejšie. Oceníte ju nielen pri posilňovaní, ale aj kardio aktivitách. Plusom je prenosnosť a ľahká manipulácia. Systém sa dá ľahko upevniť o zárubňu, strop, konštrukciu bránky na futbalovom ihrisku alebo o strom v prírode. Už za 20 minút je možné vhodným výberom cvikov precvičiť celé telo. TRX teda ocenia všetci, ktorí sú zaneprázdnení alebo neobľubujú fitcentrá, ale aj profesionálni športovci a tí, ktorí potrebujú zmenu a účinný tréning.

TRX patrí k funkčnému tréningu, ktorý sa cvičí buď s váhou vlastného tela, alebo s rozličnými cvičebnými pomôckami. V čom je TRX jedinečný? „Štandardne sa funkčný tréning nezameriava na žiadnu svalovú partiu. Je zameraný koordinačne, kondične alebo silovo, možno viac na ruky alebo nohy, no nezameriavate sa viac na žiadnu svalovú partiu, ako napríklad nohy komplexne. Na TRX viete svaly zapojiť funkčne aj so stabilizátormi, ale zároveň sa viac sústrediť na niektoré svalové partie. Viete precvičiť čisto biceps, triceps či ramená, ale vždy do toho zapájate celé telo a hlavne stred tela,“ vysvetľuje rozdiel medzi čistým funkčným tréningom a cvičením s TRX tréner Rado Cabúk.

TRX cabúk

TRX je pre začiatočníkov i pokročilých

Výhodou tohto závesného systému je to, že je vhodný pre začiatočníkov i pokročilých, pretože sklon sa dá regulovať. „TRX je naozaj skoro pre každého bežného človeka, pretože sa dá nastaviť vyššia alebo nižšia náročnosť. Závisí to od sklonu. S TRX môže cvičiť človek s nadváhou v miernom sklone. Športovcovi sa nastaví väčší sklon a dá si poriadne do tela,“ vysvetľuje fitnes tréner Radoslav Cabúk, ktorý TRX systém využíva takmer pri každom tréningu s klientom. Vyzdvihuje najmä schopnosť tejto fitnes pomôcky zlepšovať koordináciu a zapojiť do cvičenia stabilizátory a pomocné svaly stredu tela. Tým, že možno ľahko meniť intenzitu cvičenia a využívať TRX pri pestrej škále cvikov, nehrozí, že si telo na záťaž zvykne a človek prestane napredovať.

Výnimočnosť je v zapojení stredu tela, ktorý je zdrojom energie

Počet trénerov i ľudí, ktorí uprednostňujú funkčný tréning pred cvičením v posilňovni, neustále narastá. „Základ je to, že cvičíte s vlastnou váhou, posilňujete stred tela, čo je pri klasickom posilňovaní zriedkavé. Sú komplexné cviky, ako mŕtve ťahy či drepy, pri ktorých stred tela zapojiť dokážete, ale štandardne je vo fitcentre veľa strojov, kde sedíte alebo ležíte a stred tela nie je zapojený vôbec. Pritom je stred tela úplný základ. Od stredu tela ide energia do rúk a nôh. Boxeri a zápasníci majú veľmi silný stred tela, pretože každý jeden úder ide odtiaľ,“ vysvetľuje fitnes tréner a dodáva, že aj pri dvíhaní činiek sa dá stred tela zapojiť, no klienti to väčšinou nevedia.

TRX cabúk
TRX cabúk

Trénujeme s TRX

Systém TRX je pomôckou, ktorá je dostupná v športových obchodoch i e-shopoch. Súčasťou balenia je síce aj DVD a kniha s cvikmi, no vždy je lepšie niekoľko úvodných lekcií absolvovať so skúseným trénerom a potom sa dá bez problémov cvičiť aj doma. Tréner vie vhodne zvoliť cviky pre daného klienta s ohľadom na jeho zdravotný stav a tiež odporučiť nastavenie sklonu úmerne k jeho kondícii. A čo je najdôležitejšie, pomôže klientovi osvojiť si správnu techniku jednotlivých cvikov.

Pred cvičením je potrebné absolvovať 10-15 minút rozohriatie na bežiacom páse alebo na stacionárnom bicykli. Potom nasleduje rozcvička celého tela. Rado Cabúk strečing v úvode hodiny príliš neodporúča, ale s klientmi absolvuje mierne natiahnutie zadných stehenných svalov, aby nedošlo k zraneniu. Potom nasleduje samotný tréning. „Tréning s TRX by mal začínať ťažkými cvikmi a pokračovať ľahšími. Keď mám s klientom len čisto tréning s TRX, začíname nohami, potom nasleduje chrbát, hrudník, ruky a nakoniec cviky v polohe ležmo,“ hovorí osobný tréner. Tréning trvá zhruba 30-45 minút. Ani pri pokročilých by však nemal prekročiť 60 minút. 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Zamerané na core Zamerané na core

Tréning core tak nepredstavuje iba akýsi prechodný fenomén.

 

 

Fitnes tréner rado cabúk: práve zlé skúsenosti s trenérmi ma posunuli vpredTréner Rado Cabúk: Zlé skúsenosti s trenérmi ma posunuli vpred

Cesta k úspechu nie je ľahká.

 

REDCORD – vešiak, ktorý uľaví kĺbom aj chrbtuREDCORD – vešiak, ktorý uľaví kĺbom aj chrbtu

REDCORD je odborníkmi vyvinutý závesný systém.


TRX Cabúk
TRX Cabúk
2 fotografie >>
Skryť
TRX Cabúk
TRX Cabúk

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cvičenie s TRX je niečo medzi posilňovaním a funkčným tréningom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.