Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

CrossFit: Začiatočníci, terminológia nie je všetko!

Mirka

Ktoré pojmy sú v CrossFit terminológii najdôležitejšie? WOD, Tabata, Air Squat, Pistol alebo Rope Climb? Ani jeden. Ak máte trpezlivosť, vytrvalosť, odhodlanie a túžbu zlepšiť sa, „viete“, čo potrebujete. Ostatné príde postupne. Takto odpovedal tréner Manny Mima na otázku, ktoré pojmy sú v CrossFite tie „naj“.

CrossFit: Začiatočníci, terminológia nie je všetko!
27. JUN 2013

CrossFit je aj o špecifických pojmoch. Väčšina z nich pochádza z angličtiny, sú to názvy cvikov, rozličné skratky, ktoré ku cvičeniu jednoducho patria. Treba sa ich však báť? Do akej miery sú dôležité? S čím všetkým sa musia popasovať nováčikovia na prvých lekciách tohto akčného cvičenia?

Prvá lekcia CrossFitu je aj o odvahe

Je jedno, akému cvičeniu sa venujete. Prvá lekcia je vždy aj o odvahe. Skúste zaloviť v pamäti a spomenúť si, koľko odvahy ste potrebovali na to, aby ste po prvýkrát vstúpili do fitcentra, navštívili prvú hodinu zumby alebo jumpingu. Všetko nové sa môže javiť najmä v začiatkoch ako zložité, náročné. Dôležité je prekonať svoj obavy z prípadného neúspechu a vydať zo seba maximum. Podobné je to aj pri CrossFite. Svoju skúsenosť pridáva aj Manny Mima: „Keď si spomínam na moju prvú návštevu v CrossFit gyme, tak som sa nijako extra nepripravoval. Išiel som jednoducho na tréning. Tam nám povedali, že máme „drepovať“, tak sme robili drepy. Dali nám robiť zdvihy na hrazde, tak sme ich vykonali. Nikto nikoho neskúšal, nikto sa z nikoho nesmial.“

Napriek tomu, že CrossFit je pomerne náročný, patrí medzi populárne cvičenia. Každý sa môže postupom času zlepšiť. Netreba sa báť. Stačí prísť a vyskúšať si cvičenie na vlastnej koži. „Pre nováčikov alebo čerstvo začínajúcich ľudí môže byť začiatok trochu stresujúci. Cvičí sa v skupine, kde je niekedy potrebné len prekonať ostych z neznámych ľudí. Treba sa pripraviť na nové cviky, pri ktorých je potrebné zvládnuť techniku (a napríklad začať trénovať s ľahkou váhou). No a, samozrejme, je tu aj terminológia, ktorú na tréningoch používame,“ hovorí Manny Mima a dodáva, že pri tréningoch sa tréner snaží stresujúce faktory odstrániť a vytvoriť priateľské prostredie. Tréning prispôsobuje začínajúcim cvičencom.

CrossFit žargón

Je pochopiteľné, že na prvých hodinách sa človek cíti nesvoj. Ak navyše existujú špecifické výrazy, ktorým nerozumie, cíti sa ešte horšie. Tabuľa popísaná „hieroglyfmi“, ku ktorým pribúdajú ďalšie a ďalšie, to môže byť pre nováčika mierne stresujúci faktor. Ale veď na začiatku nie je ľahké nič. Netreba sa podceňovať! A vzdať sa bez boja? To určite nie! Všetci sme občas v živote nováčikovia, učíme sa stále.

Je však pravda, že cvičenie, a teda aj CrossFit, ide s dobrým učiteľom lepšie a ľahšie. Pokiaľ hodinu vedie skúsený tréner, nových pojmov, ktoré používa, sa naozaj báť netreba: „Moja skúsenosť je taká, že používané pojmy môžem mať pokojne napísané na tabuli ako chemický vzorec, tak či tak to budem ľuďom pri tréningu vysvetľovať a ukazovať. Určite sa toho netreba báť.“  

Mohli by sme terminológiu CrossFitu prirovnať napríklad ku hre na hudobný nástroj bez ovládania nôt? Podľa prešovského CrossFit trénera používané pojmy pri cvičení rozhodne až také dôležité nie sú. „Až takú vážnosť by som terminológii nedával. Je to spôsob, ktorým sa vyjadrujeme. Možno je to pohodlnosť, možno chceme byť cool. WOD, Tabata, Air Squat, Pistol, Rope Climb – to sú všetko slová, ktoré časom zapájame do svojho slovníka. Niekedy tieto názvy a mená uľahčujú vysvetľovanie,“ prezrádza zo svojich skúseností Manny Mima.  

Pýtate sa, čo dané pojmy znamenajú? Tak napríklad WOD je skratka, ktorá vznikla z anglického „Workout of the Day“, čo v preklade znamená tréning dňa. Tabata predstavuje vykonanie ôsmich intervalov, pričom v rámci jedného intervalu treba za 20 sekúnd urobiť čo najviac opakovaní konkrétneho cviku a následne 10 sekúnd odpočívať. Air Squat je v preklade drep, drep na jednej nohe je v CrossFit terminológii označený ako Pistol. Rope Climb znamená šplhanie na lane.

Terminológia CrossFitu rozhodne nepatrí medzi oblasti, ktoré by vás mali trápiť, alebo vám brániť v tom, aby ste sa cvičenia zúčastnili. Všetko sa naučíte postupne. A keby náhodou nie, máte k dispozícii trénera, ktorý vám rád odpovie na všetky otázky. „U nás v gyme pojmy, ktoré používame, píšeme na tabuľu. Raz je to v slovenčine, potom v angličtine. Prispôsobujeme sa ľudom. Ak nám rozumejú, je to fajn. Ak nie, tak všetko vysvetlíme. Ide tu o ľudí,“ hovorí tréner CrossFitu a dodáva, že nikto nie je lepší, alebo horší iba kvôli tomu, že jeden trénuje a druhý robí WOD. Dôležité je, vydať zo seba všetko a nezabúdať na najdôležitejšie „slová“ v CrossFite. „Trpezlivosť, vytrvalosť, odhodlanie a túžba zlepšiť sa, to je to podstatné,“ uzatvára Manny.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - CrossFit: Začiatočníci, terminológia nie je všetko!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.