TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Čo potrebujete dopĺňať (nielen) pri behu?

Fanúšikovia športu a pohybu by mali špeciálne dbať na svoju životosprávu. Viete, čo by ste si mali po cvičení dopriať pre udržanie rovnováhy tekutín a správne fungovanie organizmu?

beh
Zdroj: AdobeStock
30. JUN 2023

Pri intenzívnej fyzickej aktivite stratíte potením veľa tekutín a elektrolytov. Pri výkone aj po ňom vám veľkú službu urobia iontové nápoje známe tiež ako izotonické nápoje. Pomáhajú udržiavať optimálnu rovnováhu tekutín v tele tým, že obsahujú elektrolyty – látky, ktoré sa rozpúšťajú vo vode a tvoria ióny dôležité pre správne fungovanie tela, podporujú tiež výkon a zotavenie. Či už teda beháte alebo ste inak aktívni, mali by ste rozhodne popremýšľať nad výživou a zaradiť do vášho „menu“ aj kvalitný iontový nápoj. S čím všetkým vám pomôže?

Postará sa o optimálnu hydratáciu

Pri fyzicky náročnej aktivite stratíte prostredníctvom potu veľa tekutín. Iontové nápoje prispievajú ku kvalitnej hydratácii organizmu. Obsahujú elektrolyty sodík a draslík, ktoré pomáhajú udržiavať rovnováhu tekutín v tele a zabraňujú dehydratácii. To, aby ste boli hydratovaní, je dôležité pre udržanie výkonnosti a optimálne fungovanie svalov.

Prečítajte si aj: Stravou a doplnkami k zdraviu: Ktoré vitamíny potrebujeme dopĺňať?

Doplní dôležité elektrolyty

Počas cvičenia, rovnako tak pri behu sú vaše svaly mimoriadne aktívne, čo vyžaduje správnu rovnováhu elektrolytov v tele. Strata elektrolytov prostredníctvom potu má veľmi negatívny vplyv na svalovú funkciu a výkon. Práve iontové nápoje sa postarajú o elektrolytický „doping“ potrebný pre optimálne fungovanie svalov. Napríklad sodík a draslík sú dôležité pre udržanie elektrického potenciálu vo svaloch a reguláciu svalových kontrakcií.

Iontový nápoj VJEM

Zlepší výkon

Ak stavíte na iontový nápoj so sacharidmi, je to výhoda najmä pri behu na dlhšie vzdialenosti. Sacharidy sú zdrojom energie, zlepšujú vytrvalosť a minimalizujú únavu pri fyzickej aktivite. Optimálne množstvo sacharidov v iontových nápojoch dodá svalom palivo a zlepší výkonnosť počas behu. Kvalitný a účinný iontový nápoj obsahuje sacharidy, vitamíny a minerály, obohatený je aj o citrulín-malát, ktorý pomáha zvyšovať vytrvalostný výkon.

Prečítajte si aj: Kreatín na svaly i regeneráciu: Spoznajte jeho skvelé účinky!

Kedy je iontový nápoj najúčinnejší?

Iontový nápoj si môžete dať pred, počas a po fyzickej aktivite, najmä pri dlhšom a intenzívnejšom cvičení alebo behu. Doplníte tak chýbajúce tekutiny, elektrolyty i celkové energetické zásoby. Vždy si však vyberajte výživové doplnky s kvalitným zložením, ktoré pomôže maximalizovať váš športový potenciál, či už je to klasický tréning v posilňovni alebo beh v prírode. 

Nielen pri výkone, tiež pri regenerácii a udržiavaní zdravého životného štýlu vám pomôžu doplnky výživy prémiovej kvality. Nájdete ich u slovenskej značky VJEM. Proteíny, raňajkové kaše, 100 % orechové krémy, suplementy ako vitamíny či tréningové doplnky vyskladané odborníkmi – to je VJEM.

produkty-VJEM


Autor článku

vjm

Vjem.sk - Výživové produkty

Za značkou VJEM stoja dlhoroční odborníci s bohatými skúsenosťami, ktorí vytvorili líniu s komplexným špeciálnym zložením. Jeho obsah tvoria zdravé zložky zamerané na správne fungovanie organizmu a maximalizovanie jeho výkonu a potenciálu. Nechýba proteín, prírodné zložky bez cukru, pridanej chémie a iných zbytočných aditív. Zdravé, čisté doplnky bez kompromisov v zložení pre vaše nové, lepšie JA.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo potrebujete dopĺňať (nielen) pri behu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.