Čo (ne)jesť pred cvičením? Máme pre vás návod priamo od odborníkov!
Určite ste už zažili situáciu, kedy ste na tréning prišli hladní alebo prejedení, čím sa nasledovná aktivita premenila skôr na trápenie ako na skvelý relax. Zjesť toho veľmi veľa, príliš málo alebo nevhodný typ potravín, je tradičným problémom menej skúsených cvičencov. Kedy a čo si naservírovať, aby ste podali skvelý výkon a vyťažili zo stravy maximum?
Aby vaše telo fungovalo optimálne, potrebujete mu pred tréningom dodať všetky tri makro nutrienty.
Cukry predstavujú palivo pre váš tréning, bielkoviny sú stavebné látky pre budovanie, udržanie a opravu svalov. Tuky sa starajú o ochranu buniek, imunitu a hormonálnu činnosť,
hovorí Mgr. David Brűnn, PhD., renomovaný odborník značky výživových doplnkov Vjem. Koľko a aký typ jedla je vhodné pred aktivitou jesť, sa mení v závislosti od zostávajúceho času k jej začiatku, charakteru, dĺžky, či intenzity. „Komplexné jedlo (cukry – tuky – bielkoviny) by sme mali však konzumovať minimálne 2-4 hodiny pred zaťažením. Čím bližšie k tréningu, tým si vyberajte menšie a ´ľahšie´ jedlo, pozostávajúce primárne z jednoduchších sacharidov a bielkovín,“ odporúčaBrűnn, ktorého rady si k srdcu berú športové kapacity ako futbalista Robo Boženík či hokejista Peter Cehlárik a mnohí ďalší.
Ďalší z radov Vjem, uznávaný výživový poradca Mgr. Michal Drdúl, ešte dodáva:
Pred cvičením nie je vhodné jesť jedlá náročné na trávenie.
Ak môžete, vyhnite sa ťažkým jedlám, vynechajte vyprážané a mastné pokrmy, nepripravujte si ani šaláty s majonézovými dresingami, napríklad obľúbený Cézar šalát.“
Kedy a čo teda jesť?
David Brűnn ponúka jednoduchý návod, ktorý si viete prispôsobiť podľa seba:
Ak trénujete o 2-3 hodiny:
- Cestoviny s kuracím mäsom a čerstvým šalátom,
- Omeleta s hrubozrnným pečivom, avokádom a ovocím,
- Ryba s hnedou ryžou a grilovanou zeleninou.
Ak trénujete o menej ako 2 hodiny:
- Ovsená alebo Vjem raňajková kaša s banánom, mandľami a proteínom,
- Hrubozrnné cereálie s proteínom a lesnými plodmi,
- Kefír s proteínom a hrsťou orechov.
Ak trénujete o menej ako 1 hodinu:
- Banán s proteínovou tyčinkou,
- Proteín s ovocnou tyčinkou,
- Skyr s lesnými plodmi.
Ak si osvojíte základy toho, čo by malo vaše pred – tréningové jedlo obsahovať, uvedené príklady slúžia výlučne pre inšpiráciu a môžete si tieto jedlá prispôsobiť na mieru.
Na aké doplnky výživy sa zamerať?
Základným doplnkom pre zvýšenie vášho tréningového výkonu je kofeín, ktorý môžete prijímať prostredníctvom kávy alebo čaju 60-90 min pred zaťažením.„Ak je cieľom maximalizovať intenzívny výkon a nabrať svalovú hmotu, určite by ste mali suplementovať napríklad Vjem kreatín monohydrát, “ radí dlhoročný reprezentant v behu na lyžiach.
Pitný režim je základ výkonu
Nie je možné podávať optimálny výkon, ak nebudete dostatočne hydratovaní.„Hodinu pred tréningom je vhodné prijať približne 0,5 l tekutín a tesne pred začiatkom zaťaženia ďalších 250 ml. Pre lepšie udržanie tekutín v organizme odporúčame prijímať minerálne vody, resp. vody s obsahom sodíka,“ uzatvára David Brűnn.
Mnoho podobných edukačných článkov zameraných na výživu, fakty a novinky v rámci zdravého stravovania, z oblasti športu, zlepšenia životosprávy, na ceste za vaším novým, lepším JA, nájdete na blogu Vjem.
Diskusia k článku - Čo (ne)jesť pred cvičením? Máme pre vás návod priamo od odborníkov!