Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom.

Čo majú láska a šport spoločné? Hormóny, ktoré vás spravia šťastnými!

Mirka

Chýba momentálne vo vašom živote partner, ktorý by vás zahŕňal láskou? Určite to nie je dôvod na smútok, pretože život prináša množstvo radostných okamihov. Ak sa vám predsa len zdá, že ich je pomenej, tak si chvíľky šťastia do svojho života jednoducho privolajte. Endorfíny, teda hormóny šťastia, sa húfom uvoľňujú nielen vtedy, keď ste zamilovaní, ale aj keď športujete!

Čo majú láska a šport spoločné? Hormóny, ktoré vás spravia šťastnými!
31. MÁJ 2013

Aj vy čakáte, že vás zasiahne Amorov šíp priamo do srdca, aby ste boli konečne šťastní? Áno, všetci potrebujeme milovať a byť milovaní. Občas sa však veci nedejú podľa našich predstáv a utápať sa kvôli tomu v smútku, to naozaj nikomu nepomôže. Aj láska je v podstate len chemickou reakciou, ktorá sa odohráva prostredníctvom hormónov a má „niečo“ spoločné so športom. Aj šport vás môže urobiť šťastnejšími a verte tomu, že šťastní ľudia priťahujú do svojho života pozitívne udalosti a správnych ľúdí.

Hormóny, ktoré "ukuchtia" lásku

Pocity šťastia, dotyky, energia, obetavosť, romantika, túžba, súdržnosť, optimizmus. Obyčajné slovíčka, ktoré znamenajú tak veľa. Všetky sú spojené s láskou a či chcete, alebo nechcete, môžu za ne hormóny. S láskou je ich spojených hneď niekoľko. Tak napríklad... Neustále držanie sa za ruky, bozky, objatia. Za nutkanie byť stále vo fyzickom kontakte s tým druhým, za to môže oxytocín. Pocity spokojnosti, pohody, radosti, uspokojenia a optimizmu zasa prináša serotonín. Za „motýliky“ v bruchu je zodpovedný noradrenalín, za sexuálnu túžbu testosterón, za zvýšený krvný tlak, sexuálny „chtíč“, motiváciu, sebadôveru a eufóriu dopamín. Pod nárast energie a pocity radosti sa podpisuje fenylethylamín. Za všetko, čo zažívame (a cítime) pri láske, môže nejaký hormón. Podobne je to aj pri fyzickej aktivite.

Ako je to so športom?

Veľmi známym hormónom, ktorý sa uvoľňuje pri športovej aktivite je rastový hormón, ktorý má viacero funkcií napríklad aj v metabolizme (napríklad hospodárení so sacharidmi). Rýchlosť látkovej výmeny, ale aj rast svalov je tiež ovplyvňovaný testosterónom, ktorý sa uvoľňuje najmä pri posilňovacom tréningu. Medzi ďalšie hormóny, ktoré sú produkované pri športe patria napríklad estrogén, ktorý zrýchľuje látkovú výmenu. Tyroxín zvyšuje energiu, epinefrín (adrenalín) podporuje spaľovanie glykogénu a inzulín dozerá na hospodárenie so sacharidmi, teda na rovnováhu krvného cukru v krvi. Zatiaľ v rovine skúmania je hormón oxytocín, ktorý môže mať vplyv na súťaživosť v atletike a pocit súdržnosti v kolektívnych športoch.    

Na tie najdôležitejšie a „najšťastnejšie“ sme zabudli. Sú to endorfíny  

V čase zamilovanosti, počas športovej aktivity i niektorých ďalších činnostiach sa uvoľňujú hormóny šťastia, ktoré so sebou prinášajú pohodu, pokoj, vyrovnanosť a hlavne dobrú náladu až eufóriu. Len si spomeňte na pocity, ktoré vás zaplavia pri sexe, príjemnej činnosti, smiechu, prechádzke prírodou, počúvaní hudby, alebo športovej aktivite. Nuž a práve šport je výnimočný v tom, že produkcia endorfínov (a pocitov vlastného šťastia) nie je limitovaná vonkajšími okolnosťami. Šport je zárukou, že endorfíny sa pri fyzickej aktivite jednoducho uvoľnia vždy! Bez ohľadu na to, či máte, alebo nemáte vzťah, či v bežnom živote pociťujete, alebo nepociťujete úzkosť, napätie či strach.

Endorfíny patria medzi naozaj výnimočné hormóny. Je dokázané, že sú „liečiteľmi“ telesnej i duševnej bolesti. Sú neporovnateľne účinnejšie ako napríklad chemické morfium, ktoré tlmí vnímanie fyzickej bolesti. Predstavte si napríklad pôrod, keď žena aj vďaka endorfínom zvláda obrovskú bolesť. Okrem toho hormóny šťastia podporujú činnosť imunitného systému, spomaľujú proces starnutia, a dokonca znižujú chuť do jedla. Nuž a o ich pozitívnych účinkoch na psychiku, niet pochýb. Tak neváhajte, obujte si bežecké topánky, oprášte bicykel, alebo kolieskové korčule a pustite do svojho života viac šťastia!  

Viac informácii nájdete na:
Society for Endocrinology, dostupné na: http://www.yourhormones.info

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo majú láska a šport spoločné? Hormóny, ktoré vás spravia šťastnými!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.