Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom.

Čo do jedálnička nepatrí, ak chcem schudnúť? Radí odborník

Redakcia

Snažíte sa zhodiť nejaké to kilo a premýšľate ako na to? Odpoveď, ktorý typ potravín vyradiť, a či vôbec, prináša uznávaný výživový špecialista Michal Páleník.

Vaha_Chudnutie_Zelenina_Ovocie
Zdroj: AdobeStock
4. JAN 2023

Zo sacharidov sa priberá, preto ich treba vyradiť. Podobných mýtov existuje naozaj veľa. Do zdravého, nutrične vyváženého jedálnička, však patria všetky makroživiny – tuky, bielkoviny i spomínané cukry. Ak sa ich vzdáte, koledujete si skôr o zdravotné problémy. Ak sa aj stretnete s názormi, že sacharidy sú „zlé“, tukov sa treba celkom zbaviť a s bielkovinami to nezdravo preháňať, vedzte, že nič z toho nie pravdou. Žiaden takýto extrém chudnutie nenaštartuje. Poďme si povedať pekne po poriadku, čo sa stane, ak vyradíte jednotlivé makronutrienty.

Ak vyradíte tuky, tak...

Či sa vám to páči alebo nie, tuky potrebujete, preto by mali mať zastúpenie v každom jedálničku. Dôvod? Vďaka nim fungujú jednotlivé hormóny, umožňujú vstrebávanie vitamínov v nich rozpustných a veľa veľa ďalšieho. Vedeli ste tiež, že z jedál, ktoré sú o tuky obohatené, ste dlhšie nasýtení? To však nie je všetko. Tuky sú tzv. nositeľmi chuti, preto by ich bola škoda vyradiť, jedlá by vám chutili menej. Otázkou teda je, najmä z dlhodobého hľadiska, ktoré je pri zdravom životnom štýle rozhodujúce, koľko by vám takéto „nízkotučné“ stravovanie vydržalo. Asi nie celý život, však?

Ak vyradíte bielkoviny, tak...

Kedysi sa im neprikladala taká dôležitosť ako dnes, no bielkoviny sú mimoriadne dôležité. Ak chcete pribrať svalovú hmotu, bielkoviny sú pre vás dokonca kľúčové. Rozmenené na drobné, ak telu nedodávate dostatok bielkovín, začne si ich odoberať zo svalov. Vo finále stratíte aj svaly, ktoré ste si krvopotne vybudovali. Čím viac svalov máte, tým viac spaľujete aj bez toho, aby ste čo i len pohli prstom. Jedno je teda isté – snažte sa vždy, aby mali bielkoviny v dostatočnom množstve zastúpenie aj vo vašom jedálničku. Inak by sa mohlo stať, že prídete o svalovú hmotu a budete priberať tuk. Nehovoriac o tom, že vaša imunita si to odnesie tiež.

Ak vyradíte sacharidy, tak...

Napriek tomu, že mnohí ich nedostatok označujú za prísľub rýchleho schudnutia, vy sa tomuto spôsobu vyhnite. Cukrom nemožno uprieť, že sú základnou energiou pre mozog. V momente, ako prejdete do nízkosacharidového režimu, organizmus začne získavať energiu z iných zdrojov. Avšak, za akú cenu? Strata energie, únava, nervozita a stres vám za to rozhodne nestoja. Nízkosacharidová diéta je dlhodobo neudržateľná.

V ktorých potravinách nájdete bielkoviny, tuk či sacharidy?

Proteín sa vyskytuje vo vajíčkach, mäse, ovsených vločkách, cottage cheese, quinoe či šošovici. Sacharidy sa skrývajú v sladkých maškrtách, ovocí, sladených nápojoch, zemiakoch či cestovine. Ak chcete doplniť tuky, siahnite po rybách, mliečnych produktoch, avokáde či orechoch.

Tak čo, pomohli sme vám zorientovať sa? Ďalšou „nápovedou“ ako sa zdravšie a pravidelne stravovať, je Supershape Reštart výzva. Ucelený program pod vedením Janky Šimkovič a Michala Páleníka je zostavený odborníkmi z oblasti výživy a cvičenia tak, aby sa vám podarilo získať správne pohybové a stravovacie návyky, nevyhnutné pre vyformovanie tela a udržanie váhy bez obmedzovaní. Pridajte sa k nám a zmeňte svoj život!

Banner_Supershape Restart Vyzva 2023_1080x1080


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo do jedálnička nepatrí, ak chcem schudnúť? Radí odborník

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.