TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Chudnutie ovplyvňujú tri zásadné veci: Pohyb a stravu riešia všetci, čo však tento faktor?

Barbora Volná

Máte dostatok pohybu, stravujete sa vyvážene a stále nevidíte progres? Na vine je pravdepodobne jedna klúčová, no často podceňovaná vec, myslí si mentálna koučka a trénerka Jana Earl.

Jana Earl
Zdroj: Archív J. Earl
1. FEB 2023

Pri zdravom životnom štýle je priam nevyhnutná okrem pohybu a správneho jedálnička ešte jedna vec – hlava. „Psychika je alfou omegou v našom živote. Tým, že sa snažíme na sebe pracovať, no výsledky sa prichádzajú pomaly, nevidíme napredovanie. Každý má túžby a očakávania, ako by to celé malo vyzerať. Ak sa tak dlhšie nedeje, prichádza sklamanie. V dnešnej instantnej dobe chceme vidieť výsledky hneď. Naša túžba sa už napĺňa, len my sa sútreďujeme na svoju postavu a uniká nám fakt, že zmeny sa už dejú, no my ich nevidíme, lebo sa to deje inak ako očakávame. Tým, že nevidíme výsledky, často to vzdáme. Práve psychika nám dokáže ´vymazať´ napredovanie,“ zamýšľa sa sympatická Janka, ktorá taktiež dlho zisťovala, čo funguje, a čo nie.

Zmeny sa často dejú, no my ich nevidíme, lebo sa to deje inak ako očakávame.

„Na začiatku som cvičila príliš veľa a jedla príliš málo, čiže výsledky som nedosahovala, skôr naopak, išlo to so mnou dosť zlým smerom aj po fyzickej, aj po psychickej stránke,“ spomína na neľahké časy známa cvičiteľka. Aj vám jej príbeh pripomína ten váš? Niet divu, podobný scenár sa deje mnohým. Janka nebola výnimkou, problém však podchytila a pomocou odborníka zistila, že musí navýšiť kalórie, nemusí cvičiť každý deň a potrebné bolo nechať priestor aj regenerácii.

Prílišný tlak vám nepomôže, práve naopak

„Začala som si počítať kalórie, cvičiť HIIT tréningy 3x do týždňa, už som netrénovala každý deň 2 hodiny. Výsledky sa začali rýchlo dostavovať, bola som nadšená, no zrazu sa môj progres v jednom bode zastavil. Nedokázala som sa dostať ďalej a čím viac sa mi to nedarilo, tým viac som bola frustrovaná. Sledovala som všetko. Čo a koľko som toho zjedla, či som vypila dosť vody, či som dosť spala, či som sa dosť hýbala a zrazu som spadla do kolotoča, v ktorom som bola na seba prísna, vytvárala som na seba tlak a stresovala sa. Vtedy prišlo vnuknutie  prestaň sa tak sledovať, prestaň počítať kalórie. A potom sa udial zázrak, začala som sa znovu rýchlo posúvať k môjmu cieľu. Uvoľnila som tlak i odpor a išlo to samo. Tým nechcem povedať, že počítanie kalórií je zlé, som zástancom počítania hlavne vtedy, keď sa snažíme upratať si život alebo stravu, je to úžasná pomôcka. Ja som si však počítala kalórie rok, už to bola závislosť a bola som na seba prísna,“ spomína štíhla brunetka. Jej rada? Menej sa snažte, nesledujte každé sústo a pohyb, nebuďte na seba prísni. Jednoducho zvoľnite.

Jana Earl

Pohyb by vás mal najmä baviť

Každému vyhovuje niečo iné. Kým Janku oslovil HIIT, niekomu vyhovujú silové tréningy, beh, bicykel, chôdza či tenis. „HIIT zvyknem odporúčať preto, že je to akoby veľa muziky za málo peňazí. Tréningy môžete aj mixovať, ak potrebujete rôznorodnosť. Vďaka vysokej intenzite HIIT mi stačí cvičiť 3x do týždňa a výsledky sa dostavujú. Jeden čas som striedala HIIT so silovými tréningami a tiež to bola skvelá kombinácia,“ radí. Účinnou pomôckou je aj 10 tisíc krokov denne. Chôdza vám pomôže udržovať štíhlu postavu, spáliť kalórie a byť v pohybe. Je to ľahké kardio, ktoré potrebujete v živote popri tréningoch. „Telo však kroky nespevnia, preto je vhodné chôdzu kombinovať s posilňujúcim cvičením. Ja chodím každý deň na prechádzky, plus mám 3x do týždňa HIIT tréningy. Takýto variant si môžete skombinovať so silovými tréningami alebo cvičeniami so závažím či vlastnou váhou, aby ste vybudovali a spevnili svalstvo.“

Zbavte sa mýtov, ktoré vás brzdia

Nemusíte stále cvičiť, alebo stále zdravo jesť a nemusí sa zákonite stať, že „spadnete“ do starých nezdravých koľají. „Dávam si aj prestávky alebo občas jem jedlo, ktoré mám rada – vyprážaný syr alebo burger s hranolkami, milujem tiež parené buchty. Držím sa pravidla 80/20. Z 80 % jem zdravo a zvyšných 20 % tvorí všetko, na čo mám chuť. To mi dovoľuje mať flexibilitu, netlačiť na seba a byť v pohode. Cez vianočné sviatky už niekoľko rokov nerobím vôbec nič, len pozerám rozprávky a maškrtím, vôbec necvičím. Zhruba 2-3 týždne som v objemovke, ale vôbec to neriešim. Viem, že príde čas, keď mi začne cvičenie a zdravá strava chýbať a znovu sa do toho pustím. Takto si vychutnám sviatky v pohode, lebo boli časy, keď pre mňa znamenali stres. Myslela som si, že všetka moja námaha sa počas nich anuluje,“ smeje sa Jana Earl, ktorá si prešla rôznymi fázami a dnes už vie, že mnohé zásady, ktoré sa tradujú, neplatia.

Zdravý životný štýl nie je stresujúci a náročný.

„Nie je pravda, že ak chcem mať štíhlu a pevnú postavu, potrebujem veľa času a peňazí. Cvičím 3x do týždňa po 25 minút s vlastnou váhou doma, čiže neplatím za fitko. Stojí ma to iba chuť cvičiť a 75 minút týždenne z 10 tisíc minút, ktoré týždeň má. A zdravá strava neznamená, že musím používať drahé ghí maslo alebo jesť bezlepkové, bezlaktózové alebo vegánske jedlo. Zdravý životný štýl nie je stresujúci a náročný. Človek si vôbec nemusí prevracať život naruby, aby žil zdravo. Môžeme robiť malé zmeny krôčik po krôčiku, kúsok po kúsku, až sa dostaneme do bodu, kedy zrazu zistíme, že sme urobili obrovský kus práce. Aj preto sa hovorí, že pomaly ďalej zájdeme,“ uzatvára cvičiteľka.

Cvičiť z pohodlia domova alebo odkiaľkoľvek, kde máte pripojenie, môžete jednoducho aj vy. V rámci Supershape Premium členstva získate neobmedzený prístup k desiatkam hodín profesionálnych video tréningov, vedeným výzvam a jedálničkom od výživových špecialistov. Účinné tréningy na spaľovanie tuku a spevnenie tela, taktiež všetky programy na domáce cvičenie, máte k dispozícii v online fitku Supershape

premium-členstvo


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chudnutie ovplyvňujú tri zásadné veci: Pohyb a stravu riešia všetci, čo však tento faktor?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.