Chudnutie a zdravotné benefity cvičenia na fitness trampolíne
Vedeli ste, že skákanie na trampolíne je o 68% účinnejšie ako polhodinový jogging? Môže to znieť príliš dobre, aby to bola pravda, ale zdravotné prínosy skákania na trampolíne naozaj nie sú mýtus.
Štúdia zistila, že 20-minútové cvičenie na trampolíne spáli toľko kalórií ako beh rýchlosťou 10 km / h za rovnaké množstvo času.
Mnohí z nás sú skeptickí, pokiaľ ide o používanie niečoho, čo považujeme za detskú hračku, na intenzívne cvičenie. Ale presne to je to, čo sa deje s trampolínou za posledných niekoľko rokov - už nie je vyhradená len deťom. Stala sa nástrojom na cvičenie, ktoré je zábavné, sociálne a super efektívne. Trik, ako z trampolíny vyťažiť maximum, je zvoliť - a používať - trampolínu, ktorá je najvhodnejšia pre vaše potreby a životné podmienky. Zvážte vaše ciele, rozpočet a priestor, aby ste našli tú najlepšiu jumping trampolínu, ktorá vás aj dokáže motivovať k jej používaniu.
Dá sa skákaním na trampolíne schudnúť?
Skákanie na trampolíne je jedným z najlepších cvičení na spaľovanie prebytočného tuku. Pravidelné odrážanie sa aktivuje spaľovanie kalórií rovnako ako cyklistika a plávanie. Stimuluje lymfatický systéma ten potom ľahšie eliminuje toxíny a kyslé odpady, ktoré sú následkom aktivácie metabolizmu v dôsledku cvičenia. Ak chudnete s trampolínou, môžete zmeniť celkovú úroveň vašej kondície a popritom si užiť celý rad zdravotných výhod. A nezabudnite ani na to, žeskákanie je omnoho príjemnejšie ako iné formy cvičenia a čas letí keď sa bavíte!
Pretože skákanie na trampolíne sa považuje za cvičenie so strednou až silnou intenzitou, výsledky sú rovnaké ako pri akomkoľvek inom športe, či už je to basketbal alebo futbal, jazda na bicykli alebo beh pomerne rýchlym tempom.
Anatómia chudnutia pomocou trampolíny
Keď začnete skákať, vaše telo musí poskytnúť palivo pre svaly, aby udržalo ich efektívne fungovanie. Vo vnútri buniek sa odohráva celý rad reakcií, ktoré čiastočne využívajú vaše zásoby uhľohydrátov a tukov ako formy energie (chudnete!):
- svaly sa napoja na zásoby glukózy a adenozíntrifosfátu (ATP), aby naštartovali workout. Pretože telo musí vytvárať ATP pomocou kyslíka, rýchlosť dýchania stúpa, aby sa zvýšilo množstvo kyslíka filtrovaného cez telo
- počas tohto procesu sa dostanú do akcie aj pľúca- dýchanie je ešte ťažšie, aby sa ešte viac zvýšilo množstvo prijatého kyslíka
- srdcová frekvencia stúpaa dodáva svalom viac krvi naplnenej kyslíkom. Čím máte lepšiu kondíciu, tým ľahšie to zvládate
- zatiaľ čo sa telo zameriava na prívod kyslíka do svalov, spomaľuje ďalšie zbytočné funkcie, napríklad trávenie v žalúdku
- mozog sa nabudí, stáva sa viac sústredeným a ostražitým. Cvičenie rozpoznáva ako formu stresu a ako reakciu uvoľňuje množstvo chemikálií. Patria medzi ne endorfíny a serotonín, ktoré sú zodpovedné za to, že sa sa na konci tréningu cítite absolútne v pohode.
- telesná teplota stúpa, čo vedie k rozšíreniu krvných ciev v pokožke, aby sa organizmus rýchlejšie ochladil
Ako „cvičiť“ na trampolíne?
30 minútový beh môže spáliť kdekoľvek medzi 200 - 300 kalórií. Obyčajné skákanie hore a dole na trampolíne páli veľmi podobné čísla. Ak však do skákania začleníte ďalšie cvičenia vytvorené špeciálne pre trampolíny, môžete spáliť dvakrát také množstvo kalórií. Skúste na trampolíne napríklad bežať alebo šprintovať, alebo pri každom skoku zdvíhajte kolená čo najvyššie. Ak chcete konkrétne zamerať na tukové vankúšiky brucha, pri skoku pridajte otočku. Keď skočíte, kolená pritiahnite k hrudníku a hornú časť tela otočte doprava. Pri nasledujúcom skoku otočte hornú časť tela doľava, atď.
Plyometrické cviky
Plyometrický tréning zlepšuje celkové kondičné a športové výkony. Táto forma cvičenia vyžaduje rovnováhu, stabilitu a koordináciu svalov a ponúka celotelové cvičenie. Tu myslite na drepy s výskokom, výpady s výskokom, bočné skoky, veľké skoky a ďalšie. Trampolína robí tieto cvičenia ešte náročnejšími. Vďaka plyometrike spálite viac kalórií za kratší čas. Tieto pohyby zapoja takmer každý sval a zvyšujú srdcový rytmus, čo vedie k vyšším výdajom energie. Používajú sa tiež na rehabilitáciu a môžu zlepšiť rozsah pohybu. Nestabilný povrch trampolíny prinúti vaše svaly tvrdšie pracovať, aby si udržali rovnováhu, čo vedie k efektívnejšiemu workoutu.
Aké zdravotné benefity, okrem chudnutia, trampolína ponúka?
Skákanie na trampolíne má jedinečné zdravotné prínosy v porovnaní s inými formami cvičenia. Zahŕňajú aj zvýšenie G-sily, ktorá je silou vytvorenou na tele v dôsledku gravitácie. Keď skočíte na trampolíne, pri každom skoku zažívate zrýchlenie a spomalenie. Všetkých 638 svalov sa striedavo napne a uvoľní, čím sa posilňuje celý svalový systém.
Existuje množstvo cvičení zameraných na konkrétne svaly, ale toto je jediná aktivita, ktorá precvičí každú časť tela. A vaše nohy ani nemusia opustiť trampolínu. Čím vyšší je skok, tým väčšia sila G sa vynakladá na to, aby skokana priniesla späť na podložku, takže na každý sval a bunku sa pôsobí ešte silnejšie.
Predstavte si zlomenú ruku v sadre. Po dlhšej dobe nečinnosti je postihnuté rameno slabé a vychudnuté a podstatne menšie a menej funkčné ako druhé rameno. Nedostatočný pohyb pre ktorúkoľvek časť tela ohrozuje jeho funkciu a v konečnom dôsledku oslabuje zdravie celého tela. Keď skočíte na trampolíne, každá bunka a každý sval sú vystavené veľmi priaznivému mechanickému namáhaniu v dôsledku síl zrýchlenia, spomalenia a gravitácie, čo vedie k sile a vitalite.
Trampolína poskytuje kombináciu zdravotných a kondičných výhod, ktoré nedokáže poskytnúť žiadne iné cvičenie:
1. Pomáha zvyšovať denzitu kostí a predchádzať osteoporóze
Kým trampolína zahŕňa veľmi podobné pohyby ako beh, absorbuje otrasy - čo má za následok menší dopad na kolená, chodidlá, boky a chrbticu. Opakované skákanie v pravidelných intervaloch vystavuje vaše kosti miernemu stresu - koniec koncov, pristávate s dvojnásobnou gravitačnou silou! Rovnako ako vakcína využíva malé množstvo oslabených vírusov, aj toto malé množstvo stresu zlepší hustotu kostí a pomôže predchádzať chorobám - ako je napríklad osteoporóza.
2. Pomáha telu detoxikovať zlepšením lymfatického obehu
Lymfatický systém je sieť tkanív a orgánov, ktoré pomáhajú zbaviť sa telesných toxínov, odpadu a iných nežiaducich materiálov v tele. Na rozdiel od kardiovaskulárneho systému, v ktorom srdce automaticky pumpuje krv, lymfatický systém sa úplne spolieha na pohyb nášho tela ako na pumpu. Skákanie na trampolíne spôsobí súčasné otváranie a zatváranie lymfatických chlopní, čo zvýši tok lymfy až 15x.
3. Zlepšuje fungovanie imunitného systému
Lymfatický systém je dôležitou súčasťou imunitného systému. Je to obranný mechanizmus proti vírusom, baktériám, chorobám a infekciám. Lymfa obsahuje vysoký počet určitých typov bielych krviniek nazývaných lymfocyty, ktoré sú zodpovedné za boj proti infekciám v tele. 10 minút skákania strojnásobí počet bielych krviniek, ktoré zostanú zvýšené ešte hodinu po tom. Lymfatický systém prenáša tieto bunky do tela, aby posilnil imunitné funkcie, čo je prvá obranná línia nášho tela.
4. Zlepšuje trávenie a zdravie čriev
Skákanie na trampolíne pomáha s trávením, pretože rytmický pohyb nahor-nadol stimuluje kontrakcie a uvoľňovanie svalov, ktoré tvoria tráviaci trakt. Vylepšená tráviaca peristaltika znamená, že telo je schopné účinnejšie spracovávať a absorbovať živiny. Pomôže to vyriešiť výživové nedostatky, ktoré sú také časté u ľudí s narušeným tráviacim systémom. Keď telo dostane nutričné látky, ktoré potrebuje, bude mať potrebný materiál na samoliečenie a omladenie. Aktivované peristaltické vlny v črevách navyše umožňujú, aby jedlo nimi prešlo rýchlejšie a uvoľňovali sa odpady, čo eliminuje zápchu.
5. Stimuluje kardiovaskulárny systém
Keď sa budete odrážať hore a dole na elastickom povrchu trampolíny, prehĺbi sa dýchanie, čím sa zvýši srdcová frekvencia a prietok krvi. Môžete sa dokonca zapotiť, čomu sa v dnešnom sedavom životnom štýle veľmi úspešne vieme vyhnúť. Kardiovaskulárne cvičenia sú v neposlednom radenajlepším spôsobom, ako znížiť telesný tuk a teda schudnúť!
Zdroj informácií:
http://www.domijump.net/trampoline-exercise-benefits/