Chudé telo sa nenosí. Svaly sú IN
Takým časom, kedy "guľu s uchom” využívali pri cvičení iba muži, už odzvonilo. Čoraz častejšie sa táto guľa nazývaná kettlebell vkradla aj do života žien v podobe silového tréning.
Svaly pristanú aj ženám
Teším sa, že dnes sa už mnoho žien takého tréningu nebojí. Za ich strachom stál zväčša mýtus, že zo silového tréningu sa z ladnej ženy stane mužatka. Niet sa čomu diviť, keď vačšina prezentovaných žien, ktoré disponovali svalmi boli kulturistky. Dá sa však trénovať aj tak, aby žena ženou ostala a jej telo bolo jemne vyrysované a svalnaté. Svalová hmota je veľmi dôležitá. Aj pre ženy, pretože čím viac svalov máme, tým viac tuku spálime. Navyše pevné telo vždy vyzeralo lepšie než to chudé a mľandravé.
Kettlebell dodá telu silu a funkčnosť
Silový tréning má mnoho podôb. Ja som si vybrala cvičenie s kettlebellom aj z praktického dôvodu. Môžem si kedykoľvek zacvičiť doma, alebo si túto nápomocnú guľu zbalím do auta a cvičím, kde sa práve nachádzam.
Cvičenie s kettlebell ma nadchlo aj preto, že ide o funkčný pohyb. Pri cvičení sa zapájajú svaly celého tela. Prostredníctvom nášho “jadra” spájame dolnú časť nášho tela hornou a učíme svaly vzájomne spolupracovať.
Robí s našim telom to, čo môžeme využiť v bežnom živote. Dokázať sa zohnúť spôsobom, aby nás nebolel chrbát. Pri zdvíhaní či nosení ťažkých vecí zapojiť svaly tak, aby nás “neseklo”.
S kettlebellom sa môžete pri cvičení naozaj vyblázniť. Zapojiť ho môžete takmer pri každom cviku ako drepy, výpady, sklápačky a ďalšie. Alebo sa môžete naučiť komplexné cviky vyvinuté práve pre kettlebel akým je turecký vztyk, známy aj pod skratkou TGU (Turkish Get UP). A práve TGU som si zamilovala aj ja.
Komplexné cvičenie TGU
Laicky povedané, turecký vztyk pre mňa predstavuje zostavu, ktorá mi dáva absolútny zmysel. Od začiatku až po koniec jeho prevedenia. Podľa súčasných výskumov je považované za kráľovské cvičenie, čo sa týka aktivácie jadra, teda hlbokého stabilizačného systému. Prispieva tiež k mobilite chrbtice, stabilizácii ramien a podporuje v tele správne pohybové vzorce.
Turecký vztyk v praxi
Turecký vztyk pozostáva v podstate zo siedmych krokov, počas ktorých sa presúvate z ľahu do stoja. Je veľmi dôležité naučiť sa všetky kroky technicky správne, aby ste si neublížili. Preto odporúčam nájsť si na začiatok trénera, ktorý vás to naučí. Taký bol aj môj prípad. Vybrala som si trénera Michala Lakatoša, ktorý sa cvičeniu s kettlebell venuje profesionálne.
Ako prvé sme si celé TGU prechádzali bez pomôcky kettlebell. Keď som už poznala konkrétne pozície, pridali sme v rámci tréningu tenisku. Mala som ruku zomknutú v päsť a na hánky mi Michal položil tenisku, ktorú som tam musela udržať vo všetkých pozíciach. Až keď som to prešla celé bez toho, aby mi teniska padla, pristúpili sme k závažiu. Začínala som so závažím 4kg, dnes cvičím s kettlebellom o váhe 16 kg. Čo už nie je žiadna sranda. Pokiaľ neviete, ako presne cvičiť, veľmi rýchlo sa môže stať, že vám kettlebell padne a ublíži.
Aktuálne cvičím turecký vztyk niekoľkokrát do týždňa. Buď mi slúži ako rozcvička pred iným cvičením, alebo ho kombinujem s behom. V prípade, že mám na cvičenie len 20 minút, dám si krátku rozvičku a potom opakujem TGU na každú stranu aspoň 15 krát. Vyskúšajte to. Garantujem vám, že zvyknúť sa na to dá veľmi rýchlo a vaše telo vám to oplatí.
Odkiaľ k nám zavítal kettlebell?
Najstaršie doklady o kettlebells nás vracajú do cárskeho Ruska na prelome 17.a18 storočia, kde sa z posilňovania s kettlebells časom stal národný šport, nazývaný girevoj. To je v súčasnosti aj jedna z hlavných “škôl”. Podobné princípy cvičenia nájdeme už na nástenných maľbách starého Egypta a v starej Číne. O súčasnú renesanciu sa zaslúžil hlavne Pavol Tsatsouline, otec modernej kettlebell, ktorý na Západe spopularizoval posilňovancie metódy východného bloku.