Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Boris Prekop: "Svaly a dobrá postava sa stávajú symbolmi úspechu"

Mia

Vážení a milí, dámy a páni, nasledujúci rozhovor vás vtiahne do veľkého sveta svalov! Nielen o svete svalov a fitness sme sa rozprávali s fitness trénerom Borisom Prekopom. Boris nám na základe svojich dlhoročných skúseností predstavil aj svet zdravej stravy a zdravého životného štýlu.

Ako profíka sme ho následne oslovili, aby odštartoval spolu s Cvičte.sk sériu prednášok zo sveta zdravého životného štýlu. Boris našu ponuku prijal a tak sa stak prvým speakrom, ktorý bude viesť prednášku na tému "Ako sa zdravo stravovať v hektickej dobe". Viac informácii o prednáške nájdete TU.

fitness
11. SEP 2011

Boris, povedz nám ako fitness tréner. Čo motivuje mužov k veľkým svalom?

Každý chlapec chce byť veľký a silný, keď vyrastie. Sila a svaly sú jednoducho znaky mužnosti. Verím, že túžba byť silný a svalnatý je vrodená každému chlapcovi a sprevádza ľudstvo od počiatku. Okrem toho, sila a svaly znamenajú v tejto pôvodnej podstate mužnosti aj zdravia.

fi

Ďalším podstatným dôvodom, prečo muži chcú byť svalnatí, alebo mať „dobrú postavu“ je sociálne prostredie. Podobne ako ženy, aj muži vnímajú vplyv médií, ktoré šíria „kult tela“ a chcú byť ako tí z televízie a časopisov. Zriedka vidno v reklame na luxusné hodinky, spodné prádlo alebo oblečenie niekoho obézneho. Rebríčky „sex symbolov“ dnešnej doby sú obsadené športovcami a hercami, ktorí o svoje telo mimoriadne dbajú. Svaly a dobrá postava sa tak stávajú aj symbolmi úspechu.

Získať také svalstvo si vyžaduje aj nejakú disciplínu? Alebo to je len o cvičení?

Cvičenie je iba časť skladačky. Spolu s ním je dôležitá životospráva, ktorá okrem stravy zahŕňa aj pravidelný denný režim, dostatok odpočinku, vyhýbanie sa stresu a napríklad aj alkoholu. Je to komplexná vec, jedno bez druhého nemá dostatočný efekt. Samotné cvičenie sa bez stravy a životosprávy nezabezpečí plnohodnotný efekt. Podobne, prísny stravný režim môže viesť síce k redukcii nadváhy, no iba aktívnym pohybom človek získa pevné svaly a telo.

Čo teba motivovalo stať sa fitness trénerom?

Pred tým, ako som sa stal trénerom som vôbec neuvažoval, že sa ním stanem. Jednoducho som začal naplno makať, veľa študovať a písať články o výžive, cvičení a tréningu na stránku fitmagazin.sk. Ľudia ma teda vyhľadávali ohľadom rád a popri vysokej škole som začal pomáhať aj s tréningami. Tak sa zo mňa stal tréner a som ním dodnes.

boris

S akým postojom k posilňovni a celkovo k fitness sa stretávaš u žien?

Ženy čoraz viac využívajú služby fitnescentier, no stále majú predsudky k cvičeniu s činkami. Najčastejšie si zacvičia na kardio trenažéroch, občas na niektorých strojoch a iba niekedy s činkami. Väčšinou však iba s príliš ľahkými, lebo "nechcú mať veľké svaly“ a „činky sú pre chlapov“...

Mnohé ženy (našťastie nie všetky) sa boja, že cvičením s činkami stratia svoju ženskosť, ale to nie je pravda. Ich telo nie je stvorené, aby malo veľké svaly a určite sa to nestane „rekreačným cvičením“. Postrachom pre ne sú kulturistky, ale to je trošku iná liga...

 

Veľmi pekné postavy majú fitnessky (fitnessky nie sú kulturistky!) a tie na svojich telách poctivo makajú v posilke.

Ako je to s výrokmi, že v posilňovni ženám len svaly narastú?  

Nenarastú! Ženy nemajú dispozíciu na to, aby im rástli veľké svaly. Svaly im spevnejú, ale určite nenarastú.

Záleží to aj od ich prístupu k cvičeniu. Ak budú používať ozaj ťažké váhy a jesť veľa bielkovín, svaly môžu o čosi narásť, je za tým ale kopec driny a vyžaduje to takmer „profesionálny prístup“. Ako som povedal, pri rekreačnom cvičení to nehrozí.

A čo by si poradil tým, ktorí chcú schudnúť? Aký tréning by mali zvoliť?

Vždy radím ľudom jednoduchú vec – viac sa hýbať, menej jesť. Nie je v tom žiadna veda, treba si nájsť takú aktivitu, ktorá človeku vyhovuje. Darmo bude niekto šliapať na stacionárnom bicykli, keď ho to nebaví. Iba si šport znechutí. Zvýšený pohyb môže predstavovať aj napríklad aktívna prechádzka 2x za deň so psom...

Existuje mnoho diét, no základ je jesť menej. Každý pozná zásady správnej životosprávy, najhoršie je však to dodržiavať. Ak chcem schudnúť, nebudem jesť sladkosti, mastné a vyprážané jedlá, zaradím viac zeleniny a celkovo znížim príjem stravy. Vyrátavanie kalórii, bielkovín, cukrov, tukov a ďalších hodnôt nie je potrebné.

Zaujímalo by ma, čo radíš ľuďom, ktorí si prídu do posilňovne zacvičiť prvý krát.

Prvý krát väčšinou radím cvičiť na strojoch. Dať si ľahký kruhový tréning, neprehnať to. Je to ako keď prvý krát sedíš v aute. Tu je volant, tu je brzda, tam je spojka... Treba začať zľahka, žiadne hŕŕŕ hŕŕŕ.

Využívajú ľudia pomoc a rady fitness trénerov v posilňovniach?

Niektorí áno, iní si myslia, že pomoc nepotrebujú. Ďalšia vec je, že nie každý tréner je ozaj dobrý tréner. Takže niekedy aj môžu vyhľadať „odborníka“ no ten im nemusí poradiť správne.

Skúsený a dobrý tréner vie odstrániť chyby pri cvičení a dohľad odborníka je výborná pomoc. Sami na sebe si totiž mnohé nedostatky nevšimneme.

Mení sa trend aj vo fitness alebo je to stále o cvičení a využívaní rovnakých strojov?

Na Slovensku, ale aj vo svete sa kedysi začínalo v klasických posilňovniach, vtedy sa to ešte volalo činkáreň (dnes sa už toto slovo nepoužíva) alebo vo svete gym. Čím ďalej, tým viac sa dostávame do éry fitness a wellness klubov, ktoré zastrešujú oveľa viac ako iba činky. Poskytujú saunu, bazén, masáže, aerobikové miestnosti, bary... Z mojich viacerých pobytov v USA som si všimol, že to je súčasný trend a týmto smerom sa určite bude uberať ďalší vývoj.

Čo by v takej posilňovni nemalo chýbať? Podľa čoho by si ľudia mali dané „fitko“ vyberať?

Každý má iný cieľ. Niekomu vyhovuje plné fitko, nabité ľuďmi. Niekto vyhľadáva zaprášenú „činkáreň“, pre niekoho je ideálne fitko to, ktoré má doma v pivnici. Nedá sa to zovšeobecňovať. Každý má iné predstavy a požiadavky. Každý má iný vkus a potreby. Veľmi dôležitá je atmosféra.

Môže posilňovňu navštevovať každý? Komu by si ju určite doporučil?

Posilňovanie, ak je vykonávané správne, odporúčam každému. Je bezpečné, dá sa ľahko prispôsobiť individuálnym potrebám a výkonnosti človeka. Posilňovať môžu dôchodcovia, teenageri, telesne postihnutí. Je veľa možností. Netreba sa toho báť. Je potrebné hľadať spôsob, ako sa to dá.

Posilňovanie je výborný nástroj na rozvíjanie a udržiavanie zdravia a prajem každému, aby v ňom objavil takú radosť, ako mám pri posilňovaní ja.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Boris Prekop: "Svaly a dobrá postava sa stávajú symbolmi úspechu"

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.