Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Bolestiam chrbta predídete cvičením

V dnešnej dobe čoraz viac ľudí trápi bolesť chrbta. Niet sa čomu čudovať. Príčinou je sedavé zamestnanie, životný štýl, veľká alebo nedostatočná aktivita, ale aj stres a obezita.

Bolestiam chrbta predídete cvičením
30. SEP 2013

Ako sa chrániť proti bolestiam chrbta

Pohyb. Nedostatok fyzickej aktivity spôsobuje ochabnutie a oslabenie svalového korzetu trupu a teda aj väčší náchylnosť k bolesti.

Strava. Kilogramy navyše sú nevhodné pre váš pohybový aparát, kĺby trpia a pri veľkej obezite je problematická aj pohybová aktivita, ktorá je však nevyhnutnou pre zdravý životný štýl.

Záťaž. Pozor na ťažké nákupné tašky, nenoste ich v jednej ruke alebo na pleci. Vhodné je rovnomerné zaťaženie na oboch stranách, nosenie na chrbte poprípade si remeň tašky prehoďte krížom cez hrudník. Pri zdvíhaní niečoho ťažkého sa nezohýbajte, ale si čupnite a predmet dvíhajte s narovnaným chrbtom.

Základné cviky na chrbát, ktoré vás zbavia bolesti

Zdvíhanie hlavy

Posilňuje krčné svaly a je to uvoľňujúci cvik na šiju. Ľahnite si bruchom na zem, čelom sa oprite o ruky. Zdvíhajte hlavu a hrudník zo zeme, vydržte 4-6 sekúnd a uvoľnite sa. Opakujte 10 krát.

Mačací chrbát

Slúži na posilnenie chrbtových svalov a aj na celkové natiahnutie. Dvíhajte chrbát, vydržte 4-6 sekúnd a pomaly chrbát spúšťajte do východiskovej polohy. Opakujte 10 krát.

Pomalé kľuky

Pomalé kľuky posilňujú celý chrbát a ramená. Ľahnite si na brucho, oprite sa o lakte a pomaly zdvíhajte celé telo. Vydržte 20 sekúnd a pomaly sa znovu pustite na zem. Opakujte 10 krát.

Zdvíhanie panvy

Tento cvik posilňuje krížovú oblasť. Ľahnite si na chrbát a pomaly zdvíhajte panvu. Zadok držte stiahnutý, vydržte 4-6 sekúnd a vráťte sa na zem. Opakujte 10 krát.

Uvedené cvičenia na posilnenie svalov chrbta je treba vykonávať denne, a to aj po odznení bolesti.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bolestiam chrbta predídete cvičením

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.