Aplikácia MyPlate nahradzuje tradičnú pyramídu výživy
V USA sa dostala do obehu nová aplikácia MyPlate, ktorá nahradila pyramídu výživy. MyPlate má pomôcť Američanom stravovať sa zdravšie a znížiť výskyt obezity v USA.
Čo je aplikácia „MyPlate“?
Aplikácia MyPlate bola navrhnutá tak, aby pomohla Američanom jesť zdravšie. Ikona taniera poskytuje zjednodušený graf potravín, ktoré by naše telo malo počas každého dňa prijať. Tanier sa skladá zo štyroch hlavných zložiek, ktoré má naša strava obsahovať. Na jednej polovici taniera je rovnaká porcia zeleniny a ovocia. Druhú polovicu tvoria z jednej štvrtiny proteíny a poslednú časť obilniny. Vedľa taniera je vyobrazený pohár, ktorý predstavuje 3 šálky mlieka pre ľudí starších ako 9 rokov.
MyPlate má zmeniť stravovanie v USA
Aplikácia má donútiť Američanov jesť s rozumom a premýšľať o tom, čo zjedia. MyPlate učí novým stravovacím návykom, ktoré sa majú stať pre človeka každodennou rutinou. MyPlate odporúča jesť v menších porciách viackrát za deň a jedlo by malo byť prispôsobené dennému režimu. Už dávno neplatí „po šiestej večer nejesť“. Počas dňa by sme mali skonzumovať aspoň päť menších porcií a prispôsobiť ich našej aktivite počas dňa. Ak sme hore do jedenástej večer, posledné jedlo môžeme bez výčitiek zjesť o ôsmej alebo deviatej večer. Malo by byť ľahké, výživné a tvoriť by ho mali najmä bielkoviny.
Zdroj foto: flickr.com
Bielkoviny
Bielkoviny by mali predstavovať dôležitú časť našej stravy, a keďže sú stavebnou jednotkou nášho tela, nemali by sme ich zanedbávať. Na každý kilogram našej váhy by sme mali prijať 1,5 g až 2 g bielkovín. MyPlate napríklad odporúča, aby porcia mäsa v jednom jedle bola veľká asi ako balíček kariet.
Ovocie a zelenina
Z ovocia a zeleniny získavame množstvo vitamínov, minerálov, ale aj rozpustnej a nerozpustnej vlákniny. Podľa MyPlate by sme mali uprednostňovať bio ovocie alebo ovocie pestované v malom. To zoženieme buď na rôznych trhoch, alebo budeme kupovať sezónne ovocie, ktoré je čerstvejšie a zdravšie než to dovážané. Plnohodnotné sú aj mrazené plody.
Konzervovanému ovociu by sme sa mali radšej vyhýbať, pretože často obsahuje veľa cukru a jeho kvalita pred konzervovaním nemusí byť vždy dobrá. Konzervovaná zelenina zase zväčša obsahuje veľa soli. Takisto sa v konzervách nachádza množstvo nezdravých konzervantov. Dôležité je zachovať pestrosť a konzumovať najrôznejšie druhy ovocia i zeleniny. Nebojte sa skúšať nové druhy zeleniny i ovocia.
Obilniny
Jačmeň, pohánka, kuskus, proso, ryža... Obilniny sú pre naše telo veľmi dôležitou zložkou potravy. Obsahujú veľa minerálov, napr. fosfor, horčík, vápnik, železo, ale aj dôležitý vitamín E a vlákninu. Aj aplikácia MyPlate obilninám vyhradila pomerné veľký kus grafu. Komplexné sacharidy, ktoré obilniny obsahujú, dodávajú nášmu telu energiu, ktorá sa uvoľňuje postupne. Preto sú skvelé najmä na raňajky s čerstvým ovocím.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Tradičná potravinová pyramída je minulosťou. Viete, ako vyzerá tá nová?
Potravinové pyramídy nám majú pomôcť lepšie sa zorientovať v oblasti zdravého stravovania.
Nová potravinová pyramída nepočíta kalórie
Zaujímajú vás otázky týkajúce sa oblasti zdravého stravovania?
Potraviny, ktoré nedajú únave šancu
Nechce sa vám ráno vstávať? Pociťujete v práci nedostatok energie?